Aletaan valittaa porukalla, että saadaan tapahtuma peruuntumaan?
Weekend-festivaali Hämeenlinnaan
Anonyymi
582280
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 31 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 58
Vanhimmat
Miten semmoisesta voi valittaa mitä ei ole edes tulossa. Samaan koriin tämäkin menee kuin SCC, Kantolan Tapahtumaton Puisto ravintolamaailmoineen, Ratasairaala, Rautakauppojen keskittymä yms. yms.
Linnanpuistoon se pitäis saada,kuka sinne jortsuun jaksaa dallaa. Teollisuusalueen takapihalle. Pthyi, Linnanpuistoon tai ei ollenkaan.
Vituttaako kuuntelen!?
https://yle.fi/uutiset/3-12209930
Huumeongelma tulee kaupunkiin tämän festivaalin mukana.
Missäs se aiemmin on ollut, se huumeongelma?!?
Hämeenlinnassa ei tarvita ulkomaankielisiä tapahtumia!
Mun pakko sanoa vituttaa kun odotin että ei Kantolassa tule olemaan mitään. Valitus ja kantelu tulee tehdä jos saisin valittamalla estettyä.
Mihin majoitusalueet tulee?
Ei räppi- ja hipsterikansalla rahaa ole. Puistot ovat majoitusalueet !
Hotelleissa myydään eioota.
Saivat lähtö passit stadistakin.
odotellaan nyt ihan rauhassa koska paljastuu että ei mitään todellista tapahdukaan Tapahtumattomassa ja ennakkoon lipun lunastaneet saavat nuolla haavojaan menetettyjen rahojen muodossa. Terveisin Sinun Persusi
Metelin takia saivat potkut Helsingistä. Bassot jumputtaa yötä päivää.
Mutta missä noi yöpyy? Mulla on siirtolapuutarhamökki Kantolassa ja sitä on joutunut vartioimaan aina kun on ollut konsertit. Parista mökistä on mennyt lasit ja raaat perunatkin.
Voi olla, että Kantolan Siirtolapuutarhan mökit ovat festariyleisön suuressa suosiossa esim. käymälöinä ja pihamaat telttayöpymispaikkoina.
On parempi laittaa videointi mökin ikkunasta käyntiin, kun väkeä valuu tapahtumasta pois.
Kuulin salaisesta sopimuksesta kaupungin ja festivaalijärjestäjän välillä:
Kaupunki maksaa miljoona euroa festivaalijärjestäjälle tänne tulosta. No, summa on suuri, mutta kohta julkaistaan tutkimus: 50.000 kävijää jättää Hämeenlinnaan 10 miljoonaan euroa, joten plussalle jäädään 9 miljoonaa. Isotuho sai viimeisinä virkapäivinään sopimuksen aikaiseksi.
Ai kantolan menestys, viimeksi siellä rääkäistiin pari vuotta sitten, ja suurella todennäköisyydellä tämä on se viimeinen
"tämä on se viimeinen"
Et sitten huomannut tietoa, että neljä seuraavaakin Veekentiä on jo puhuttu Kantolaan.
itse meinaan mennä tammi-helmikuussa katsomaan niitä aikaisemmin hehkutettuja Kantolan Hiihtokisoja, sprinttejä ainakin
Ihanaa kantola-vitutusta.
Auttaakohan siihen mikään, kun eniten vituttaa kaikki? No, sellaiset saavat usein fataalin sydänkohtauksen jo kohtuullisen varhaisella iällä. Sit helpottaa, muitakin.
M̵̨̭̖͙̟̦̩̩̦͉̞̈͑̈̌̇̊̆͑͌͆̽͜͝͝͝A̴̢͉̻̝͎̟̗͖̪̳̽̓̈́̃̈͒̕Ḑ̴̤̺̞͎̑̓̿̉̌̈͑̓̀̇͜O̸̡̟̻̮̰̰̺͙̭̝̥̿̌Ń̶̜̤͖̱͎͚̪̙͕͍͒͋̓̈̅̌͂N̸̢̙͑̇̔̎̏̇͘A̸̡̩̘͎̳̹̙̼̦͊̋͊̅̎͘͘
https://www.youtube.com/watch?v=9VWfLg_jxjk
Ostin jo liput WKND:iin.
Minä aion nyt puristaa kädet taskuissa nyrkkiin ja mutista itsekseni. Kyllä niitä sitten harmittaa!
Kiitos koronan ja sen eri variaatioiden, joko se tulee estämään kokonaan moisen yleisötapahtuman tai ellei estä niin seuraavana koko Hämeenlinnan käpykylä on festareiden jälkeen yksi iso valtakunnallinen koronapesäke tämän odotetun 60 000 festarivierailun jälkipelissä!
Toinen ylläkuvaamistani ennusteista käy toteen, se on varma tieto !
Terv:
Nostradamus
Emeritus Ennustaja ja tiennäyttäjä
On tässä kyllä pakko vaan luottaa siihen, että kaikki menee ihan pieleen!
Ai nää sai häädön ruoholahdesta ja nyt ne tulee tänne. Rahaa ei tule kaupunkiin mutta kusta, paskaa ja piikkejä kylläkin.
Madona kylläkin luvattiin.
Nää nukkuu rapuissa jos ei oo mitään telttamestaa völjyssä. Laseja paukkuu ja irtojopot goodbye.
