Kuukautisten pelko

Anonyymi

Oon siis 14-vuotias, ja en häpeä yhtään menkkoja. Mutta mulla on niissä yks ongelma, eli siis mulla on ollu ihan pienestä asti järjetön veren pelko. Ja mulla alko siis tän vuoden kesälomalla kuukautiset, nii alan aina itkeen ku nään mun kuukautis veren ja oon ihan hysteerinen ja alkaa myös ahistaan. Sit päivän aikana tuntuu etten kykene tekemään mitään koska mulla on kuukautiset, ja vaikka mulla ei ois yhtään kuukautis kipua nii sen mun pelon takia itken melkeen koko päivän ja oon hysteerinen ja makaan melkeen koko päivän vaan sängyssä. Nii en tiiä miten saisin helpotettua tätä pelkoa ees vähän, ja jo menkkojen ajattelu saa mut tärisemään ja melkeen itkeen (ku tällä hetkellä niitä ei oo, ja kohta varmaan taas alkaa). Ja mulla ei oo ees kovin runsaita menkkoja ja silti pelkään sitä ihan hirveenä. Mut niih, päätin nyt kertoo tän asian. Ja ois tosi kiva kuulla onko kellään muulla tämmöstä pelkoa :D

4

427

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin ja siis myös jos vaikkapa terveystiedon tunnilla puhutaan menkoista alan täriseen, koitan pidättää itkua, ja sit tuntuu myös etten saa happee. Myös jos joku vaikkapa kaveri puhuu menkoista, oon kyl sanonu mun kavereille asiasta mut ei ne oikeen tajuu miten iso se pelko on. Nii ne silti välillä puhuu asiasta (oon tää keskustelun alottaja)

    • Anonyymi

      Kokeile e-pillereitä.Ne voi lopettaa kuukautiset.Niin silloin sun ei tartte sitä verta pelätä,kun sitä ei tule. Sä et varmaan ikinä voi hankkia lapsia kun siinä vauvassa on verta kun se syntyy. Mutta aina lapsia voi adoptoida niin ei näe sitä verta synnyttäessä.

      • Anonyymi

        En varmaan ainakaan vielä viiti kokeilla tota. Ku en tiiä voiko se olla terveydelle jotenki haitaksi? Ja muutenki. Ja nii, itekki oon aatellu että en ehkä voi koskaan hankkia lapsia. Ku mulla on vieläpä piikkipelko ja sitte mulla on tosi matala kipukynnys. Mut joo


    • Anonyymi

      Älä nyt ainakaan hyvä tyttö ala syömään pillereitä. Ne aiheuttaa kaikenlaisia haittavaikutuksia ja voi käydä kuten minulla, pillerit aiheutti pesäkkeen maksaan. Jos olisin jatkanut pillereitä, olisi voinut kehittyä syöpään.

      Minullakin on aina ollut piikki- ja verikammo ja esim. verikokeissa, jo odotustilassa veren haju saa voimaan pahoin. Onhan ne mensut vähän ällöttävät, varsinkin klimpit/hyytymät, mutta mensut nyt vain kuuluvat naisen elämään ja on ns. sisäinen puhdistusmekanismi. Mutta jos ne ahdistaa oikeasti paljon, niin joko vain totut niihin, koska ne ei häviä (vasta kun syystä x kohtu on poistettu) tai puhut asiasta jonkun kanssa, oli se sitten sisko, äiti, terkkari tms. Tsemppiä, kyllä se siitä. Olet onnekas, jos sinulla ei ole edes kipuja, minulla aivan saatanalliset, joiden aikana ei voi kun huutaa ja itkeä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2997
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2931
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2357
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1853
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1709
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1654
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1576
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1255
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1236
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1070
    Aihe