Minkälainen työnantaja on SOK

Olen kuullut, että SOK:lla työntekijät ovat karjaa, niin heihin suhtaudutaan.

Minkälaisia kokemuksia ko. firmasta?
41416
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

pidetään, kun annetaan pitää. Tarkoitan tällä sitä, että työntekijät nykyisin alistuvat altavastaajan rooliin. Sielläkin on ilmeisesti sama tilanne kuin muillakin kaupan ryhmittymillä, että työntekijät ovat sekalaista sakkia ja eivät uskalla tai pysty puolustamaan omia oikeuksiaan. Työntekijät pelkäävät työnantajaa nykyisin. Ainakin työläisten? johtamassa kaupparyhmittymässä ovat esimiehet niskan päällä ja työntekijät "kusi sukassa". Palkkoja alennetaan hulvattomasti ja jos et hyväksy sitä, niin sinä et ole tiskirätinkään arvoinen. Ylitsesi kävellään mennen tullen.Nais esimiehet ovat siinä asiassa etevimpiä ja raaimpia riivinrautoja. Valitettavasti et minulta saanut vastausta kysymykseesi, mutta tämä täältä.

Äänestä
  • niinkuin monessa muussakin paikassa.

    Äänestä

  • kokenut kirjoitti:

    niinkuin monessa muussakin paikassa.

    Yli kymmenen vuotta on tilanne ajautunut yhä huonompaan suuntaan. Kaupan työntekijöistä yritetään ja on osittain tehtykin pelinappuloita ja tahdottomia robotteja jotka juoksevat kieli vyön alla aina sinne minne esimiehet heitä juoksuttaa. Jos yksi ei juokse, niin toinen tulee heti tilalle.Kaupan työltä ja ammateilta on mennyt arvostus kokonaan.Mitä tekevät liiton ihmiset, eivät kerrassaan mitään. Ovat työnantajien buudeleita joita talutetaan mennen tullen niin että häntä heiluu puolelta toiselle. Ja sokeripalan kun lupaa, niin voi vielä vaikka nuolaistakin.

    Tässä tämä tällä kertaa.

    ps.käsi kävi näppäimillä, kuin olisi soittanut "kohtalon sinfoniaa".

    Äänestä

Ainakaan Sokotel Oy:n Sokos hotellia en voi suositella.. Sokotel Oy on SOK:n iskevä nyrkki, tytäryhtiö joka pyörittää kohta myös Spar-kauppaverkostoa.

mulla oli siellä vartin tauot (oikeesti) ja perittiin n.4 euron ruokaraha siitäkin, siis yksi 15 min tauko päivässä.

Toki pidin sitten omia vessataukoja yms. Työhön tullessani jouduin kirjoittamaan sopimuksen, jossa lupaan olla varastamatta aikaa.

Voit kysyä SOK:sta tuota sopimusta ajan varastamisesta, sellainen todella on olemassa.

Esimies valvoi jokaista liikettäni, suurin osa entisistä työntekijöistä oli eronnut tai erotettu.

Enää en ole ko. firmassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tero kirjoitti:

Olen kuullut, että SOK:lla työntekijät ovat karjaa, niin heihin suhtaudutaan.

Minkälaisia kokemuksia ko. firmasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu