ON ongelma. Meillä on vuoden vanha suomenlapinkoira ja kun lähdemme lenkille se haluaa kantaa hihnaa suussaan se on ihan ok, koska pian se unohtaa koko hihnan. Mutta takaisin tullessa se alkaa murista ja purra hihnaa poikki hyppii ja puree kättäni hetkeksi laantuu ja taas alkaa sama juttu. Mikä neuvoksi se ei ole mukavaa ainakaan ilman hanskoja ja ei muutenkaan. Kertokaa neuvoja ja omia kokemuksia vastaavista tilanteista.
PS. koira ei ole oppivaista sorttia.
PS. koira ei ole oppivaista sorttia.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Oletko opettanut koiralle mitä ei tarkottaa? Mulla auttaa kun pysähdyn ja sanon normaalilla äänellä ei.
Perheessä on 8 vuotias poika joka ei ymmärrä että koiraa pitää komentaa kun se tekee väärin ja kun poika ei komenna koira luulee että sen ei tarvitse totella ketään. "ei" sanaa on opetettu ja joskus se tottelee ja harvemmin ei.
Aika tavallinen ongelma murrosikäisellä koiralla. Kokeileppa ko. tilanteessa jähmettymistä paikallesi. Älä huomioi koiraa kun se alkaa temppuilla. Katsele jonnekin kauas paikallasi seisten. Kun se lopettaa, sano iloisesti; mennään, ja jatka matkaa. Toista tätä aina kun koira temppuilee. Pian koira huomaa, että huonolla käyttäytymisellä ei saavuta mitään.
kiitti. Voi vaikka tepsiä kokeilen heti kun ehdin seuraavan kerran lenkille. HYVÄÄ VAPPUA! :):)
mun koirani käyttäytyy aivan samalla tavalla tai siis käyttäytyi.jos koirasi on pehmeämpi,ota joka kerta(tämä on hidasta mutta ahkeruus palkitaan ja saat kauniisti käyttäytyvän koiran)kun se ottaa hihnan suuhunsa koiran pää käsiesi väliin ja hallitulla äänellä puhut jotai,PALJON.tätä pitää jatkaa niin kauan kunnes koira ei rempuile käsiesi välissä.toinen vaihtoehto,kaulapannasta kiinni ja ohjataan ojan reunalle jäähylle jossa makaamaan.kun koira ottaa taas hihnan suuhunsa,tarvitsee sitten enää kiristää hihnaa ja koira muistaa.voi sanoa vaikka jäähy.tätä toistetaan useita kertoja,vaikka peräkkäin jos koira vaan ottaa hihnan suuhunsa.silloin kun kävelee kauniisti kehutaan mutta ei palkita.toimi meillä.