Käsityökaluissa isoja hintaeroja, vanhat valmistat,uudet merkit

Anonyymi

Käsityökaluissa on isoja hintaeroja paljon kalliimpi, = moninkertaisesti voi olla huonompi. Yksi merkki tulee mieleen jossa näkyy reilusti että on ylihinnoiltu, eli Snap-On. Amerikkalainen vanha valmistaja joka on pörssissä.

Pääosin kaikki tuojn firman työkalut rankasti ylihinnoiteltuja eli hinta/laatu ei kohtaa. Saat yhtä hyvän tai paremman muilta merkeiltä. Eli ihmetyttää miten vielä amerikassa kauppa käy ja ihmiset ottavat velkaa. Amerikkalaiset mekaanikot joutuneet ostamaan omia työkaluja ja työkaluautot tulleet pihoille melkein sata vuotta, " truck tools" moni ei tiedä muita merkkejä edelleen kuin snap-on, mac, matco.

Ruuvimeisselisarja maksaa yli 100 euroa. Vähän metallia ja helposti koneilla nopeasti tehtävissä. Euroopasta saa parempia ruuvimeisseleitä joissa on kahvatkin suunniteltu paremmin 20-40 eur väliin.

Sitten voidaan ottaa kaikki pihdit ja leikkurit, katsoa hinnat. Otetaan euroopasta knipex, VBW, NSW, Gedore, Orbis ja katsotaan tuotetta ja millä sen saa vs vastaava snap-on jos siellä on. H

ylsytyökaluissa, kaikissa vääntimissä sama juttu, ostin joskus testiksi jotain muutamia "vähän käytettyjä 1/4 hylsyjä ja torx, kuusiokoloja 1/4 ja mittailin ja vääntelin tallissa vasten halpoja carolus merkin ( lopetettu merkki oli gedoren hallinnassa, taiwanista työkaluja ) yhtä tarkasti tehty ja samalla lailla kestivät. 1/4 pitkät 6 kulmaiset kromatut hylsyt maksoivat jotain 25-30eur kiskossa. 14mm asti hintaan 274USD nyt verkkokaupassa. ( en maksaisi 70 usd noista 1/4 hylsyistä )


ja muissa työkaluissa, hitsauskoneissa, erikoistyökaluissa = brändätty moninkertaisella hinnalla.


Sähkötyökaluissa esim snap-on on myy omalla tarralla Boschin akkupuukkosahaa, yhdellä snap-on akulla settia hintaan 673 USD = n 600€ heidän nettisvuillaan. Pelkkää työkalua hintaan 367 USD = 327 EUR

Boschin nimellä ja uudella procore akulla ja laturilla, uusi maksaa 219 USD, Työkaluna ollut 100USD ( bosch on aina tehnyt tuota sahaa omalla tehtaallaan kiinassa,2008 lähtien )


Työkalujen hankinnassa kyllä kannattaa katsella mihin rahan laittaa.

4

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ahaa, hyvä tietää.

    • Anonyymi

      Ostin kerran bilteman pensseleitä ammattimaaalukseen. Ostin toisenkin kerran ja nyt niitä on reilusti. Tuote on se vihreä karvainen keinoharjassivellin. Imee maalia hyvin, menee sopivasti klunssille kun rajaa tarkkoja rajauksia. Kestää pesua eli karvat ei ala hapsottamaan. Karvat sopivan jäykät ja sopii todella hyvin karmien maalaukseen futura aqualla. Hiton loistava tuote. Vetää vertoja sokevan siniselle sarjalle vaikkei ihan yllä siihen.

    • Anonyymi

      Ostin honkkarista deuzeriin akku koneen. 18v ja ostin siihen 2ah akkuja pari lisää. Niin vaan sillä on terassia ruuvattu, peltiä porattu, kalvattu, hiottu ja aina vaan toimii ja akut ovat pitää virtaa.

      • Anonyymi

        Minä ostin elintarvikeliikkeestä kaljaa ja vedin kännit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      226
      4795
    2. Näin asia on

      Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k
      Ikävä
      23
      3530
    3. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      268
      2047
    4. Taas varoitusta lumesta ja jäästä

      Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,
      Maailman menoa
      9
      1929
    5. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      38
      1257
    6. Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?

      Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?
      Suhteet
      161
      1219
    7. Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.

      https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin
      Maailman menoa
      106
      1002
    8. Sulla on upeat pakarahalihakset

      todella hyvä muoto...
      Ikävä
      31
      803
    9. Uskotko että halaatko

      Kaivattuasi koskaan vai et?
      Ikävä
      61
      767
    10. Tiistaipäivää pakkastakin on

      Hyvää päivää huomentakin. Olin vähän kaupungilla käymässä 😊❤️🌞❄️☕
      Ikävä
      176
      750
    Aihe