Sonyn TV-tuotantokamerassa käytettiin Canonin valokuvauslinssejä

Anonyymi

2

1516

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä että josus tarjoillaan myös faktaa ettei tarvitse mutujen julistaa miten tuotantoja kuvataan ja ennenkaikkea millä kuvataan kovissa olosuhteissa. Täällä on monesti julistettu että 24-105 f4 tyyppiset zoomit on täyttä sitä itseään eikä niillä tee mitään. No nyt on mustaa valkosella että pystyy tekemään ja on tehty.

      Erään toisen tuotannon kuvauksista:

      https://areena.yle.fi/1-4585817

      • Anonyymi

        Itse olen tehnyt ulkomaankeikkoja tällä setillä: Nikon D800e ja 24-120mm f/4 sekä D4 ja 300mm f/4. Kaksi runkoa ja käytännössä optiikat jotka kattavat koko välin 24 -300mm koska tiedostoissa on varaa digizoomata jonkin verran editissä, etenkin D800 36 megaista kuvaa (eli täyttää se 120 -300mm aukko digizoomilla). Lisäksi oli varaoptiikkana 35mm f/1,4 ihan sen takia että jos pikkuzoomi hajoaa tai varastetaan (Venäjällä oltiin mm). 35 millisellä voi kuvata koko reportaasin jos niikseen tulee.

        Aika monet kuvatoimistokuvaajat ovat siirtyneet 24-105/120mm f/4 perusoptiikkaan sen käytännöllisyyden vuoksi. Itsekin käytin vielä töissä ollessani sellaista ja D800 24-120mm oli muutaman kuukauden Aasian reissulla ainoana kamerana. Uutiskuvaajan ei tarvitse kikkailla pienillä terävyysalueilla koska sääntö on f/8 ja ole paikalla. Nykykamerat ovat niin perkeleellisen herkkiä että sen takia ei suurivalovoimaisia kakkuloita enää tarvita f/4 riittää mainosti kun ISOa voi kääntää kaakkoon ja silti kuva on julkaisukelpoinen. Minulta on julkaistu aukeaman kuva aikakauslehdessä joka oli kuvattu herkkyydellä 25000 ISO eikä kukaan valittanut laadusta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      448
      2896
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      103
      2128
    3. 169
      1708
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      95
      1598
    5. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1596
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      459
      1258
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      147
      1134
    8. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      52
      1110
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      44
      982
    10. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

      Ketä saamme kiittää tästä?
      Ähtäri
      38
      959
    Aihe