Volvo F 87

Anonyymi

Volvo F 87 on uusi työajokkini, auto on 75-6 vuoden mallia mutta täsyin kunnostettu ja vähän ajettu, 8 vaihdetta aluelaatikko ja umpikori perälautanostin.
Tämmöisellä vehkeellä lähden jakamaan tavaraa. hki-lahti, hämeenlinna ja turku väille.
Odotan innoissani ajon alkua kun nämä vanhemmat jykevät volvot ovat vielä AUTOJA ja hyviä ajaa.

14

1423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Osta vielä puukengät ja rahtarin takki.

      • Anonyymi

        Enpä ole ajohommissa puukenkiä käyttänyt ja rahtarit takkia en omista vaikka hyvä työtakkivarmast on.
        Olen ajellut uutta Scaniaa ja Volvoa mutta parhaana pidän Scania 111-141sarjaa on ajotuntuma kohdallaan,Volvossa sama vanhat sarjat parhaita.
        Suurella ilolla lähden ajamaan F kasiseiska volvoa ja hyvä ajo päivätyö pääsääntöisesti.
        Autoon on laitettu uudet webastot ja kunnon talvirenkaat alle..lepohyttiä ei ole mutta ei päiväajossa tarvitsekaan.
        Nähdään tien päällä.


    • Anonyymi

      Juu päivähytti on paras jakeluun, on kaikki käden ulottuvilla. Ja takki takaseinällä. Onko Volvossa synkroitu vaihteisto? Itse ajan 2000 luvun paperikiekko autoa. Päivähommia, noin 100-200km päivässä.

      • Anonyymi

        Puukenkäkuskit ovat oma ihmislajinsa. Niitä ei saa ulos kopista kuin pomo, poliisi tai rautakanki. He vain näes ajavat, eivät kuormaa. Jos puukenkäkuskia pyytää osallistumaan kuormaamiseen saa osakseen silkkaa ylenkatsontaa. Puukenkäkuski on rahtarien kuningas. Ei likaa käsiään vaan ajaa, ajaa ja vain ajaa. Joskus myös toki käy kusella ja paskalla. Naimisen ja syömisen se hoitaa kopissaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Puukenkäkuskit ovat oma ihmislajinsa. Niitä ei saa ulos kopista kuin pomo, poliisi tai rautakanki. He vain näes ajavat, eivät kuormaa. Jos puukenkäkuskia pyytää osallistumaan kuormaamiseen saa osakseen silkkaa ylenkatsontaa. Puukenkäkuski on rahtarien kuningas. Ei likaa käsiään vaan ajaa, ajaa ja vain ajaa. Joskus myös toki käy kusella ja paskalla. Naimisen ja syömisen se hoitaa kopissaan.

        Kyllä puukengät on parhaat ajohommissa.


      • Anonyymi

        Volvossa on synkronoitu vaihteisto ja alulelaatikolla 8 pykälää eli iso alue nappia vaihtamalla ja kytkintä painamalla ja pieni samalla lailla eli päällekkäin sijaitsevat.
        Paras laatikko minusta ja on tasauspyörästän lukko on ajelupeli, minulla tulee kilometrejä päivässä 200-400 riippuu reitistä.
        Volvo F 87.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Volvossa on synkronoitu vaihteisto ja alulelaatikolla 8 pykälää eli iso alue nappia vaihtamalla ja kytkintä painamalla ja pieni samalla lailla eli päällekkäin sijaitsevat.
        Paras laatikko minusta ja on tasauspyörästän lukko on ajelupeli, minulla tulee kilometrejä päivässä 200-400 riippuu reitistä.
        Volvo F 87.

        Paras auto kautta aikojen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Paras auto kautta aikojen.

        Scania 80-110 oli myös erittäin hyvä,ajelin lb 80 kanikalla täysperävaunu perässä rullakkojakelua,nuppina mahtava,kärryn kanssa nuhapumppu,110 oli mahtava kun vetelin sillä merikontteja siis puolikkaalla.
        Mb 1313 oli jakelussa ja kärryn kanssa 2632 olivat Autoja myös!.


    • Anonyymi

      Hyvä auto on Volvon 86-87 sarja, toi 87 ei pitkään ollu markkinoilla kun tuli uusi malli F 7 sarja sen sijaan F 86 oli vuosia ja oli luotettava auto, F 86 oli ensimmäinen kuormaauto jossa oli aluevaihteisto.
      Ajelin silloin vanhaan hyvää aikaa mm kaasua F kasikutosella ja minulla oli täysperävaunu väillä perässä vaikka suurin osa jaosta nupilla HKI-Turku oli päivän keikka ja Hki-Hämeenlinna minulla vakireitit ja joskus oli heittokeikka jopa Helsingistä vaasaan asti.
      Uuden auton sain F 10 volvon mutta kasikutosen tunnetta sitä oikeaa kuorma-autoa kaipasin pitkään ja ajoin kasikutosella 600 tuhatta kilometriä ja vikoja ei ollut ja huollot tehtiin säännöllisesti.
      Scanian 140 sarjaa ajoin myös täysperää ja puoliperää oli mahtava auto myös ja se nokkamalli 140 sarjan oli peli ja turvallinen iso keula edessä, oi aikoja, oi.

    • Anonyymi

      Volvo 86 tai 87 olivat huippuhienoja ajaa,samalla hytillä oli 84 ja 85 mallit niissä oli pienempi moottori ja ei ollut aluevaihteistoa kuten 86 ja 87 mallissa vaan 84 ja 85 oli peränvaihtaja vaihteistossa.
      Aloitim itse ajot bedfordilla siinä ei ollut ohjaustehostajaa ja kylmä hytti talvella.
      Satamasta ajettiin kuormia petterillä avolava ja pressun veto usein ja raskas ratti vääntää oli hyvä homma 18v kaverille.

      • Anonyymi

        Moi,minä ajoin ajoja mersulla lp 1313 kaksiakselinen umpikorikuormaauto.
        Ajoin espoosta reittejä hankoon,turkuun,lahteen ja porvoo,loviisa,oli hyvä ajo päivän keikka ja 5 päivää vk joka päivä eri reitti.
        Mb 1313 oli korkea hytti ja hyvä näkyvyys,uuden auton sain volvon 87 oli järeämpi kuin mersu ja enemmän vaihteita matalampi hytti kuin mersussa ja hyvä ajaa.


    • Anonyymi

      Mäkisellä oli 87,jossa oli 9,6litran kone.joku Volvon testimalli

    • Anonyymi

      Hyviä aikoja ja hyviä autoja olivat,kuka muistaa pikku volvon 60 ja 70 luvun malli,siinä oli vaihdekeppi kuljettajan takana malli oli f 82 ja 83 ja vanhempi malli 420 snabbe,ajelin tälläistä avolavaa.

    • Anonyymi

      Minä pyörin

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      136
      10862
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      263
      4715
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      178
      4049
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      184
      3559
    5. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      53
      3544
    6. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      94
      3409
    7. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      86
      3187
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      32
      3180
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      69
      1864
    10. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      203
      1794
    Aihe