Hirvi ihmiset.

Anonyymi

Miten voisin alkaa hirvenmetsästyksen harraktusen?

8

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ellei sinulla ole metsästyskorttia, niin ensin hommaat sen, sitten liityt metsästysseuraan. Sen jälkeen haet hirvikivääriin metsästysperusteisesti hankkimisluvan ja käyt ostanassa sen hirvikiväärin. Käyt 30 vuorokauden aikana näyttämässä asetta asetarkastajalle, jonka jälkeen saat varsinaisen aseluvan. Sitten liityt metsästyseurasi hirviporukkaan ja käyt ampumassa hirvimerkin ja seurueen vaatimat harjoitteluposteet, jos sellaisia vaaditaan. Hirvipäällikkö kertoo säännöt ja ryhmäsi johtaja sanoo passipaikan tai hirvitornin jossa sitten pojotat kunnes toisin määrätään. Jos passiisi tulee hirvi, jota saa ampua, ei muuta kuin ammut sillä kiväärilläsi reijän vitaalialueelle. Kun saat luvan, käyt pistämässä elukan. Ja taas kun saat luvan, suolistat hirven. Ensin kurkku auki ja irrotat henkitorven, että saat sen työnnettyä sisälle ja sitten sisältäpäin saat siitä vetämällä keuhkot, sydämmen ym. pois. Seuraavaksi vaihdat hirven toiseen päähän ja puukolla irrotat peräsuolen hirven perssilmästä. Sitten hirven vattanahka ja vatsapeite auki, jotta pääset sukeltamaan sinne hirven sisälle. Varsinaiset suolet tulee melko helpolla, mutta vatsalihat täytyy sisältä ratkoa irti. Kun olet saanut vatsaontelon ratkottua, koitat löytää käsikopelolla sen henkitorven ja kun löydät sen, vedät kaikilla voimillasi keuhkot, sydämmen ym. mitä mukana tulee pois hirven sisältä. Onneksi olkoon, olet nyt todennäköisesti olkapäitä tai ainakin kyynärpäitä myöden veressä. Odottelet vielä muita hirvimiehiä vetoporukaksi ja hinaatte sen hirven lähimmälle tielle tai metsäautouralle mistä raatokuljetusauto sen pystyy hakemaan. Lopuksi hirvi laviksen tai peräkärryn kyyttiin ja ajatte hirven lahtivajalle. Päivän päätteeksi nyljette saamanne hirvet, putsaatte veitsellä ampumakohdan , vertymät ja muusaantuneet lihat. Lopuksi sahaatte rintalastan auki ja kapula väliin, että se pysyy auki. Sitten vielä etulavat auki ja ruho kylmiöön odottamaan leikkuuta. Joko sitten itse leikkaatte lihan tai joku ammattimies käy leikkaamaan ruhot paisteiksi, fileiksi ja jauhelihavärkeiksi. Lopulta lihat jaetaan hirvimiesten kesken ja pääset kotiin vakuumipakkaamaan ja paloittelemaan lihat sopivan kokoisiksi. Ellei jauhelihavärkkejä jauhettu lahtivajalla, jauhat vielä jauhelihat ja pakkaat nekin. Seuraavana vuotena pääset jo osallistumaan hirvikökkiin ja saat ampumaratavuorot kesäksi. Hyvällä tuurilla pääset niihin jo ensimmäisenä kautena ja hirvipeijaisiakin voit päästä jo mukaan järjestämään.

      • Anonyymi

        Ei hirveä noin avata pässi ! Netissä on ohjeet miten hirvi avataan eli vatta auki ja suolet pois ja sisäelimet jää sisälle. Mettässä avataan hirveä mahdollisimman vähän ettei kaikki multapaska ole lihoja pilaamassa pässi ! Olet tyhm rottapoika joten älä neuvo muita !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei hirveä noin avata pässi ! Netissä on ohjeet miten hirvi avataan eli vatta auki ja suolet pois ja sisäelimet jää sisälle. Mettässä avataan hirveä mahdollisimman vähän ettei kaikki multapaska ole lihoja pilaamassa pässi ! Olet tyhm rottapoika joten älä neuvo muita !

        Elähän nyt, kyllä edellinen jääkäri ihan asiaa puhui ja vastasi esitettyyn kysymykseenkin.

        Varmistin asian TikTokista, heheee


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei hirveä noin avata pässi ! Netissä on ohjeet miten hirvi avataan eli vatta auki ja suolet pois ja sisäelimet jää sisälle. Mettässä avataan hirveä mahdollisimman vähän ettei kaikki multapaska ole lihoja pilaamassa pässi ! Olet tyhm rottapoika joten älä neuvo muita !

        Jos teidän porukka vetää sen hirven pois sieltä mettästä takajaloista, niin kyllä sinne rintaonteloon voi mennä multaa ja risuja ym. Suosittelen, että vedätte sen pää edellä, niin sinne rintaonteloon ei mene yhtään mitään ja tekin voitte pudottaa samalle suolikasalle keuhkot ym. Sydän ja maksa muovimpussiin ja menoksi. Järkeä kannattaa käyttää näissäkin asioissa, tai kysyä viisaamilta. Kielenkäyttösi perusteella et taida olla hirviporukkanne aivan välkyimmästä päästä.


    • Anonyymi

      Osta äänenvaimennin kiväri ja terävä puukko. Hommaa hiace ja irrota tuulilasi. Sitten vaan ajelet pitkin mettäteitä ja ammut liikkuvasta hiacesta seisovaan hirveen niin tulee merkkiammuntakin suoritettua samalla. Sitten vaan raapaiset kinkut ja fileet kyytiin ja lihat pakkaseen.

      • Anonyymi

        No tuo on oikeata puhetta mutta äänenvaimenninta ihmettelen. Eikös se hirvi kuole juuri siihen kovaan pamaukseen, joka torrakosta lähtee?


    • Anonyymi

      Aloittajallekin vielä tietoa: hm:n voit aloittaa juuri tältä palstalta ja lopettaa myös, niin ei tule vahinkoja!

      Terv. Sarjatulivastaaja.

    • Anonyymi

      Osta sukset.aloita hiitely seuraile jälkiä,saattat päästä hyvinkin lähelle.
      Saatat hyvinkin lopettaa harrastamisen ja liityä Asuin-alueesi metsästysseuraan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      3085
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1590
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      92
      1442
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      88
      1342
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1304
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      148
      1206
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1168
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      120
      992
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      912
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      793
    Aihe