Raskaana, ei täyttä palkkaa

Onko totta, että jos raskaana vaihtaa työpaikkaa ja synnytykseen on alle 6 kk, niin ei saakaan täyttä palkkaa 3 kk?
2252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Minä olen raskaana, enkä edes ole vaihtanut työpaikkaa, mutten sittenkään saa täyttä palkkaa 3 kk:lta. Eli sehän on vaan kunta/kaupunki/valtio, jotka maksavat palkkaa tuon 3 kk:n ajalta. Ei sitä yksityisillä makseta.

Se varmasti pitää paikkaansa, että siinä jonkun moinen karenssi on, että työsuhde olisi kestänyt tietyn aikaa.

Äänestä
  • Toimittajille ja monille muille maksetaan täysi palkka 3 kk ajalta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


toimittaja kirjoitti:

Onko totta, että jos raskaana vaihtaa työpaikkaa ja synnytykseen on alle 6 kk, niin ei saakaan täyttä palkkaa 3 kk?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu