Että tällanen äänestys nyt käynnissä, onkin vähän vaikeampi juttu ? Kun jo toisten mielestä joku on ja toisten ei pätkääkään. Mut kuka se on joka enemmistön mielestä , hänhän se sitten on sen porukan mielestä . Jaa .as ? Kas siinäpä kysymys . Ollakko vai eikö ??
Positiivisin ihminen
Anonyymi
1154726
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 27 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 115
Vanhimmat
Olempa pannut merkille sen , kun näitä ehdotellaan, niin harvoin se kuuluu NS. k.järven " kerman" porukkaan. Löytyy ihan tavakkisten ruohonjuuritason parista sentyyppinen kansalainen , eikä ihmekään !
ei kun Tanja!!!
Kuka on Tanja?
Kunnanjohtajako ?
Kyrönlahti
Kyllä k-johtaja on
Ei, ei, ei , Tanjaa, ei
Suvi on vuosikymmenet pitänyt meitä kyyjärveläisiä positiivisina. Nyt radiossa, teattereissa, tapahtumissa jne. Ei ole tähdenlento, vaan pysyvä ilon aiheemme.
Kunnanjohtaja ei mitenkään ole positiivinen. Tyrkyttää itseään kaikin puolin esille ja häntä voisi sanoa kopa kynnan tuhoisimmaksi.
Mikä Tanja kunnanjohtajan sukunimi on ?
Samaa mieltä,ei ei ja ei,
Pitäisi olla jotain näyttöä vaadittuun nimityksen muutakin kuin samaa kirjoitusta vuoden yrittäjäjästä tyrkyttää joka lehteen.
Vinkkejä kumminkin on vielä Ykköslehti ja Perhon paikallislehti,sinne vaan tarjoamaan niin tulee jokaiselle selväksi kuka on vuoden yrittäjä Kyyjärvellä jos kiinnostaa 😁
Ja vielä Helsingin Sanomat,Kauppalehti ,The Times ja USA Today onhan noita lehtiä kirjoittaa jos pyrkii Kyyjärven näkyväksi henkilöksi
Kuka sitten on?
Kuka on tämä Tanja
En tiedä minäkään kuka on Tanja,mene ja kysy joltakin mieheltä........
Suvi tietenkin.
Paras vaihtoehto kun itse teemme valinnan, se ei tarvitse mitään ylempää ohjausta tai "trollausta"
Helppoa kuin heinänteko!
Ester Noponen.
100v. Ihana mummeli joka on aina ystävällinen ja positiivinen.
Pittääsköhän, kun aika on päättää, niin suorittaa arvonta osallistujien kesken ,siihen ei muuten luulen yksimielisyyttä tule ?!
Jälleen on joku joutava " anonyymi" typeryyksellään päässyt itsetuntoaan nostamaan mielestään. Näitä mahtuu joka kylälle joku !
Esteri on hieno ihminen, totta ja mielestäni elämää seuranneena Lahtisen Lauri on arkielämässään erittäin positiivinen ja auttavainen heikompia ja vanhempia ihmisiä ja kaikkia kohtaan !
Lauri on kyllä hieno persoona!
Ei Lauria koskaan....kun toiselle pyllistää....Siis EI Lauri EI
JOULUPUKKI!..............
Kyllä, kyllä, Tanja!
Tanja huolehtii Kyyjärven kunnassa asukkaita aina vauvasta vaariin. On aina hyvällä mielellä ja jaksaa kannustaa kaikenikäisiä.
Aloitetaan lobbaus Tanjan valitsemiseksi Kyyjärven positiiviseksi henkilöksi, kaikki mukaan!
No, kuka tämä Tanja on? En ole kuullutkaan.
Valitaan kolme parasta Ester, Suvi ja Lauri. Kaikki yhtä hyviä.
Laitetaan tuohon listaan vielä yksi Jari Hakola. Lahtiselle ei pisteitä heru ei ole sen arvoinen. Muut ovat tuosta listasta.
Kannatetaan!
Onko Tanja se ratsastajatyttö? Kertokaa, en tiedä ketä tarkoitatte.
