Tom King jossain

oli kovasti esillä aikoinaan

2

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mutta se ei ole tusinajännäri, eli sitä ei lukaista tuosta noin Se haastaa ajattelemaan tosi rankasti vaikka se on trilleri. Pirun isot teemat ja kuviot jos sitten myös rakastettava Lapin mies Piera-Niila! Mahtava tyyppi!

      Se on kai kirjoitettu kansainväliseiä markkinoita silmällä pitäen, johan tuo nimimerkki kertoo. Tom King! heh.
      Kirjassa on iso ryhmä takana ja sen huomaa faktoissa ja asialinjassa. Siinä tunnetaan Wall Streetin kuviot ja tommset kuin omat taskut.

      Rankka juttu oli. Ehkä neljän, viiden parhaan jännärin joukossa mitä olen koskaan lukenut. Suosittelen varauksetta. Mutta ei ehkä ihan tavallisen duunarin peruskaurapuuroa. Ylhäällä ampuu! On miljardööriä ja presidenttiä ja hirtehinen valtiollinen puhe ja tollasta. Saa olla yleissivistys kunnossa että ei mene yli hilseen sen kaikki tasot.

    • Charles Byron
      12.01.2012 18:46

      Nyt on tullut Amiraali luettua ja vavisuttaa vieläkin. Niin viiltävän terävää tekstiä että melkein veri valuu. Tämä romaani nousee niin huikaiseviin älyllisiin korkeuksiin että minä, tavallinen ihminen, en pysty käsittämään siitä puoliakaan. Vain hämärästi tajuamaan millaisia korkeuskäyriä tavoitellaan, ja jopa ylitetään.

      Kirjoittajan täytyy olla nero. Mikä onni Suomelle että tämä loistava lahjakkuus on syntynyt keskuuteemme, meidän pieneen kielialueeseemme.

      Rintaani röyhistäen totean ylpeästi ja samalla terveen vaatimattomasti, että me olemme onnekas kansakunta niin kauan kuin meillä on Tom King.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      157
      5890
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      114
      5525
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      5217
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      3205
    5. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      55
      2759
    6. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2591
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2280
    8. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      2070
    9. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      13
      1880
    10. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      15
      1791
    Aihe