20 astetta pakkasta on vielä t-paitakeli Siperiassa

Anonyymi

vasta kun mittari näyttää 40 astetta pakkasta puetaan päälle villapaita.

8

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo vesikelin sohmössö taitaa olla fisin toive jatkossa, siirrytään halleihin ja tunneleihin ,pois luonnosta. Mut eipä kaupassa ole yli 10 asteen pakkasen fis hiihtopukujakaan. 2021 viritelläään kemiallisia lämmittimiä ja muovipusseja, voihan venäjä. Ja kansa vetää vindstoppereilla ja softsellillä ilman ongelmia.

      Kai ne on tuulitunnelissa testannut monta sekuntia häviää jos vetää merinovilla bokserit yhdenkin lisää alle. Munat jäätyy, mut säästyy sekuntti kilometrillä…

      Mut suksitehtailijatkin myy 90% alle 10 asteen pakkasen suksia, kun on hyvään totuttu.

    • Anonyymi

      Joskus 80 luvulla oli semmosia sikakyöstejä, jota hiihtäjät käytti pakkaskelillä treeneissä, se lämmitti sisäänhengitettävää ilmaa hieman - otti lämpöä uloshengityksestä, mut ei tainnu yleistyä?

    • Anonyymi

      Pitihän se arvata, ettei Iivo hiihdä pakkasella, no Perttu hiihti myös Puijon poikia

      • Anonyymi

        Iivo kuvittelee olevansa niin suuri urheilija, että vetää herneen nenäänsä jos järjestäjät eivät kuuntele hänen toiveitaan. Nykypolven hiihtäjät ovat tottuneet leireilemään kesällä auringonpaisteessa, shortsit jalassa ja yläosa paljaana. Kylmähän se tulee hiihtäjällä, kun mittari näyttää miinusta. Rukalla toimittiin sääntöjen mukaan ja ennen ei paljon pakkasrajoista edes puhuttu, lisättiin vaan vaatetta tarpeen mukaan. Ei ihme, että kohta armeijakin saa pyöriä naisten voimin, kun miehillä ei kantti kestä.


    • Anonyymi

      Iivo on kusettaja 🤣🤣🤣

    • Anonyymi

      Siinä nähtiin mistä on tehty norjalaiset mieshiihtäjät ja Iivo Niskanen, jopa norjan naishiihtäjät hiihtivät kilpaa. Onnittelut Venäjän miesten neloisvoitolle, olivat tosi ÄIJIÄ.

    • Anonyymi

      Fis:n kilpailusääntöjen lisäksi tällaisiin kilpailuihin liittyy paljon osapuolia sitovia sopimuksia.
      Jos olosuhteet ovat sääntöjen mukaiset niin ei järjestäjällä ole mahdollista, eikä myöskään halua perua kilpailua, olihan mukana myös suuri määrä kilpailijoita, joille järjestäjällä oli velvollisuus järjestää kilpailu, koska olosuhteet olivat sääntöjen rajoissa.

      Mielen kiintoista oli, että YLE:n asiantuntija Roponen otti hyvin yksipuolisen näkökulman asiaan ja välitti ilmeisesti feikki infoa (-22°) ilman lämpötilasta. Asiantuntija?

      Niskasen käytös ja elehtiminen oli ymmärrettävää, sillä hänellähän tässä kisassa oli vain hävittävää pakkaseen tottuneiden ruskien puristuksessa.

    • Anonyymi

      Iivo messusi lähtöalueella kuin maailmannapa, ehkä olisi ollut parein olla hotellilla juomassa kuumaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2078
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1695
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      110
      1450
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1196
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      994
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      74
      924
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      815
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      769
    9. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      26
      708
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      99
      699
    Aihe