Valon juhlan aikaan ja väkeä ihan kivasti.
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=00AeneyTLb8&feature=youtu.be
Eräs Hua Hinista unelmoiva perttipasanen tosin sanoi että "Ketään ei tule ja se on aivan varmaa" Olisi mukavaa kuulla hänen kommenttinsa nyt sitten että tuliko kukaan Thaimaahan vai eikö tullut?
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=00AeneyTLb8&feature=youtu.be
Eräs Hua Hinista unelmoiva perttipasanen tosin sanoi että "Ketään ei tule ja se on aivan varmaa" Olisi mukavaa kuulla hänen kommenttinsa nyt sitten että tuliko kukaan Thaimaahan vai eikö tullut?
Vastaukset 41
Vanhimmat
Aloittaja aivan oikeassa. Oli hauska ketsella kun rotat ilakoivat rannalla valon juhlassa.
Siinä on fisuille sapuskaa kun banaaniveneet uppoaa ja eväät leviää mereen. On ne taitavia käsistään thaikut ja Pattayalla ei myydä styroksiveneitä vaan ne on joko puun lehdistä tehty ne pohjat tai taikinasta, joka pehmettyään on fisujen herkkuruokaa. Taikinaa käytetään myös syöttinä kalastellessa.
Kuten Jyrki tuossa lopussa totesi, niin vesijettiskabat oli viikonloppuna Jompparilla.
Pattayalla tapahtuu!
Katsoin videon. Hua Hinin komeavartaloiselta pohjemieheltä kun on mennyt ohi tuo Thaimaan muovikielto, niin jo tältä videolta näkee että muovikasseja ei ole missään. Torimummolla oli ja yhdellä mopotaksimiehellä vaatekaupan kassi. Hyvin toimii muovipussikielto Pattayalla. Kun olin maaliskuussa 2020 niin jo silloin kertyi kangaskasseja kun unohdin aina ottaa mukaan sen edellisen. Kangaspussi pieni taisi maksaa 5 patia silloin. Hua Hinin mies joko ei ole Thaimaassa, taikka hän ei koskaan käy ulkona. Minulla lento joulun alla.
Terveisin Wongamatin sairaspohkeinen mies
Hoh hoijaa https://ibb.co/vXsYzTc eilen just ostin seiskasta muovikassin.
Tuo Soda on muuten todella hyvää, vähän niinkuin vanha sittis, jota sai vielä 30 vuotta sitten, https://ibb.co/vXsYzTc
Kassit maksaa nykyään jätemaksun verran sieltä mistä niitä saa. Aiemmin ne oli ilmaisia. Se on ympäristöteko se maksaminen, koska se raha käytetään jätteenkäsittelyyn ja kierrätykseen.
Silti on fiksumpaa alkaa käyttää kangaskassia tai reppua. Älä kisko noita sokeriliemiä sisuksiisi. Sinä ostit eilen soodaa, minun ostos oli pykälää kalliimpi tänään. https://ibb.co/Lk92V8c
Käteisostoista kannattaa allekirjoituksen lisäksi ottaa kuva rahoista, jotta näkee että on fyysisesti käsitelty rahaa. On joillekin käynyt niin että suorituksen jälkeen myyjä menee kertomaan poliisille ettei ole saanut rahoja.
T 2010
Hämäyksen vuoksi ostanut kaloritonta. Vodkan kanssa oiva blandis.
T 2010
Kuopion valuutta vaihtunut viime kerrasta kun kävin.
Kiva kuva mutta mistä ilmenee TÄNÄÄN?
Maksoitko nyt naapurien roskikset, olet sinä melkoinen veitikka juttuinesi, on onko muovipusseja pattayan savossa se tässä oli keskustelun aihe, sinä nimenomaan väitit että ei saa mistään, kaikki torpattu, eikä ongelma ole koskaan ollut edes kauppojen muovikassit, vaan ruuan mukana tulevat muovipussit, kauppakassien mukana kaupankäynti tyrehtyi josta ei kauppiaat tykänneet, ja homma purettiin, sinänsä typerää, mutta tyyppillistä thaimaassa, vähän aikanaan kokeillaan kun ei homma futaa peruuteltaan.
Onnea roskisbusnekseesi, toivottavasti saat velkasi maksettua.
Ei sitä mihinkään purettu. Lakia kierretään myymällä pusseja. Ilmaiset muovipussit on pannassa kokonaan koko maassa.
Mitäs tykkäsit bahtipinkasta? Oletko nähnyt ikinä 400 tuhatta bahtia kerralla? Kassakaappiini jäi vielä paikallista käteistä noin kaksi miljoonaa ja euroja parikymmentätuhatta, kultaa jonkin verran.
