Asumattomat talot

Anonyymi

Jos joutuu muuttamaan pois paikkakunnalta eikä talolle löydy ostajaa, saataa talo jäädä tyhjäksi. Tämä ei kuitenkaan poista talonomistajan velvollisuuksia.

Talo on pidettävä jatkuvasti hyvässä kunnossa vaikka siinä ei asuisikaan. Nurmikko leikattuna ja kukkapenkit kitkettynä. Talvella pihan lumityöt on oltava tehnynä. Viimekädessä kunnan rakennusvalvonta puuttuu asiaan uhkasakkojen kera jos hommat ei ole hoidettuna. Haja-asutusalueilla ollaan ehkä lepsumpia, mutta taajamissa talojen pihat pitää olla kunnossa.

Jos itse taloa ei pääse hoitamaan, pitää siitä palkata huolehtimaan joku paikallinen. Asumatontakaan taloa eikä sen pihaa saa jättää hoitamatta.

8

383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Keksi lisää huuhaajuttujja.
      Kokeile vaikka sitä, että jos omistaa kallioluodon Suomenlahdella, niin siellä pitää käydä leikkaamassa nurmikko.

    • Anonyymi

      Omakotitalon myynti on myyjälle niin suuri riski ettei sitä monestikaan uskalla tehdä jos joutuu muuttamaan muualle asumaan työn perässä. Myyjän viiden vuoden vastuu talosta voi syöstä myyjän perikatoon jos ostaja löytää jotain vikaa myydystä talosta. Onkin järkevämpää jättää talo tyhjilleen muualle muuttaessaan.

      Tyhjilleen jätettyä taloa ei kuitenkaan voi jättää heitteille vaan sen kunnosta pitää huolehtia. Seinät pitää olla maalattuna ja nurmikot leikattuna.

    • Anonyymi

      Talo on pidettävä jatkuvasti hyvässä kunnossa ja tätä palsta on myös käytävä aktivoimassa !

    • Anonyymi

      "Talvella pihan lumityöt on oltava tehnynä."

      Miksi pitäisi olla??

      Kaupungissa järkevä ihminen rakentaa isot terassit, loppu osaa pihaa kivettynä ja aitana lauta-aita. Ei tarvitsee hoitaa mitenkään ja kaikki säännöt täyttyy.

      Sitä en suoraan sanottuna ymmärrä, että mikä mielenterveyshäiriö voi aiheuttaa tuon aloittajan nurmikkofetissin?!?!?!?!

      • Anonyymi

        Nurmikko ei ole mielenterveyshäiriö vaan mieleltään terveellä ja ahkeralla ihmisellä on pihallaan suuri nurmikenttä. Hyvin hoidettu nurmikenttä talon pihassa kertoo että talon omistaja on hyvinvoiva ja ahkera ihminen joka huolehtii pihansa siisteydestä. Nurmikon hoitaminen on ihmisen kunnia-asia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nurmikko ei ole mielenterveyshäiriö vaan mieleltään terveellä ja ahkeralla ihmisellä on pihallaan suuri nurmikenttä. Hyvin hoidettu nurmikenttä talon pihassa kertoo että talon omistaja on hyvinvoiva ja ahkera ihminen joka huolehtii pihansa siisteydestä. Nurmikon hoitaminen on ihmisen kunnia-asia.

        Nurtsimiehen olisi syytä keskustella lääkärinsä kanssa lääkityksen vaihdosta. Nykyinen ei toimi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nurtsimiehen olisi syytä keskustella lääkärinsä kanssa lääkityksen vaihdosta. Nykyinen ei toimi.

        Säännöllisesti leikattu ja sammaleeton iso nurmikenttä talon ympärillä kertoo että talon omistajalla on asiat kunnossa. Niin henkisesti kuten kaikinpuolin muutenkin. Kunnolliset ihmiset kylvävät tontilleen nurmikon jotta muut näkevät että heillä ovat asiat kunnossa.


    • Anonyymi

      Odotellaan rauhassa seuraavaa palstan aktivointia...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      89
      6448
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      42
      5506
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      62
      4319
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      81
      4212
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      75
      3960
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      80
      1327
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      78
      1177
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      328
      1145
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      910
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      288
      833
    Aihe