Ensi maanantaina on tulevan vuoden talousarvioesitys kunnanhallituksen käsittelyssä.
Meillä on pidennetty viikonloppu aikaa keskustella siitä ja tarpeen vaatiessa ottaa yhteyksiä omiin valtuutettuihimme.
http://kuhmoinen.oncloudos.com/kokous/2021538-13-1.PDF
Meillä on pidennetty viikonloppu aikaa keskustella siitä ja tarpeen vaatiessa ottaa yhteyksiä omiin valtuutettuihimme.
http://kuhmoinen.oncloudos.com/kokous/2021538-13-1.PDF
Vastaukset 20
Vanhimmat
Miksi+verotulot+vähenevät?
"Verotulot+vähenevät+ennusteen+mukaan+4,8+%+vuodelle+2022"
Yhteisöveron alenema on 428 000 euroa ja kiinteistöveron alenema on
66 000 euroa.
Tänään Kuhmolan alakerrassa klo 16-17 pitäisi olla Tullaan tutuiksi-tapahtumassa myös kunnanhallituksen jäseniä. Heille voinee viedä ilonsa ja surunsa.
Ehtiikö joku katsoa onko JVPn (jätevedenpuhdistamon) remontin suunnitteluun varattu rahaa?
20 20 200 tuhatta vuosina 2022-24. Vuonna 2023 pitäisi olla varattu ainakin tuplat jos on todella tarkoitus tehdä remonttia vuonna 2024, pitää kai sitä enemmän kuin satasilla suunnitellakin?
Kuhmoinen - Pirkanmaan paskat Päijänteeseen.
Miksi yritystoimitilojen ylläpitoremontteihin varataan 40 000 euroa joka vuosi? Eikö tarkoitus ole, että vuokrat kattavat kulut?
Ne sidonnaisuudet, NE sidonnaisuudet!!!
Paajasen, Heinosen ja Hattusen yritykset toimivat kunnalta vuokratuissa tiloissa.
"Eikö tarkoitus ole, että vuokrat kattavat kulut?"
Näinhän se kuuluu olla. Kukaan yksityinenkään ei saa vuokratuksi huoneistoa sillä periaatteella, että vuokra pysyy samana, jos taloyhtiö tai kiinteistön omistaja tekee ison remontin.
Remontti maksaa ja sen maksavat kiinteistön käyttäjät / vuokraajat vuokrina.
Näitä hyyryläisiä on noin 15 sanos entinen elinkeinoasiamies.
Poistetaan toimitilaremontteihin varatut 3X40 tuhatta niin saadaan ensi vuodelle 120 000 jätevedenpuhdistamon prosessien ja remontin saneerauksen suunnitteluun.
EVVK satasivuinen huonosti oikoluettu läpyskä
Vuokrakiinteistöjen raporttipohja on varmaan ollut sama viimeiset 50 vuotta
"Vuokrakiinteistöjen raporttipohja on varmaan ollut sama viimeiset 50 vuotta"
Museokamaa säilytetään täysin vääristä asioista.
"Rivitaloissa on tarvetta sisäilman parantamiseen ja ilmanvaihdon tehostamiseen. Esille tulleet puutteet johtuu yleensä painovoimaisesta ilmanvaihdosta."
Voi johtua myös siitä, ettei ilmanvaihtokanavia ole 30 vuoteen nuohottu
Kuitenkin katoista puuttuvat edelleen lumiesteet ja muut kattoturvatuotteet. Kyseisten rakennusten asunnoissa on monia heikkokuntoisia asuntoja, joita tullaan korjaamaan ja asumisviihtyvyyttä parantamaan rahavarojen riittäessä.
Oudoksuttavaa kyllä, on useasti todettu, että asunnoissa on monia heikkokuntoisia asuntoja joita näyttelee keskeistä osaa pohdittaessa runsain määrin esiintyvää suurpiirteisyyttä sekä rauhattomuutta.
Yritystoimitiloja muutetaan valtuutettuyrittäjien toiveita vastaaviksi vuosittain. Ei muiden toimitiloja, sillä niissä ei käy julkkiksia, joista paikallislehti saa ylistävää kirjoitettavaa. Kuluista viis, kunhan joidenkin bisnesa saa potkua. Siis yrittäjän, joka kuuluu kuhmoisten yrittäjät ry n kermaan.
Kunnanhallitus on 29.11.2021 hyväksyessään ent. Puulonin hallista pyydetyn vuokran 65€/m2/vuosi ilmaissut, mikä on käypä vuokra Kuhmoisissa sijaitsevasta teollisuustoimitilasta eli 5,40€/m2/kk.
http://kuhmoinen.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=2021538-17
Tällä neliövuokralla (5,40 €) kunnan tulisi saada 24-hallista vuokratuloina noin 22.000 €/kk
Hyvää Joulua kaikille kuhmoslaasille.