Pitäisi saada lidlin kauko-ohjattavien moniväri led lamppujen infrapuna ohjauskoodit selvitettyä. Tarkoitus android puhelimen infrapunalähettimellä ohjata kyseisiä lamppuja. Puhelimesta koodien lähetys onnistuu raakana eli mikrosekunneissa päälle pois sarjana. Millähän vois nauhottaa alkuperäsestä kauko-ohjaimesta pulssit? Vai löytyiskö jostain jo valmiiksi jonkun muun nauhoittamina?
Ps. Näis lidlin lampuissa on siis sekä bluetooth että infrapunaohjaus. Bluetooth on liika hidas ja infrapunakaukosäädin heikkolaatuinen. Moni mennyt jo rikki.
Raakaa infrapunaa. Lidl briloner. Moniväri led.
4
292
Vastaukset
- Anonyymi
Periaatteessa onnistuu pc:n äänikortilla jopa: Tarvitset ir-vastaanottimen ja sille virrat kytkettynä ja ulostulo sitten jonkun 1..10u konkan läpi oikeaan tai vasempaan kanavaan line-in liittimessä. Nauhotat audiota, katsot vaikka Audacity:llä aaltomuodon, jolloin näet helposti bittikuvion, mikä pitää lähettää jos olet kiinnostunut koodaamisesta. Lähetys voisi onnistua rakentamalla ir-ledi vahvistin kuuloke-liittimeen ja playback:na..? Muulla tavalla hiukan epäilen..
- Anonyymi
Joku TSOP33338 ir-vastaanotinpiiri, siis - löytyy helposti vaikka vanhoista risoista videoista.
- Anonyymi
Vanha keskustelu mutta Broadlinkin boxilla pystyy nauhottaan ja ohjaamaan. Kyseisen merkin apilla pystyy myös kännykän ir lähetintä käyttämään muistaakseni, kopioiduilla koodeilla.
- Anonyymi
Briloner control BT ihan ok. Lidlin kaukosäätimet huonoja. Mun hajos heti. Onneks kaveri kerto briloner sovelluksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13810732
- 525150
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452353Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1142219- 292063
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131661Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411482Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291174Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v341133Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk551034