Kuukautisten pelko

Anonyymi

Oon siis 14-vuotias, ja en häpeä yhtään menkkoja. Mutta mulla on niissä yks ongelma, eli siis mulla on ollu ihan pienestä asti järjetön veren pelko. Ja mulla alko siis tän vuoden kesälomalla kuukautiset, nii alan aina itkeen ku nään mun kuukautis veren ja oon ihan hysteerinen ja alkaa myös ahistaan. Sit päivän aikana tuntuu etten kykene tekemään mitään koska mulla on kuukautiset, ja vaikka mulla ei ois yhtään kuukautis kipua nii sen mun pelon takia itken melkeen koko päivän ja oon hysteerinen ja makaan melkeen koko päivän vaan sängyssä. Nii en tiiä miten saisin helpotettua tätä pelkoa ees vähän, ja jo menkkojen ajattelu saa mut tärisemään ja melkeen itkeen (ku tällä hetkellä niitä ei oo, ja kohta varmaan taas alkaa). Ja mulla ei oo ees kovin runsaita menkkoja ja silti pelkään sitä ihan hirveenä. Mut niih, päätin nyt kertoo tän asian. Ja ois tosi kiva kuulla onko kellään muulla tämmöstä pelkoa :D

4

496

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin ja siis myös jos vaikkapa terveystiedon tunnilla puhutaan menkoista alan täriseen, koitan pidättää itkua, ja sit tuntuu myös etten saa happee. Myös jos joku vaikkapa kaveri puhuu menkoista, oon kyl sanonu mun kavereille asiasta mut ei ne oikeen tajuu miten iso se pelko on. Nii ne silti välillä puhuu asiasta (oon tää keskustelun alottaja)

    • Anonyymi

      Kokeile e-pillereitä.Ne voi lopettaa kuukautiset.Niin silloin sun ei tartte sitä verta pelätä,kun sitä ei tule. Sä et varmaan ikinä voi hankkia lapsia kun siinä vauvassa on verta kun se syntyy. Mutta aina lapsia voi adoptoida niin ei näe sitä verta synnyttäessä.

      • Anonyymi

        En varmaan ainakaan vielä viiti kokeilla tota. Ku en tiiä voiko se olla terveydelle jotenki haitaksi? Ja muutenki. Ja nii, itekki oon aatellu että en ehkä voi koskaan hankkia lapsia. Ku mulla on vieläpä piikkipelko ja sitte mulla on tosi matala kipukynnys. Mut joo


    • Anonyymi

      Älä nyt ainakaan hyvä tyttö ala syömään pillereitä. Ne aiheuttaa kaikenlaisia haittavaikutuksia ja voi käydä kuten minulla, pillerit aiheutti pesäkkeen maksaan. Jos olisin jatkanut pillereitä, olisi voinut kehittyä syöpään.

      Minullakin on aina ollut piikki- ja verikammo ja esim. verikokeissa, jo odotustilassa veren haju saa voimaan pahoin. Onhan ne mensut vähän ällöttävät, varsinkin klimpit/hyytymät, mutta mensut nyt vain kuuluvat naisen elämään ja on ns. sisäinen puhdistusmekanismi. Mutta jos ne ahdistaa oikeasti paljon, niin joko vain totut niihin, koska ne ei häviä (vasta kun syystä x kohtu on poistettu) tai puhut asiasta jonkun kanssa, oli se sitten sisko, äiti, terkkari tms. Tsemppiä, kyllä se siitä. Olet onnekas, jos sinulla ei ole edes kipuja, minulla aivan saatanalliset, joiden aikana ei voi kun huutaa ja itkeä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2311
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1014
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      583
      855
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      68
      641
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      30
      627
    Aihe