Sonyn TV-tuotantokamerassa käytettiin Canonin valokuvauslinssejä

Anonyymi

2

1430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä että josus tarjoillaan myös faktaa ettei tarvitse mutujen julistaa miten tuotantoja kuvataan ja ennenkaikkea millä kuvataan kovissa olosuhteissa. Täällä on monesti julistettu että 24-105 f4 tyyppiset zoomit on täyttä sitä itseään eikä niillä tee mitään. No nyt on mustaa valkosella että pystyy tekemään ja on tehty.

      Erään toisen tuotannon kuvauksista:

      https://areena.yle.fi/1-4585817

      • Anonyymi

        Itse olen tehnyt ulkomaankeikkoja tällä setillä: Nikon D800e ja 24-120mm f/4 sekä D4 ja 300mm f/4. Kaksi runkoa ja käytännössä optiikat jotka kattavat koko välin 24 -300mm koska tiedostoissa on varaa digizoomata jonkin verran editissä, etenkin D800 36 megaista kuvaa (eli täyttää se 120 -300mm aukko digizoomilla). Lisäksi oli varaoptiikkana 35mm f/1,4 ihan sen takia että jos pikkuzoomi hajoaa tai varastetaan (Venäjällä oltiin mm). 35 millisellä voi kuvata koko reportaasin jos niikseen tulee.

        Aika monet kuvatoimistokuvaajat ovat siirtyneet 24-105/120mm f/4 perusoptiikkaan sen käytännöllisyyden vuoksi. Itsekin käytin vielä töissä ollessani sellaista ja D800 24-120mm oli muutaman kuukauden Aasian reissulla ainoana kamerana. Uutiskuvaajan ei tarvitse kikkailla pienillä terävyysalueilla koska sääntö on f/8 ja ole paikalla. Nykykamerat ovat niin perkeleellisen herkkiä että sen takia ei suurivalovoimaisia kakkuloita enää tarvita f/4 riittää mainosti kun ISOa voi kääntää kaakkoon ja silti kuva on julkaisukelpoinen. Minulta on julkaistu aukeaman kuva aikakauslehdessä joka oli kuvattu herkkyydellä 25000 ISO eikä kukaan valittanut laadusta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      119
      2725
    2. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      215
      1129
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1121
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      40
      1035
    5. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      6
      1021
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      951
    7. 36
      926
    8. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      914
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      883
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      837
    Aihe