Näyttää diltä, rttä Ester ja Suvi vievät voiton
Hyvä niin. Onnittelut heille.
Onnea heille joka tapauksessa !!!
Ei ole ,mutta on ratsastanut varmaankin ...........
Samaa mieltä! Ei malta jäädä eläkeelle,Eikä pelkää "Koronaa".
Meinaa vielä poistaa kaikilta vanhoilta "Pukeiltakin" eläkeet.
Ei kannateta
Voisko Juolupuukki käydä meidänkin,joulutietä auraamassa,pääsisivät sitten
jouluna tontut tulemaan lahjojen kanssa perille.Joulupukin pitää vain muistaa käyttää sitä sivulevyä jokaisen liitymän kohdalla,pääsevät sitten tontut heilläkin käymään.
Joulupuki voi kyllä nopeuttaa niiden naapureiden kohdalla joissa Nelivedot ovat parkeissa.
Eivä nämä Joulupukkiin usko kumminkaan! Olen kyllä Nuohoittanut Piipun jotta tontut pääsee sisälle,puhtaina.Etelästä Joulunvietoon.!
Minä annan teille hyvän ehdokkaan Jari Hakola.
Jaa-a kas tässäpä pulma ? Ollakko vaiko ei ja kuka? Ja kun sitten joku valitaan, nii ONKO SITTENKÄÄN kaikkien mieleen, eli ei ole ! Näin se menee. Niin se on varmaa, että TÄYDELLISTÄ ei löydykkään, mutta kunhan sinne suuntaan !
Jari Hakola ilman muuta..Ei aina tarvi olla nainen.
Perusteet Hakolan valinnalle ?
Ei missään nimessä Jaria..
Näyttää siltä, että Kyyjärveltä löytyy montakin positiivista ihmistä. Hyvä niin.
Niin löytyy, kuka katsoo miltäkin kantilta ja arvostaa asiaa. Mutta kun auttaa paljon ja ilmaiseksi fyysisesti ja tarvittaessa kuuntelemalla, on ansainnut tittelin ja joka on asiaan perehtynyt ja laajemmalla skaalalla nähnyt niin Lahtinen toimii näin.Lauri.
Me oomme sankareita kaikki, sanotaan laulussakin.
... kun oikein silmin katsotaan.
Olikos tämä kyseinen herra myös laajakaista kuppaamassa.
Nyt pitää unohtaa laajakaista ja tuulivoima kauppa murheet ja ongelmat . Niitä ratkovat viranomaiset ja poliisit. Nyt ollaan itsekin positiivisia ja hauskaa todeta miten monta åisitiivista ihmistä täältä löytyy.
Iloisella mielellä eteenpäin, sitä kuntamme nyt ongelmien keskellä tarvihtoo.
Juuri näin , ja luntakin tuli voi aurailla vanhusten pihoja , tietenkin ääniävastaan.
TUKIJULLI! Kettuilee/Kiertelee veroja/Hyvä-veljet kavereinaan.
Eikö näitä yhteiskunnan syöpäläisiä saa poistettuaTUKIJULLI,Ollakko vai ei olla!
Paljonko nämä tukipeltojen vuokraajat joutuvat ha/pulittaa vuokraa 2021?
300 euroa/ha ?Jostain luin että olisi keskihinta/ha.
Epäilen kyllä suuresti että maksavat/kannataa laittaa metsätilaksi pienet pelto-alat.
Totta ,kyllä Lare ansaitsee tittelin.
Eipä taida lumien auraamisella olla " ääniin " vaikutusta, senverran ne valit kaukana eespäin. Kuka edes on äänestämässäkään -avuntarvitsijoista , silloin, kun ei tiedä kenestäkään. Mut mie paikallaan on Lauri.
Siis mies, korjaan.
Kyyjärven positiivisin ihminen on ehdottomasti Terveysaseman Anne Uusisalo ,jaksaa hoitaa meitä aina iloisella mielellä ja pitää kaikkia potilaita tasaarvoisina.
Eipä ole anne minua hoitanut, ei ääniä sinne.
nyt osui oikeaan henkilöön.