Nordeassa näyttää olevan yhteensä kolmisen miljoonaa euroa, Danskessa puoli miltsiä ja Krediidipankissa vielä toinen mokoma. Thaipankeissa kolmisensataatuhatta. Maksoin 254 tuhatta euroa veroja juuri ja se hieman verotti tilejä.
Löydyn Uudenmaan verokalenterista tänäkin vuonna, ei mitään kummallista mutta siitä kun katselet kolmensadantuhannen tuolta puolen niin näet nimen.
Velkaa nolla euroa, verovelkaa nolla euroa, saatavia noin 600 tuhatta euroa seuraavan kolmen vuoden aikana ja uusia projekteja etsitään paraikaa.
T 2010
Vaikkapa tästä https://ibb.co/7XJHbK9
T 2010
PS: Mikäs on räps räps- miehen kuksan sijainti? Päämiehesi hahmo menee aina järkytyksestä mykäksi kun edes näkee kuvan rahasta. Todella sairasta. Kyseessä kun on vain käytetty traktori, jolle kenenkään ei luulisi olevan kateellinen. Elämäsi vissiin todella tiukilla?
Bumba vaihtoi aihetta kun ei kestä katsella toisten rahoja.
Hienoa kun kerrot olen kyllä nähnyt, mutta en tee traktorilla mitään, makselehan nyt kuitenkin ensin ne velkasi, sitten voit kehuskella, kellään yksityis henkilöllä ei ole kolmea miltsiä pankkitilillä, ei kellään, edes yritykset eivät sellaista kassaa voi pitää, jos ei kyseessä on tuhansien työntekijöiden palkanmaksu päivä, tietysti sinulla on velkaa nolla euroa, eihän sitä kukaan hetkeäkään epäile.
Ystäväsi NumBall, kohta 61 elossa elopaino 124 vaiheilla.
On hienoa lukea että elämäsi on mallillaan, olet huippukuntoinen ja jopa varakas, varsinkin kun kukaan ei ole mitään kysynyt, joku arvosteli eilen kuntotestiäsi, sinulle kunto ja varallisuus lisääntyy päivittäin varsinkin kun sinua arvostellaan, vielä hieman lisää niin olet biljonääri luokassa, uusia avauksia tulee.. ja tiedotteita tulee paljonko nostat penkistä, paljonko on tiliensaldo, onko ostettu traktoreita, autoja, mopoja... milloin mitäkin... jokaisella on tarpeensa, sinulla ainakin tarve tuoda itseäsi esille.
Mitä taas tulee tuohon pussi juttuun, se operaatio lopetettiin koska kauppiaat vastustivat sitä kaupankäynti kärsi, ihmiset osti vähemmin... joka olisi pitänyt jo etukäteen osata ottaa huomioon, kun olet joskus asunut täällä kauan, huomaat että asioita thaimaassa hoidetaan juuri noin, ensin kohelletaan, sitten korjataan koheltamista.
Eikä seiskan, lootarin, big c muovipussit ole koskaan edes ollut ongelma, pitäähän saada ostajan tavaransa johonkin pakata, ei kukaan tarvitse pussia jos on vain yksi ostos, todellinen ongelma on ruoka ja pakkaus, jokainen annos omaan pussiinsa, unohdin vielä mainita että mausteet, etikka ja kalakastike pakataan omaan pikku pussiin, kun ostat vaikka kolme valmiiksi keitettyä kananmunaa... 20 bahtilla. Tämä on vituttanut minua jo vuosia, koska se on oikeasti sikamaista luonnonvarojen tuhlaamista.
Jos voit olla ihan huoleti, pärjään erittäin hyvin työeläkkeelläni, yhtä lukuisista väitteistäsi en kanssa ymmärrä, että minä tarvitsen vaimoni eläkettä, saadakseni viisumin, miten niin edes voi olla kun vaimoni eläke tulee hänen omalle tilille, minulla ei ole asian kanssa mitään tekemistä. tai on siinä mielessä että maksaja katkaiseen maksun kerran pari vuodessa jos ei ole ilmoittanut että on elossa, silloin otan vaimon passista kopion ja lähetän sen emaililla maksajalle.
Terkkuja vaan, sinne missä oletkin ei se ole huono asia olla tapauksessasi pattayan savossa, onhan siellä kela aina läsnä, jos jostain syystä kunto ja varallisuuskin katoaa lääkkeiden vaikutuksesta voit aina ottaa palstan kautta yhteyttä, tänne Thaimaahan.
