peltieri käyttöön

tuunaajaxx

koneessa vesijäähy emo-prossu-näyttis. kellotettuna lämmöt nousee turhan korkealle ja eniten kärsii pumppu, kun sen maximi lämpötila on 35c joten miten peltierin voisi asentaa jotta lämmöt saisi alemmaksi. muistaakseni peltieri on 70w ei tehokkain mahdollinen mutta voisiko sen yhdistää vaikka 2 ritilän väliin josta vesijäähdyn lauhduttimen tuuletin voisi imeä kylmää ilmaa? vai onko jotain fiksumpaa ja parempaa jäähdytys keinoa. neuvoja kaivataan.

toisen idea sain että teen kylmäboxin johon kytken peltierin joten siitä periaatteessa tulis kylmälaukku johon laittaisin lauhduttimen joka jäähtyis luultavasti aika tehokkaasti?

2

502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • askartelija...

      Peltierit eivät ole kovin tehokkaita lämmönsiirtäjiä...

      Mutta jos suurin ongelma on itse pumppu, ja prosessori itse kyllä pärjäisi, niin tässä jotain pohdiskelua... Tässä vaiheessa tosin täytyy myöntää, että itse en ole noiden järjestelmien kanssa kokeillut...

      En tiedä miten sinulla on kierto järjestettynä, mutta helpoin tapa jäähdyttää pumppua on sijoittaa pumppu sellaiseen kohtaan kiertoa missä neste on viileimmillään, eli lauhduttimen jälkeen... Jos vesi on lauhdimenkin jälkeen liian kuumaa, tai jos sinulla on jo näin, niin ehkäpä sitten voisi harkita sen peltierin käyttöä... Ehkäpä sille voisi laittaa vaikka jonkun blokin, pumpun ja lauhduttimen väliin, peltieri jäähdyttäisi lauhduttimelta tulevaa vettä vähän viileämmäksi, ja siinä se... Jos kuitenkin vesi on huomattavasti ilmaa kuumempaa, niin sitten voisi olla ehkä tehokkaampaa vain vaihtaa itse lauhdutin tehokkaampaan, tai asentaa "jälki-lauhdutin".

      Epäsuoraan veden jäähdyttämiseen peltierillä en oikein jaksa uskoa, peltierit eivät muutenkaan siirrä mitään häikäiseviä määriä lämpöä, epäsuora jäähdytys tarkoittaisi ylimääräistä hävikkiä.

      Vaikka nyt tässä pohdinkin lähinnä pumpun viilennystä, niin tokihan kierron viilentäminen mistä kohtaa tahansa viilentää koko kiertoa.

      Tulipa vaan mieleeni, että voisikohan jonkun blokin päälle sijoittaa siilin, ja mahdollisesti vielä puhaltimen? Sillä tavalla saisi sen jäähdytys tehon sinne missä vesi on kuuminta, eli sinne missä lämmönsiirto olisi ihan luonnostaan tehokkainta.

      Ja lopuksi voisin vielä peltieristä mainita, että suhteessa siirtämäänsä lämpömäärään se myös itse tuottaa melkoisen määrän lämpöä, joten mikäli laitteiston kokonaislämmöntuotto on ongelma ei peltier ole paras mahdollinen ratkaisu. Toisaalta, jos peltieri saa dumpata lämpönsä suoraan esim. huoneilmaan, niin lämmöntuotosta tuskin tulee mitään ongelmaa, kotelon sisällä juttu voi olla ihan toinen.

      • erkkientinen

        Siis eiköhän tuo ole jo helpompi ja tehokkaampi laittaa kunnon hiitpaippi siili ja äänetön tuuletin. Pärjää jo helposti tavalliselle vesijäähylle:). Paitti tietysti jos haluaa rakennella kaikkee rompetta koneeseen ni eri asia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7423
    2. 79
      4944
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4829
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4238
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      3018
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2669
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2561
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      48
      2209
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2201
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1830
    Aihe