Hyviä kalliita akkutyökaluja jotka jääneet käytöstä akun takia

Anonyymi

Aika paljon on hyviä ja vähän käytettyjä uutena kalliita akkutyökaluja jäänyt pois kun valmistajat siirtyi erilaiseen akkuun ja lopettivat akkujen myynnin. ( merkitön akku ei ole edes puolet siitä alkuperäisen toimivuudesta ) Ainakin adapterit olisi pitäneet olla kaikilla merkeillä tämän takia.

Työkalut jäi kuormitamaan ympäristöä, latureineen päivineen. Ryobi taitaa olla ainoa valmistaja joka piti saman kiinnityksen.

Johdollisilla ei käy näin

6

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vai niin, näinhän se on.

    • Anonyymi

      Kyllä johtojen veto raksalla on jäänyt ja ei ainakaan mulle tule takasin.

      Isoa porakonetta jos tarvii niin se on ainoa johdollinen. Ei kukaan enää peltikatolla vetele roikkajohtoja. Kaikki koneet on akkukäyttöisiä.

    • Anonyymi

      Romuksi vaan ja uutta tilalle. Kierrätyssysteemeissä toki parantamisen varaa, etteivät laitteet päätyisi sekajätteeseen.

      Akkukoneilla saa kahdella akulla ehkä noin 1000 watin tehot, sitä enemmän vaativat koneet kannattaa pitää johdollisina.

    • Anonyymi

      Kyllä sopivia akkuja löytyy vanhoihikin työkaluihin.

      • Anonyymi

        Hirveällä hinnalla alkuperäisiä, joskin niissäkin tuppaa kennot olemaan muutaman vuoden vanhoja jo ostohetkellä.
        Tuosta Ryobin käyttämästä akustakaan ei ole mitään iloa vanhan Ryobin omistajalle, malli on sama, mutta kun itselläkin oli Ryobin 12V akkupora, niin ei siihen tietenkään 18V akku sovi. 12V akku kyllä sopii 18V laturiin, mutta siihen se ilo jääkin.


    • Anonyymi

      Jos koneet ovat vähäisellä käytöllä niin akkukoneissa kallis ostaessa ei näy pidempänä käyttöikänä. Halpakin kestää sen 5-10 vuotta kunnes viimeinenkin akku on kuollut, eikä uusia enää saa, ainakaan järkihinnalla. Akkupora olisi saattanut kestää 10 vuoden aikana enemmänkin kuin 2,5 tuntia yhtäjaksoista pyörimistä, mutta akku ei jaksa enää 11-vuotena vääntää kuin 10 ruuvia kiinni ja nekin puolta pienempää kaliiperia kuin uutena, jolloin sentään meni sata ruuvia yhdellä latauksella. Sama homma arvokkaankin kanssa, kun akkujärjestelmä ja akun jännite vaihtuu, ei vanhaan akkujärjestelmään kohta saa enää akkuja mitenkään kohtuullisella hinnalla, eikä varsinkaan saa enää täydennettyä uusia työkaluja sarjaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      82
      4817
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      188
      2178
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1822
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      175
      1455
    5. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      34
      1425
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1371
    7. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      20
      1329
    8. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1116
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      318
      1091
    10. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      1013
    Aihe