Väkimäärä ei poikkea normaalista sesongista. Mukavaa että thaimaalaisetkin ovat löytäneet Pattayan ja beachi pääsee siihen käyttöön mihin se laajennettiin.
Voi olla melkoinen hulabaloo 16 tammikuuta kun baarit aukeaa. Ollaan silloin paikalla parin kaverin kanssa ja majoitus tutussa mestassa näköalapaikalla.
Kukaan ei tiedä mikä on tilanne maassa kuukauden kahden kuluttua, aukeaako baarit edes ensivuonna lainkaan, se jää nähtäväksi...
Miksi päivystät tätä palstaa vuorokaudet ympäriinsä vuodesta toiseen?
Kun täällä tapaa kaltaisiaan, meitä avohoidossa olevia, kun valtio säästää, tyydyttääkö vastaus,
Mitä sinä niillä baareilla teet kun et missään ikinä käy ja miksi sinua edes kiinnostaa koko asia kun se ei sinulle millään tavalla kuulu?
Ja kesäiseen suomen savoonko se kuuluu, avohoitoo on siellä surkealla tasolla.
Onko vuokrabetonikuutiossa kuuma?
Laita ilmastointi päälle, voin pistää sulle muutaman satasen tilille niin ei tarvitse kärvistellä kuumassa. Haet koirille sitten samalla papanoita etkä syö niitä itse.
Mites siinä omasta mielestäsi kävi? Tuliko ketään Thaimaahan marraskuussa? Sinä taisit sanoa että "Ketään ei tule ja se on aivan varmaa". Onko mieli muuttunut?
T 2010
Ketään, kukaan, koskaan.....
Massamatkailua tervetuloa syksyllä .... jos ei kassat laula, niin...... Onko mieli muuttunut?
Kyllä kolmesataatuhatta saapunutta on jo massamatkailua ja se on kolmesataatuhatta enemmän kuin ei yhtään, joka oli sinun arviosi. 300 tuhatta ihmistä jos tuo tonninkin rahaa Thaimaahan per nekku, niin kassakoneet laulaa 300 miljoonan euron edestä, joka on ihan mukava raha.
Thaimaa pelastettu, matematiikka toimii ja kansa iloitsee.
-Ketään ei tule Thaimaahan ja se on aivan varmaa.
By NumBaII, 60 vuotta mennyt Kelan kanssa riidellessä ja siinä män mielenterveys samalla
Mitähän tuokin savoon vaikutttaa... muutakuin lisää katkeruutta ja kateutta, laitosasukissa,
Luuletko ihan oikeasti että asun siinä pranburin betonikuutiossa, olin siellä muutaman yön vuonna 2014 tai 2015 hieno paikka, yksi upeimmista uima-altaista mitä olen ikuna nähnyt. aamiainen ei loistanut, makuuhuoneissa on ilmastointi, enkä viitsi sitä juurikaan sammuttaa, maksaa muutaman tonnin kuukaudessa, sähkölasku on yleensä 2500 bahtin luokkaa...
Ratakoneet yhä riisipelloilla
Rotilla on lokoisat oltavat kun turisteja ei ole liikaa.
Jo pitkään asukkaidensa köyhyydestä johtuvien ongelmien ja täysin käsistä karanneen rottaongelman kanssa painiskelleet provinssin päättäjät alkoivat 5.11. alkaen maksaa jokaisesta erillisiin keräilypisteisiin tuodusta kuolleesta rotasta 10 bahtia kappaleelta. Vähän niin kuin se italialainen sienikeisari suomalaisille sienestäjille kaiken maailman ABC -asemilla ja kyläkauppojen pihoissa aina loppukesästä.
Nyt on edullista! booking, com'ista kun katsoo esim 10 pv ensi kuussa Suomalaisesta Orient talosta saa yksion 110e/10pv! Eli 11e/pv!
Tuon kun jakaa kahdella se on 5,50e/pv. Jopa 2 Kelalaista elää hyvin Suomiseuran läheisessä talossa ja saa kotiruokaa kerhosta. Jos sitä haluaa.
Heti kun PCR testi vaihtuu halvempaan Antigen pikatestiin olen itsekin siellä. En tosin tuollaisessa talossa vaan aidossa Thaimaalaisessa paikassa joka ei ole kovin moderni mutta se "Thai henki" korvaa kaiken muun!
PS. Lento Arlandasta Finskillä on Suomea halvempi.
Ei pidä arastella myöskään näitä airbnb kämppiä. Tässä malliesimerkki ensi kuun alusta 20e yö.
https://www.airbnb.fi/rooms/37822479?check_in=2021-12-01&check_out=2021-12-10&federated_search_id=4d2a71e2-c0cc-46a3-9045-d86ebfadf347&source_impression_id=p3_1637600907_NajNSsFAs FhWqW8
VT3 on todella hyvä valinta tuohon hintaan!
