20 astetta pakkasta on vielä t-paitakeli Siperiassa

Anonyymi

vasta kun mittari näyttää 40 astetta pakkasta puetaan päälle villapaita.

8

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo vesikelin sohmössö taitaa olla fisin toive jatkossa, siirrytään halleihin ja tunneleihin ,pois luonnosta. Mut eipä kaupassa ole yli 10 asteen pakkasen fis hiihtopukujakaan. 2021 viritelläään kemiallisia lämmittimiä ja muovipusseja, voihan venäjä. Ja kansa vetää vindstoppereilla ja softsellillä ilman ongelmia.

      Kai ne on tuulitunnelissa testannut monta sekuntia häviää jos vetää merinovilla bokserit yhdenkin lisää alle. Munat jäätyy, mut säästyy sekuntti kilometrillä…

      Mut suksitehtailijatkin myy 90% alle 10 asteen pakkasen suksia, kun on hyvään totuttu.

    • Anonyymi

      Joskus 80 luvulla oli semmosia sikakyöstejä, jota hiihtäjät käytti pakkaskelillä treeneissä, se lämmitti sisäänhengitettävää ilmaa hieman - otti lämpöä uloshengityksestä, mut ei tainnu yleistyä?

    • Anonyymi

      Pitihän se arvata, ettei Iivo hiihdä pakkasella, no Perttu hiihti myös Puijon poikia

      • Anonyymi

        Iivo kuvittelee olevansa niin suuri urheilija, että vetää herneen nenäänsä jos järjestäjät eivät kuuntele hänen toiveitaan. Nykypolven hiihtäjät ovat tottuneet leireilemään kesällä auringonpaisteessa, shortsit jalassa ja yläosa paljaana. Kylmähän se tulee hiihtäjällä, kun mittari näyttää miinusta. Rukalla toimittiin sääntöjen mukaan ja ennen ei paljon pakkasrajoista edes puhuttu, lisättiin vaan vaatetta tarpeen mukaan. Ei ihme, että kohta armeijakin saa pyöriä naisten voimin, kun miehillä ei kantti kestä.


    • Anonyymi

      Iivo on kusettaja 🤣🤣🤣

    • Anonyymi

      Siinä nähtiin mistä on tehty norjalaiset mieshiihtäjät ja Iivo Niskanen, jopa norjan naishiihtäjät hiihtivät kilpaa. Onnittelut Venäjän miesten neloisvoitolle, olivat tosi ÄIJIÄ.

    • Anonyymi

      Fis:n kilpailusääntöjen lisäksi tällaisiin kilpailuihin liittyy paljon osapuolia sitovia sopimuksia.
      Jos olosuhteet ovat sääntöjen mukaiset niin ei järjestäjällä ole mahdollista, eikä myöskään halua perua kilpailua, olihan mukana myös suuri määrä kilpailijoita, joille järjestäjällä oli velvollisuus järjestää kilpailu, koska olosuhteet olivat sääntöjen rajoissa.

      Mielen kiintoista oli, että YLE:n asiantuntija Roponen otti hyvin yksipuolisen näkökulman asiaan ja välitti ilmeisesti feikki infoa (-22°) ilman lämpötilasta. Asiantuntija?

      Niskasen käytös ja elehtiminen oli ymmärrettävää, sillä hänellähän tässä kisassa oli vain hävittävää pakkaseen tottuneiden ruskien puristuksessa.

    • Anonyymi

      Iivo messusi lähtöalueella kuin maailmannapa, ehkä olisi ollut parein olla hotellilla juomassa kuumaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      285
      3558
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      28
      1984
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1616
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1471
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      85
      1177
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      143
      1149
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1054
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      95
      982
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      210
      821
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      757
    Aihe