Tällaisia kompetenssivajavaisia tuetaan sitten miljardeilla. Kyllä minä taloustieteilijöiltä olen kuullut kultaharkkojen olevan inflaation suoja, mutta että ihan ruoka pidättelisi inflaatiota. Monellako Tyrnävän perunalla Biden saisi oman maansa inflaatiota alemmaksi?
Pellervolta mitään käsitystä, mikä inflaatio edes on
4
86
Vastaukset
- Anonyymi
”Monellako Tyrnävän perunalla Biden saisi oman maansa inflaatiota alemmaksi?”
Kerro teoriastasi enemmän. - Anonyymi
”Ruoan kallistuminen nopeutti inflaatiota.”
https://www.hs.fi/talous/art-2000002620426.html - Anonyymi
Kyllä USAlla pitää olla omaa perunantuotantoa ei tyrnävän perunatuotanto siihen riittäisi.
Ihan tosissaanko tuollaista ajattelet.
Siitä kullasta…
” Kultakannasta luovuttiin ennen ensimmäistä maailmansotaa ensimmäisen kerran. Sodan jälkeisen inflaation seurauksena siihen kuitenkin palattiin uudelleen. Ensimmäisen ja toisen maailmansodan välisenä aikana eri maat aloittivat omien valuuttojensa devalvaation kultaa vasten lisätäkseen omaa vientiään. Se johti siihen, että systeemiin ei enää luotettu: se hajosi kokonaan toistuvien devalvointien vuoksi, sillä kullalle ei enää löytynyt selkeää hintaa. Kultakanta oli kokonaan haudattu vuoteen 1939 mennessä, jolloin kullan vapaa vaihtomahdollisuus katosi.”
https://suomenkultareservi.fi/kullan-hinnan-historia/ - Anonyymi
Luulehaan kepun Pylväskin naisten saannin riippuvan yliopiston sijainnista, joten kaippa se peruna hillitsee inflaatiota kultaharkkoa paremmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.1553901Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,913306SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.892687Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2782510Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a392266Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv1051938- 421029
- 95998
- 53889
Haapaveille jotain uutta!
Huoltoasema Haapavein keskustaan tulossa. Semmoista Jeppasissa jaappasevat.16830