Eli oltais ku teiän takapihalla.
Jos+katsotaan+ihan+menneiden+konserttien+osalta,+niin+minkäänlaista+piikkiä+ei+ainakaan+verotulojen+osalta+ei+ole+kaupunkiin+tullut,+tämä+näin+niin+kuin+faktana.+Joka+kerran+kuin+konsertti+on+kantolassa+ollut+on+puhuttu+kuitenkin+miljoonien+saaliista,+joka+jää+kaupunkiin?+Varmasti+majoitusliikkeisiin+jonkinlainen+piikki+tuleekin,+mutta+suurin+osa+konserttivieraista+kuitenkin+palaa+kotiinsa+konsertin+jälkeen+ja+täytyy+myöskin+muistaa,+että+majoitusliikkeiden+ja+kuppiloiden+yhteisövero+on+vain+20%,+josta+ainoastaan+kolmannes+kertyy+kunnan+kassaa+kartuttamaan.+Eli+jos+nyt+kuvitellaan+että,+jokin+majoitusliike+saa+kassaansa+konsertin+osalta+kaikkien+menojen+jälkeen+vaikkapa+100+000+euroa,+niin+se+maksaa+siis+siitä+20+000+euroa+veroina,+josta+jää+Hämeenlinnan+verokirstuun+n.+7000+euroa.+Tässä+syy+mikseivät+nämä+konsertit+juurikaan+näy+kaupungin+kassassa+plussana.
Niin, eli parempi olla järjestämättä mitään ja tienata 0 veroeuroa, kuin järjestää tapahtuma ja tienata 7 000 veroeuroa?
Et ole tainnut ainakaan kauppatieteitä opiskella?
Niinhän se kyllä on, että kun Hämeenlinnassa on vain yksi majoitusliike, ei voi tulla kuin 7.000 euroa lisätuloa. Eikä silläkään ole yhtään paikallista työntekijää, vaan heidät kaikki tuodaan joltain muulta paikkakunnalta, joten keikkatyöntekijöiden saamat lisäpalkat valuvat muualle. Hotelliaamiaisen maitokin tuodaan jostain muualta, jotta paikallinen meijeri ei missään tapauksessa saa yhtään mitään. Tällaisia se eliitti juonii hämeenlinnalaisten päänmenoksi.
Niin, jos alueen infran rakentamiseen meni tuo 10 miljoonaa euroa niin voidaanko sanoa sen olleen huono diili ellei se tuota sijoitettuja pääomiaan takaisin yhteiseen verokirstuun?
Varmasti ollaan tosi kaukana alueesta syntyneiden hankekustannusten suhteesta saatuihin tuottoihin ja kuoletuksiin nähden!
Reskallakin miljoonia käppäilijöitä.
Kumisaappaat jalkaan ?
wikipediassako festivaalin valitushistoriaa. nauttikaa bassoista, ja pyörät kellariin, irtain omaisuus sisälle ja vakuutukset kuntoon. kannattaa palkata vartija siirtolapuutarhaan.
Eiköhän näissä juhlissa ole tärkeintä ihan muut asiat kuin kaupungin verotulot.
"Eiköhän näissä juhlissa ole tärkeintä ihan muut asiat kuin kaupungin verotulot."
Ai niinku mitkä, aijuu saadaan iloita aidosti ja avoimesti
Ei muuta kuin valitusta ykköskorttelista väsäämään, ensimmäiset luonnoskuvat on jo julkaistu.
Miksi tämä Suomen suurin koirapuisto viedään Rekulta kolmeksi päiväksi.
Rekku osaa vaikka mitä mutta puhuun ei ole oppinut.
Järkyttävää, tiedättekö minkälaista sakkia näihin pirifestivaaleihin tulee.
Ainakin Vanajantien alkupäähän ja tapahtumattoman pääportille pitää avata monta neulojen vaihtopistettä ja muutama rauhallinen, tuulelta suojainen viivan veto paikka
Dekriminalisoitu alue Kantolaan !
Hallah-Ahonen sanoo vitutukseen voi kuolla.
Ei kantolaan tule mitään festivaalia, keritään perumaan moneen kertaan, hyvä niin. kaupunkilaiset kiittää kun huumeet ei leviä.
Mikään muu sivistynyt kaupunki ei suostunut ottamaan festivaaleja, mutta Hömptönissä näkivät taas kaikenlaisia omituisia mahdollisuuksia joita huumeporukat voivat kaupunkiin tuoda.
Onpas joku herkillä.
Pääseekö tänne alueelle ensi kesänä jo sillä kondolihissillä?
Tabut naamaan niin et edes muista että osaat kävelle vettä pitkin.
Kaikki ei käytä kuten sinä.
Hyvä kaupunkimme Hämeenlinna. Hienoa !!!!!
Hyvät bileet tulossa!
Näin on kuola valuu jo?
Tapahtumapuisto pitäisi myydä rantatonteiksi. Saisi kaupunki hyvät rahat, tällä hetkellä tulee pelkkää tappiota vuodesta toiseen.
Itseasiassa kokoomus on puolueeni. Ja olen yksinkertainen hihittelijä.
Politiikassa pääsee korkealle vähän vaatimattomimmillakin älynlahjoilla.