Juuri näin Anne on paras
Joo Anne ehdottomasti mutta Anne Mäntynen siis tämä toinen TK:n Anne ei ole hän yhtään huonompi.
Minun ääni Jari Hakola.....
Ei ni
Kumpikin Anne Terveyskeskuksesta ovat oikealla alalla, aina saa asiallista ja hyvää palvelua
olen pitkän elämäni aikana joutunut käyttämään myös muualla kunnan sekä yksityisten lääkäriasemien palveluita ja missään ei ole niin hyvää palvelua kuin omassa kunnassa.
Sinne ääniä
Sinne puolelle kun mennään, niin totta sekin. Joo se on hankala valinta , Ja Paanasen Veikko aina hyväntuulinen ja auttamassa tienpäällä ja pihoissa ,kun auto-ongelmia immeisilläj ja järkkärinä ym. Mutta kuka on se JOKA-ASIASSA sellatti kaikille ikään ym katsomatta , on tää vaikea kymysys ?!
Veikko on hyvä, en ole tavannut koskaan yhtään niin hyvätuulista ihmistä kuin hän.
Valitaan mies ja nainen niin ääniä Veikolle ja Annelle.
onkohan sama veikko joka auttoi teinityttöjä lestillä aikoinaan
Kotkan Tapsa olis kyllä vaihtoehtona kova.
Minun puolestani kyllä ja voisi häntä auttaa monis asiois muutenkin !
Kyllä se on Veikko
Pidetään huolta toisistamme ja autetaan kun apua tarvitaan nyt.
Minulla on käsitys että vuosien saatossa ihmiset ovat käyttäneet Tapsaa ihan liikaakin hyväkseen ja teettäneet töitä.
Käsittääkseni hänellä on iso ja yhtenäinen suku.
Kuka ihmeessä valitsi Härkösen ja Paanasen? Täysin tomppeli teko. Kummastakaan ei mitään positiivista tiedossa. Ettei vaan ratsastajatyttö valintaa tehnyt?
Niimpä tietenkin joo . Nättijussi, kas kummaa ,ku ei mustapekka !
Valitaan p....u. aina positiivinen.
Ääni Veikolle!
Nimenomaan Veikolle , omilla saavutuksillaan . Ei ole julkisen viran kautta saanut kannuksia . Siis Veikko
Nyt tapahtuu. Kyyjärvelle pitkään suunniteltu GayBar avaa lähiaikoina ovensa kaikille.
No jo on jälleen jollain mielikuvitus lähtenyt laukalle olan takaa. Jollain " miehenkuvalla" !
Valitaan se pilluratsastaja. Hänhän on tekosillaan niittänyt mainetta lehdistön kautta ympäri maan.
Kyllä täytyy todeta,että olkaa Kyyjärven ukkomiehet ja peräkammarin pojat ihan rauhassa.
Kun katselee tätä Kyyjärven nais tarjontaa ei siinä ole miehelle joka on nähnyt maailmaa muualtakin kuin Kyyjärven näkökulmasta ,sitten mitään silmänruokaa edes.
Enempi me mennään sinne " maatuskojen"puolelle.
"Valitaan se pilluratsastaja. "
Luulisin että me kaikki ollaan joskus ratsastettu.
Eihän ratsastaja olekaan kyyjärvelläinen, naapurista se maatuska kulkee
Aivan varmaan ukkomiehet on asian vuoksi rauhassa, ei huolta ! Ja "peräkamarin " pojilla ei ole tarvetta pelätä. Ihan turha huoli on tuo. Maatuskathan tykkää, sehän on vaan hyvä asia.
Kyllä ei ukkomiehet ja" peräkammarin pojat "ole rauhassa , kyllä tämä uusi kaveri näkyy sen verran huollettavan koko ajan musta maalataan ja arvostellaan.
Vai ollaanko kateellisia kun vihdoin löytynyt yrittäjä joka uskaltaa tehdä jotain uutta .
Ja höpö höpö . Semmosta kaveria ei olekaan,ihmisten luulotautia tuollanen. Kaikki saavat olla "ukot,poijat ja tytöt iha rauhassa, JOS ITE HALUAAVAT. Näihä se on.
