Talopakettien hinnotteluun pitäisi mielestäni saada jokin EU-stanardi. Joka määräisi hinnotteluun selkeyttä niin, että talopakettie hintoja voisi verrata realistisen selkeästi, olemmatta alan asiantuntija. Toki siinä pitäisi erottaa tarkasti tuotteiden laadun vaikutus hintaan jne..
EU-standardi
Hep
17727
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
lehmille siivet.
On meinaan yhtä helppoa.
saadaan aikaan jos jokainen talovalmistaja puristetaan samaan muottiin. pelkän tarjouspyynnön laatiminen ( pitää tietää mitä hakee ) ja vertailun tekeminen on ammattityötä, eli ihan ensimmäiseksi palkkaa itsellesi se vastaava mestari, niin pääset tästä niin kovasti tunteita herättävästä alkuruljanssista paljon helpommalla.
vastaavasta mestarista on talopaketin valintaan. Itse se on talo valittava niinkuin autokin ja vaimo.
Samaa mieltä alkuperäisen Hepin kanssa. Eli (jonkun) pitäisi laatia standardipaketti (ilman koneita ja pintoja, mutta seinät, eristeet, vesikatto, ulko-ovet, ikkunat mukaan). Olisi paljon helpompaa tarkkailla noita hintoja. Avaimet käteen hinnat olisivat paljon ongelmallisempia, koska varustetasoja on niin paljon. Mutta tuo edellä manitsemani taso olisi aika selkeä.
Aloitetaan ulko-ovista. Hintahaarukka on tehtaasta, mallista, laadusta jne riippuen pari tonnia / kpl.
Ikkunat: samaa rataa paitsi että kokonaispotti on suurempi.
Vesikatto: tiili-pelti-huopa kattomuoto talon muoto...
Jnejnejne...
Milläs näistä teet sen indeksitalon, jonka hinta olisi joka jepelle suoraan vertailukelpoinen?
Ja mitä sillä indeksitalolla tekee, kun 99,5% kuitenkin rakentaa jotain muuta.
Ja vielä että EU-standardi? Näinhän sitä tehdään samanlaisia pakettitaloja kuin meillä ympäri Euroopan.
Taitaisi tulla standardin teosta vain jollekin teoriaherralaumalle mukava laskutuskohde.
Talon tyylin, mallin ja huonekoot yms. toki voit valita itse, mutta mutta onhan talotehtaissa ja toimituksissa ( laadussa, tyylissä, alihankkijoissa jne.) eroja. Tässä vertailussa kannattaa käyttää oikeaa asiantuntijaa, siis rakennusalan koulutuksen ja kokemuksen omaavaa henkilöä apuna.
alkuperäinen viestin ote: "Toki siinä pitäisi erottaa tarkasti tuotteiden laadun vaikutus hintaan jne.." Eli samaan tyyliin kuin kodinkoneissa on energialuokka merkitty, voitaisiin merkitä jokaisen komponentin laatu.
Toki tarkoitin standardia joka koskisi jokaista maata erikseen. En mäkään nyt mikään idiootti ole joka haluaisi, että välimerellä rakennettaisiin samanlaisia taloja kuin täällä tai toisin päin.
Ajatustasollahan tämä idea olisi loistava, mutta käytäntöön saattaminen olisi erittäin hankalaa.
Itse en hakisi EU-standardia vaan Suomen sellaista. Ja kyllä, ulko-ovilla ja katoilla on hintaeroa, muttei nyt hirveästi (varsinkin laskentaan firmat tarjoaisivat niitä sieltä edullisemmasta päästä).
Mutta, lähes jokaisessa talopaketissa katto ja ulko-ovet jo kuuluvat hintaan.
Eihän kukaan välttämättä sitä standardipakettia osta, mutta sellainen olisi hyvä vertailun vuoksi. Jokainen joka talonrakennukseen tutustuu, huomaa että esitetyillä hinnoilla ei ole merkitystä, paketin sisältö vaihtelee niin paljon riippuen eri toimittajasta. Miksi asiaa ei voitaisi korjata niin että kuluttaja voisi verrata hintoja? Toki firmat saisivat edelleen mainostaa omien pakettiensa hintoja, mutta jokaisen talomallin yhteydessä mainittu "standardipaketin" hinta olisi vaan niin paljon helpompaa.
