Eli mitä tapahtuu kun ei mene vankilaan ja sinut etsintäkuulutetaan? Soittaako poliisi esimerkiksi sukulaisille ja tullaanko yleisavaimella heti katsomaan asunnolle vai saako olla mitenkä rauhassa
Etsintäkuulutus?
8
1227
Vastaukset
- Anonyymi
Samantien ne kollaa sun asunnon. Jos et ole paikalla niin ne pistää sen postaukseen. Yleensä ne vahtii asuntoa siviili pakusta. Saman homman ne tekee sun sukulaisille ja tuttaville.
- Anonyymi
No niin. Jos etsintäkuulutettu on vaarallinen tappaja, niin noinkin voidaan menetellä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No niin. Jos etsintäkuulutettu on vaarallinen tappaja, niin noinkin voidaan menetellä.
Asiallinen vastaus olisi hyvä tähän? En nyt ihan murhaaja kuitenkaan ja tuomio alle 2v
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Asiallinen vastaus olisi hyvä tähän? En nyt ihan murhaaja kuitenkaan ja tuomio alle 2v
Asiallinen vastaus: otetaan kiinni tavattaessa ja toimitetaan vankilaan istumaan tuomiotaan.
Kiireistä riippuen haetaan kämpiltä tai työpaikalta. Tai muista tiedetyistä oleskelupaikoista. Helpommalla pääsee, kun lähtee sovinnolla lusimaan tuomiotaan. Saa järjestettyä asiansa kuntoon ensin ja tietää koska pääsee takaisin vapauteen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Asiallinen vastaus: otetaan kiinni tavattaessa ja toimitetaan vankilaan istumaan tuomiotaan.
Kiireistä riippuen haetaan kämpiltä tai työpaikalta. Tai muista tiedetyistä oleskelupaikoista. Helpommalla pääsee, kun lähtee sovinnolla lusimaan tuomiotaan. Saa järjestettyä asiansa kuntoon ensin ja tietää koska pääsee takaisin vapauteen.Niin, pakeneminen on turhaa, koska tuomitun rangaistuksen vanhenemis ajat ovat vuosia.
Minimi on viisi vuotta, maksimi 20 vuotta rangaistuksesta riippuen. Sakon muuntorangaistus on kolme vuotta.
Lähihistoria tuntee vain yhden tapauksen, missä tuomittu vältti rangaistuksen täytäntöönpanon. Hän pakeni Sveitsiin ja oli siellä 15 vuotta. Olinpaikka tiedettiin, mutta Sveitsi kieltäytyi luovuttamasta Suomeen.
- Anonyymi
Riippuen siitä kuinka vakava syy että on haku, partiot kyllä seuraa paikkoja mutta eivät ole kyttäömässä vuorokausi tolkulla ellei ole varmaa että tulee.
Ennemmin yrittävät tele seurantaa ja muuta vastaavaa.
Jos on pikku juttuja asiasi saat olla melko rauhassa. - Anonyymi
Riippuen, olethan kantasuomalainen, kyllä tulee poliisi yleiavaimella tai ovenläpi murtamalla oven tarkistamaan oletko sisällä asunnossa, saattaa heittää ensin savupommin sisälle. Särkee ja hajoittaa muutenkin paikkoja pahasti etsiessään.
Suomalaiseen poliisiinhan ei voi luottaa, sen enepää, kuin hapanneeseen palaneeseen puupenniin. - Anonyymi
Ei siinä yleensä kauan kestä. Helpommalla pääset, kun itse ilmoittaudut.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986478KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3606024Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602953Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521092404Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082075- 1251784
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191653Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811320- 731217
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331208