Oikeaan osoitteeseen meni positiiviset , eli. Paanasen Veikko ja Härkösen Tuula ! Hyvät valinnat ,jotka tuntee kautta vuosien heidät .Onnea.
Entiset Valtuuston / Hallituksen puh johtajat ja laajakaista mestarit olis kuulunu saaha kunnian.
Ei todellakaan ole noita valittu positiivisimmiksi, hölö puhetta. Paljon parempiakin on.
Että Härkönen ja Paananen. Salli minun nauraa....
Valintaa puolustais kunnan yhteiseksi hyväksi tehtydy asiat.
Mikä siinä naurattaa ?
Keitä he ovat? Kuka äänesti? Onko vaalitulos julkinen?
Eiköhän se ole niin että meidän kunnan yhteiseksi hyväksi on tehnyt verotuloillaan vain eteläsuomi. Eli valitaan eteläsuomi tänne.
Peli on ohi,oikein meni. Ensivuonna voi taas ehdottaa !
Valinnat tehty ja oikein meni joten pulinat pois
Edellinen kommenti on voimassa
Onhan näitä tekopyhiä oman edun tavoittelioita aina tyrkyllä. Rehtiä ja rehellistä on vaikeampi löytää, siis Veikko.
Ja Saukon Jouni Myös suuri veronmaksaja - ja yrittäjä kiireestä kantapäähän .
Nyt etsitään positiivisintä ihmistä, ei yrittäjää ja veronmaksajaa.
Ja mitä jouniin tulee,tietääkö edes mitä on positiivisyys ????????????
Ja Ruusisalo myös , ukko kohteliaamasta päästä
Julkisten verotietojen mukaan Jouni ei ole kovinkaan suuri veronmaksaja. Tulot eivät ole edes yli 100 donaa euroa. Pikku rahoja.
Se ukonvika jos akka lähtee , ottaa uuven jos saapi. Jose veroja tuon enempää , mut ainakin koronatukia senki eestä.
Ei noita koronatukiakaan tänne kyyjärvelle paljoa rapsahtanut. Ei siis Jounillekin, jonka työpaikka menee muun kuin koronan takia. Syyllisiä tuohon ovat kepulaiset ja vihreät.
Niin loikkasi ja sai heti maistaa omaa lääkettään.
Toivottavasti eivät ota takaisin entiseen puolueeseen.
No ei koronatukiaksan, ei ainakaan näy tilastoissa. Vai saiko pimeänä?
Kyl näkyy.
Toivottavasti ottavat takaisin !!!!!!!
Yhteiskunnan tukia saavat raakataan tästä keissistä.
Positiivisin ihminen on: Muistisairas ihminen!Tällaisessa tilassa kun elää vuosikaudet
ei varmasti aiheuta kenellekään mielipahaa.>Omaiset ovat ainuat,valvojat joiden
mielenrauhaa koskettaa.Varmasti enemmistö on kanssani samaa mieltä.Ollakko vai eikö?Kyyjärviläisistä päätäjistä suurin osa on "Positiivisia!"ainakin äänestyksen mukaan,miten sitten on laita oikeiden tuttkimusten mukaan.
Vaalit pietty ! Mutta ensivuonna taas, saapuu lailla ystävän, ei voi toivo pettää.
Koronapositiivisin?
Eih she ole poka mikhään ,valitaan samalla sekkiin. Kylläähän valaittavaa riittää ja keksitään lisääkin, jos tarpeen !
No nyth on kaljaa ja hernesoppaa vejetty ja huomen piren koko kylän kummoon
Tuntuu olevan tuo edellinen kaveri sellanen, et hällä ei ole ketään kavereita /ystäviä, niin yrittää jotenkin olla esillä edes vaik häiriköimällä toisten asiakeskusteluja ! Tai , sit täytyy olla tosi ilkeä luonne hällä . Sellasiakin on olemassa.
Tarttiskohan tehä jotain,ennenkuin ???
Niitä on hiv positiivisia, koronna positiivisia ja muuten vaan mukavia, siitä vaan raakkaamaan minkälaista tahtoo.