Yhtään suomenkielistä opasta ei näkynyt koko loman aikana missään. Lentokentällä oli saavuttaessa yksi ruotsinkielinen opas. Ilmoitus bussin numeron vaihtumisesta tuli puhelimeen englanninkielisenä.
TUIn mielipidekyselyssä kysytään, miten tyytyväinen olin oppaiden palveluun lentokentällä kotimatkalle lähdettäessä! 😁 Yhtään opasta ei ollut paikalla.
Lentokoneen henkilökunta oli kokonaan ruotsalaisia. Turvakuulutukset tehtiin englanniksi ja ruotsiksi. Matkustajia pyydettiin ottamaan korvalappukuulokkaat pois ja kuuntelemaan tarkasti. Mukana oli paljon ihmisiä, jotka eivät ymmärtäneet kuulutuksista mitään. Eivät edes sitä, että koneesta poistutaan rivi kerrallaan.
Miksi niidenkin piti kuunnella tarkasti, jotka eivät ymmärtäneet mitään?
TUIn mielipdekysely ja palvelu
22
1375
Vastaukset
- Anonyymi
Reissuhan on sataprosenttisen onnistunut, jos koko aikana ei kuule sanaakaan suomea. Mitä valitat?
- Anonyymi
Liekkö ollut sama finskin lento, jolla mekin tulimme, ei sanaakaan suomea, paitsi mustikkamehua tarjotessa. Kyllä suomenkieli pitää palauttaa, onhan 90 prosenttia matkustajista suomalaisia ja heistä suurinosa eläkeläisiä ainakin tähän aikaan vuodesta.. Ei se voi kuluua nostaa, jos turvajutut suomenkielelläkin kerrotaan. Raja kaikella säästössäkin Finnair !
- Anonyymi
Kyllä myös kohteessakin kaikkien pitäisi puhua suomea. Onhan englanti ollut pakollinen oppiaine kouluissa vasta 45 vuotta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä myös kohteessakin kaikkien pitäisi puhua suomea. Onhan englanti ollut pakollinen oppiaine kouluissa vasta 45 vuotta.
Väärin, enkku on ollut kouluissa jo yli 50 vuotta, peruskoulu tuli -70 luvun alussa.
- Anonyymi
Tietysti TUIn lennoilla Kanarialta Tukholmaan turvallisuuteen liittyvät kuulutukset hoidetaan saman logiikan mukaan englanniksi ja suomeksi. TUI vaikuttaa hyvin turvalliselta lentoyhtiöltä.
Tärkeintä on, että kukaan ei ymmärrä kuulutuksista mitään.- Anonyymi
Tui han lennäätt sulakkeet vaan jet Timen vanhalla pommikoneella
Aikoo hyvä että alle sadan hengen kone niin lastaus nopeampaa kuin 15o tai 3oo henken konessa
- Anonyymi
"TUIn mielipidekyselyssä kysytään, miten tyytyväinen olin oppaiden palveluun lentokentällä kotimatkalle lähdettäessä! 😁 Yhtään opasta ei ollut paikalla."
Juu, tällainen hupaisalta tuntuva kysymys todella esitetään. Lienee jäänne niiltä ajoilta, jolloin lentokentillä oli oppaita...- Anonyymi
Mikä on olut-kolpakon hinta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä on olut-kolpakon hinta?
Kiinakaupasta saa kolpakon 50 centimolla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiinakaupasta saa kolpakon 50 centimolla.
Kiinakaupasta ei saa kun tyhjiä kolpakoita. Liidelistä saa kolpakollisen peltipurkissa noin 50 sentillä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiinakaupasta ei saa kun tyhjiä kolpakoita. Liidelistä saa kolpakollisen peltipurkissa noin 50 sentillä.
Ymmärtääkseni astian hintaa kysyttiinkiin.
jos olisi kysytty kolpakollisen hintaa olisin ymmärtänyt tarkoitettavan sisältöä.
Halvemmallakin kuin 50 sentillä saa kaupparyhmien omia oluita, ehkä nykyään 30-40 senttiä/tölkki. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ymmärtääkseni astian hintaa kysyttiinkiin.
jos olisi kysytty kolpakollisen hintaa olisin ymmärtänyt tarkoitettavan sisältöä.
Halvemmallakin kuin 50 sentillä saa kaupparyhmien omia oluita, ehkä nykyään 30-40 senttiä/tölkki.Miähen kolpakko vetää pualilitraa. Siihen tarvitaan pualenlitran tölkki. Niitten hinta lähenee 50 centtiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiinakaupasta ei saa kun tyhjiä kolpakoita. Liidelistä saa kolpakollisen peltipurkissa noin 50 sentillä.
Viini herrasta. Puoli eurromja kalja puoli euroo.
Hyvä viini kaupassa alle Kaski euroo. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Viini herrasta. Puoli eurromja kalja puoli euroo.
Hyvä viini kaupassa alle Kaski euroo.Tänne on ilmestynyt kirjoittaja jolla ajatus lentää eivätkä näppäimet pysy perässä.
Mahtaa tuo Jet Timen pommikonealoituskin olla hänen hengentuotostaan? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tänne on ilmestynyt kirjoittaja jolla ajatus lentää eivätkä näppäimet pysy perässä.
Mahtaa tuo Jet Timen pommikonealoituskin olla hänen hengentuotostaan?Kun on tuo ilmaisun palo rinnassa ja hyvää ja halpaa viiniä saatavilla.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432201Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151440Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141406Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711255Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t21978Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist176877Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19816- 75762
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57746Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101685