Susi syö 20 hirveä vuodessa

Anonyymi

Luke vastaa: Saalistustutkimusten perusteella yksi susi tappaa noin 15 hirveä vuodessa silloin, kun hirvi on pääasiallinen ravinto sudelle. Skandinaviassa, missä hirvikannat ovat korkeampia, määrä on noin 20 hirveä per susi. Jos sudet hoitaisivat itsekseen hirvieläinten kannansäätelyn, on laskettu, että susia tulisi olla noin 4000.

16

1196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole ihme, jos hirvet on vähissä, jos tuon mukaan 10 sutta syö 200 hirveä.

    • Anonyymi

      Luonnonvarakeskuksen susiennuste 2021-2022 aineiston mukaan, sivulla 5. arviossa A) arvioidaan susien populaation määräksi 11.11.2021 262-366 yksilöä.

      Sivulla 6. arviossa B) arvioidaan susien populaation määräksi 11.11.2021 309-393 yksilöä.

      Sivulla 7. arviossa C) arvioidaan susien populaation määräksi 11.11.2021 337-452 yksilöä. Nämä kaikki ovat keskimääräisiä, jos katsotaan esim. tätä arviota C), niin taulukosta voi todeta, että kannan vuosivaihtelun ylin arvo käy liki 600 yksilössä.

      Jos todellinen kanta olisi 500 yksilöä ja laskennallisesti yksi susi söisi 20 sutta vuodessa, niin sudet rokottaisivat hirvikannastamme 10 000 hirveä.

      Jos hirvikannan määrä on/olisi 80 000 yksilöä, niin tällä laskuopilla sudet syövät 12,5% hirvistämme.

      Itse uskon, että susia on enemmän kuin 500 yksilöä, mutta koska hirvillä on muutakin ravintoa kuin hirviä, niin arvelen että sudet syövät vähemmän hirviä kuin 20 kpl per susi per vuosi. Susien syömien hirvien kokonaismäärä lienee silti lähellä tuota samaa 10 000 hirveä.

      Susien määrä on noin kaksinkertaistunut viimeisen viiden vuoden aikana. Susien suojelun jatkuessa, tällä nykyisellä kannan kasvun tahdilla susien määrä jälleen kaksinkertaistuu seuraavan viiden vuoden aikana.

      Kaksinkertainen susien määrä tarkoittaa todennäköisesti kaksinkertaisia susien aiheuttamia vahinkoja ja kaksinkertainen susimäärä syö kaksinkertaisen määrän hirviä.

      Jos hirvikantaa madalletaan esim. 70 000 yksilöön, niin viiden vuoden kuluttua sudet syövät jo 28,57% hirvikannastamme.

      Mikä on nykyisellä kehityksellä tilanne 10 tai 20 vuoden kuluttua?

    • Anonyymi

      Ohi ammuttuja,Sudet syö!

    • Anonyymi

      Eikö sen kuulu syödä ihminen tappaa 70000 hirveä..eikä nälkäänsä tapa

      • Anonyymi

        Minäpä perheeni kanssa syöm vain puoli hirveä vuodessa, nälkääni.
        Sudella menee liki satakertainen määrä hirvejä.


    • Anonyymi

      Kih hih hii, 4000.
      Coronan vuoksi sisätiloissa, ekinokokin vuoksi ulkona,, tulisi olla aina ffp3 maski suojana.

    • Anonyymi

      Etelä Suomen seka rotuset koira sudet ei saa Hirviä hegiltä , koiria tappavat kun muuhun eivät pysty

    • Anonyymi

      20 hirvikolaria vähemmän.

      • Anonyymi

        Erikoinen matematiikka vastustajalla kun kaikki suden syömät hirvet on 100% kolari hirviä, mut metsästäjän poistamat ei. xD


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Erikoinen matematiikka vastustajalla kun kaikki suden syömät hirvet on 100% kolari hirviä, mut metsästäjän poistamat ei. xD

        Susilla on pitempi kokemus hirvien tappamisesta...


    • Anonyymi

      Joo kyllä varmaan syö mutta kuka niille rakki koirille sen Hirven tappaa , ne etelä suomen rakki koirat ei saa Hirviä hengiltä Hirven pyytäjien koiria tappavat , kun muuhun eivät pysty , voi olla mettä myyrän purasee hengiltä ja sammakon ja syö niitä , ja nää toipilaa vielä suolee niitä

      • Anonyymi

        voi olla että mettä myyrän purasee hengiltä ja sammakon ja syö niitä , ja nää toipilaat vielä suojelee niitä .


    • Anonyymi

      Ja tuon laskelman seurauksenako 600 sutta tappaa ainoastaan 9000 hirveä vuodessa.

      600 sutta x 15 hirveä/susi/v = 9000 hirveä/v.

      Toisen tahon laskenta kertoo, että yksi susi tarvitsee kaksi hirveä kk:ssa ruuakseen. Ja tuon laskelman mukaisesti, kun yksi susi tarvitsee 24 hirvieläintä vuodessa ruuakseen, niin ne 600 sutta tarvitsevat 14400 hirveä vuodessa ruuakseen. Ja tuo arvio kuulostaa todenmukaisemmalta.

      • Anonyymi

        Paine hirviin ei ole silti noin suuri, kun valkohännät ja metsäpeurat ruokkii jo suurenosan susista. Kainuun metsäpeurakannan sudet tuntuvat tappavan sukupuuttoon, koska kanta on jo puoliintunut pienessä ajassa.
        Maailman yleisimpiin kuuluvan koiraeläimen elo suomessa tuntuu vihreillekin tärkeämmältä kuin esim maailman harvinaisimpiin kuuluvan hirvieläimen.
        Tosin vihreäthän suojelevat sutta vain suden luonteen takia. Kun susi tappaa metsästyskoiria, niin ne tekevät tavallaan metsästyksenvastaista työtä vihreiden puolesta.
        Jos ilves ja karhu tappaisi yhtälailla koiria, niin vihreät suojelisivat niitäkin suuren huudon kera.
        Tässä hyvin näkyy tämän ns "suojelun" periaate.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      230
      6651
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      111
      5023
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      156
      4791
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      63
      3274
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      105
      2893
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      65
      2329
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      139
      1880
    8. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      69
      1874
    9. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1724
    10. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      216
      1613
    Aihe