Nyt tulee pitkä teksti:
Paras kaverini vetelee lukiossa 9 keskiarvolla ja itse 7.5. Hän sillä ylpeilee ja sanoo: ”En edes panostanut!” ja minä opiskelen hirveästi, saan paniikkikohtauksen ennen koetta ja saan huonomman arvosanan kuin hän. Olenko vain tyhmä vai mikä minussa on vikana?
Vanhemmat lähti lukiosta 8 keskiarvolla, samoin isosisko. Sain juuri matematiikan (minulle vaikea aine) kokeesta 7- ja huono numero (vanhempieni mielestä) vaikka itseeni olen todella tyytyväinen. En muuten itkisi silmiä päästäni, mutta vihaan kuinka ystävä ylpeilee kuinka helppoa opiskelu on ja kuinka vanhemmat sanovat: ”opiskelisit enemmän!”. Hitto, mähän opiskelen varmasti enemmän kuin muut.
Olenko siis todella tyhmä vai moitinko itseäni turhaan? Pelkään epäonnistumista ja kokeita todella paljon! Eikä sitä pelkoa tai pettymystä lievitä ihmiset ympärilläni. Jopa opo kysyi: ”Näilläkö ajattelit lähteä lukiosta ensi vuonna?”. Olenko oikeasti tyhmä vai saako muut ihmiset minut tuntemaan tyhmäksi? Vertaistukea kaipaisin. En ole edes sellaisessa lukiossa, missä numerot ovat kaikilla 8-10!
Huono keskiarvo, vai?
2
121
Vastaukset
- Anonyymi
Kadehtiminen on turhaa. Olet hyvä varmasti joissain asioissa joissa kaverisi ei ole. Kaverillasi voi olla vaarana se ettei hän opi työskentelemään tunnollisesti ja se voi kostautua myöhemmin opinnoissa tai töissä. Tutkitusti oppilaat jotka ovat tunnollisia pärjäävät paremmin myöhemmissä opinnoissa. Huonommilla arvosanoilla kouluihin päässeet oppilaat pärjäsivät myös paremmin, sillä he arvostivat saamaansa koulutuspaikkkaa enemmän kuin huippuoppilaat.
- Anonyymi
ethän pänttää iltaisin asioita tuntitolkulla putkeen. Tauota lukemisesi useampaan mutta lyhyempään jaksoon. Aamulla jo ennen kouluun lähtöä luet puoli tuntia valitsemaasi juttua. Etupeltoon lukeminen on valtavan iso apu. Ymmärrät silloin paremmin mitä opettaja tunnilla höpisee. Juurikin se miten tunneilla imet itseesi asioita on se juttu. Mitä paremmin tunnilla pysyt skarppina sitä parempi. Tee muistinpanoja ja käytä puuvärikyniä. Älä kadehdi toisia vaan tee ihan oma ainutlaatuinen polkusi jota tramppaat. Vältä sosiaalisessa netissä pyörimistä. Se on ajanhukkaa. Ja illalla aina ennen klo 10 nukkumaan. Itse suosin 1,5 tunnin sääntöä omaehtoisessa opiskelussa kotona. 1/ 2 tuntia ennen kouluun menoa, Koulupäivän jälkeen 1/ 2 tuntia ja ennen nukkumaan menoa 1/2 tuntia, Eli 3 x0,5 = 1,5 tuntia lukemista/harjoittelua ja 7 pvänä viiikossa nonstop. Lopun ajan kuntoilet ja harrastat jotain muuta itsellesi arvokasta. Ei älyssäsi ole vikaa. Muuta vain nykytapaasi toimia. Kehitä itsellesi tehokas tapa opiskella. Tullet vahvaksi . Siinä se juju on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti25645582Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!4411349Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy22110961Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump389775Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla898606Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2776654Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti22525Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys442350Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.122334- 452154