Esimerkkejä standardeista:
-Kodinkoneiden energialuokat (laitatko itse pyykkikoneeseen standardimäärän pyykkiä, tai onko jääkaappisi standardilämpötilassa)
-Lainojen todellinen vuosikorko (lainamäärä, -aika ?)
-Autojen EU-kulutukset (ajatko standardisti?)
-Tulossa ikkunoiden energialuokat (onko ikkunasi standardikokoinen?)
Kaikki nuo standardit ovat sellaisia mitä kuluttaja harvemmin seuraa tarkasti, mutta silti ne ovat hyviä vertailukohtia.
Ei siis todellakaan haeta talovalmistajilta mitään neliön muotoista taloa, vaan hintatietoa kyseisestä talomallista. Jos esimerkiksi olen kiinnostunut kahden eri valmistajan talomallista, ilmoitetut hinnat ovat hyödyttömiä. Joutuisin laatimaan tarkan toimitussisällön josta pyytäisin tarjouksen kummaltakin toimittajalta. Tarjouksen jälkeen joudun tarkastamaan mitä on tarjottu ja ehkä vielä pyytämään tarkennuksia. Kyselijä joutuu siis käymään melkoisen rumban läpi ennenkuin hänellä on vertailukelpoista tietoa, ja silloinkin ensikertalaiselta jäisi helposti huomaamatta jotain. Valmiista talosta ei ole kysymys mutta jo tuollaisen vaiheen hintaerot alkavat kertoa mihin suuntaan mennään.
eli jos kerran olet ensikertalainen ja lainkin mukaan joka rakennushankkeessa on oltava vastaava työnjohtaja, niin mikset käytä hänen palveluksiaan alusta asti? Talopaketin valinnassa sidot suurimman osan rahoista mitä budjetissasi on. Ensikertalaisen ja ei itse alan ihmisen on suurta hulluutta viedä tarjousprosessia omin voimin läpi. Itse työkseni vastaavan hommia tekevänä en pidä vertailua kovinkaan mahdottomana, työlästähän se on ja kokemustakin tarvitaan, mutta kun sitä on 20 vuotta takana ja satoja paketteja tullut ihmisille vertailtua, niin kyllähän se käy aivan toiseen malliin kuin kokemattomalta. Etsikää siis kokenut valvoja itsellenne ja lakatkaa kyselemästä " että mistähän löytäisi mahdollisimman halvan mestarin, kirvesmiehen, talopaketin jne", Nämä halvalla rakentajat ovat muuten kokemuksesta juuri niitä jotka eniten ruikuttavat suomalaisen rakentamisen laadun heikkoutta. Ei kai halvalla voi saada hyvää, ei se pimeällä palkalla, halvalla hommattu timpuri työmaalla viihdy ja takuita on turha kysellä.
hinnoilla. Niistä ei aloittelija, eikä edes vähän kokeneepikaan saa viellä selville yhtään mitään tärkeää ja käyttökelpoista. Mitä sitten nämä rutisijat mahtavatkaan haluta selvittää.
tyypillinen teoriaherra.
'Loistava idea ajatustasolla, mutta käytäntöön saattaminen erittäin hankalaa.'
Sitähän minä yritän sanoa.
laskelmat sitten maksaisi? Arvaa kaksi kertaa.
Ihan oikein: asiakas, asiakas.
Siinä on jo sellainen pala että menee mohdottomaksi.
Esim keittiökalusteiden "laatu" on aika pitkälle ihmisten musta tuntuu hommia.
Tähän löytyy standarit, puolet talovalmistajista eivät käytä mitään standardeja. Siis kysykää valmistajilta standareja mitä käyttävät valmistuksessa.
luokiteltuja materiaaleja ja rakenteita eli mitään villiä tavaraa talopaketeista ei löydy.
Laatujärjestelmä ja asiakkaan aistima laatu eivät ole sama asia.
Kun kaikki käyttävät luokiteltuja materiaaleja niin aloittajan tarkoittama vakiotalo syntyy vakio palasista. Sen kun vertailee millaisista palasista talo koostuu niin tietää mitä saa. En usko että yksikään talotoimittaja yrittää asiakasta sillä tavoin kusettaa, että ei kerrota mistä mikäkin on tehty.