voiko tähän aikaan vuodesta olla punkkeja?löysin koirani turkista yhden ja otin pois.Ihoon jäi verinen läikkä enkä saanut koko punkkia ulos vaan jotain mustaa sinne jäi. Kuinka pitää toimia?
punkki
apua
7666
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Meidän koirallamme oli punkki viime kesänä...nyppäsin sen irti sen kummempia ajattelematta, eikä koiralle tullut mitään jälkioireita. Luultavasti koiraasi jäi punkin pää, joten tarkkaile ettei se tulehdu! (jos tulehtuu , käy el.lääk:ssä )
punkkeja sitten olla jo tähän aikaan vuodesta?
niitä on jo nyt..lähes heti kun lumettomia länttejä alkaa olla maassa niin nämä pienet "ystävätkin" ilmaantuvat kuvioihin.. jo maaliskuussa oli meillä eka..
Kannattaa opetella ottamaan ne punkit pois niin, että punkki tulee pois kokonaisena. Näin säästyy monelta harmilta. Punkkipihdit ovat oiva apu asiaan, kunhan vain käyttää niitä ohjeen mukaan.
punkkeja vastaan on ennaltaehkäisy: punkkipanta tai itse suosimani "myrkky" (expot), joka pipetoidaan koiran niskaan ja siitä se sitten imeytyy verenkiertoon. täysin harmitonta, ja tappaa jo koirassa olevat punkit, kirput ym. ja estää niiden tulemisen.
ainetta apteekista vai eläinkaupasta?
saa apteekista ja eläinlääkäriltä.