Rakennus on vähän "bunkkerimainen" ulkoapäin mutta alue rauhallinen ja siisti. Dongtan beach'i alkaa niiltä main ja on Pattayan paras kävelykatu.
itseäni ottaa päähän B&Bn monet "siivous- ja varausmaksut" joita monet vuokraajat lypsää . Jotkut lisää "veden, netin ja sähkonkin", Siksi en enää käytä ko ketjua.
Ei pidä paikkaansa. Sisältää kaiken mitä airbnb sivulla lukee sisältävän. Ei koskaan tule sähkö eikä nettilaskua erikseen, aina ne sisältyy, kuten myös siivous. Se lukee selkästi sopimuksessa.
Ei se ole mikään ketju vaan nettisaitti varaussivusto, kuten myös esimerkiksi hotels dot com.
Savossa+ei+vuokrausta+tarvita+kyllä+valtio+maksaan+huoneen+jopa+ruuankin++asukin+puolesta+thaimaassa+taas+lähes+kaikki+b&b+toiminta+on+laitonta+kaikkeen+lyhytaikaiseen+vuokraamiseen+pitää+olla+lisenssi,+jotan+vuokraajilla+ei+99%+ole,+täällä+suojataan+oikeasti+kuralla+olevaa+matkailuelinkeinoa+erityisesti+pattayalla,+jossa+matkailu+ei+ole+toiveista+huolimatta+lähtenyt+nousuun.+Terveisiä+Pattayan+savoon,+samoin+hoitajalle.
Lueppa kaikki "extrat" mitä tulee annetun hinnan päälle vaikka tuosta ylläolevassa tarjouksessa.
Jos osaat.
Mikä extra? Sähköt ja wifi sisältyy hintaan ja lasku maksetaan netissä airbnb:lle sivustolla, eikä vuokranantajan kanssa olla yleensä tekemisissä lainkaan, vaan airbnb välittäjän toimistolla käydään aluksi taikka hän tulee tuomaan paperit ja avaimet kohteeseen. Asunnon omistajaa et tapaa. Kun lähdet niin kukaan ei huutele perääsi eikä tule lukemaan sähkömittareita.
Huoneissa on hinnasto mitä mikäkin maksaa jos jotakin olet rikkonut. Se veloitetaan kortiltasi tai sitten jätät huoneeseen sen verran käteistä.
Tarjouksen+hyvin+piiloitetut+lisämaksut:
9+yötä+paikassa+Nongprue+196€
-+Siivousmaksu+27€,+Palvelumaksu+36€
-+Muuta+huomioitavaa+(Sahko+ja+Vesi+lisä):
PLEASE+NOTE+THAT+WATER+and+ELECTRIC+are+NOT+included+in+the+price.+Meters+will+be+read+at+check+in+and+check+out+and+you+will+pay+directly+to+us.
Utilities+cost+(may+vary+depending+on+market+price+and+condo+service+fee):
water:+40+THB/m3;
electricity:+5+THB/kW-h;
Parasta+ettei+kieitaidottomat+ja+sinisilmäiset+mene+noihin+kun+on+tietotaito+olematonta.+
MUUTA+tärkeää:
Jokaisen+majoitusta+tarjoavan+on+lain+mukaan+tehtävä+Imiin+ilmoitus+24t+sisällä.+99%+ei+sitä+tee.+Sakot+ovat+kovat+kummallekin+kun+kärähtää...
Hoteleissa+ei+ole+ongelmaa,+tekevät+raportin+automaattisesti+ja+antavat+kopion+asiakkaalle.
"The+TM30+form+is+an+immigration+requirement.+The+law+governing+this+form+aims+to+ensure+transparency+in+the+accommodation+details+of+foreigners+staying+in+Thailand.+It+must+be+completed+by+the+landlord+of+a+property+to+report+the+stay+of+guests+within+24+hours+of+their+arrival."
Heip hei! Pattayalla oli viikonloppuna hulinaa. Yksityisiä juhlia kaikkialla ja ilotulitusfestarit pisti rantakadun turvoksiin. Alkoholikieltoa on opittu kiertämään. Omassa vissypullossa vodkaa tai giniä ja ravintolasta limpparia sekaan. Tyttöjä on jo paljon liikenteessä, tässä viimeisin tyttöystäväni. Kaverilla huonompi. https://ibb.co/0sGZQdR
Pojat
Ne on nuo rahamiehet tuollaisia kulinaristeja herkuttelijoita.