.. Siksi että suomi on täynnä maistereita, tirehtöörejä, turhanpuhujia yms. joilla peukalo on keskellä kämmentä ja on totuttu kuluttamaan vain istumalihaksia ja kirjatietoa päntäten.
Talon rakentaminen on raakaa työtä ja siksi siihen ei moni ryhdy tahi pysty. Tietysti kaikilla on mielipiteet talon rakentamisesta mutta harvempi niitä tekee.
Siksi on oikein että talot maksavat. Tumpelot asukoot elementtikerrostalossa. Ja haaveilkoot jostakin muusta. Tai sitten purkavat täällä tunteitaan ja haaveilevat että jos kun joskus hinnat tippuvat niin sitten minäkin...
Voinen kertoa että rakentamiskustannukset ovat nousussa kautta linjan. Eli se mitä toivotte halpenevan, itse asiassa koko ajan karkaa kauemmas haaveissanne.
Talon rakentaminen on raakaa työtä ja siksi siihen ei moni ryhdy tahi pysty. Tietysti kaikilla on mielipiteet talon rakentamisesta mutta harvempi niitä tekee.
Siksi on oikein että talot maksavat. Tumpelot asukoot elementtikerrostalossa. Ja haaveilkoot jostakin muusta. Tai sitten purkavat täällä tunteitaan ja haaveilevat että jos kun joskus hinnat tippuvat niin sitten minäkin...
Voinen kertoa että rakentamiskustannukset ovat nousussa kautta linjan. Eli se mitä toivotte halpenevan, itse asiassa koko ajan karkaa kauemmas haaveissanne.
Vastaukset 11
Vanhimmat
ettei se ole mies eikä mikään,joka itse ei taloaan rakenna.Kuvitteletko,että muualla maailmassa ihmisillä olisi tolkuttomasti aikaa rakentaa hartiapankilla omia talojaan? Eipä ole enää Suomessakaan juuri muilla kuin maajusseilla.
.. Edes maajusseilla on aikaa enää taloja rakennella...
Belgiassa miehillä ihan sama ajatus tässä asiassa. Nimittäin asunut siellä puoli vuosikymmentä.
Tämän perusteella väittäisin ettei ne haaveet oman talon rakentamisesta rajoitu suomen rajojen sisäpuolelle. Tosiasiahan on se, että jos ok-talossa asut, pitäisi tietää yhtä sun toista talon ylläpidosta ja huollosta.
Kuule ehkä olisi hyvä jos itsekkin kuluttaisit niitä istumalihaksia hiukan. Ne rakennuskulut eivät toudellakaan ole kuin hiirenp***ka siitä hinnasta. Jos tontit olisivat yhtään järkevissä hinnoissa ja jos niitä olisi edes saatavissa, esim. Espoossa nousisi pientaloja kuin sieniä sateella. Se siitä sinun miehisestä rakentajareiskan imagostasi. Joko murentuu...?
Mutta kun täällä pääkaupunkiseudulla eivät virkamiehet kuuntele pätkääkään sitä mitä mieltä "alamaiset" ovat.
Prkl, vaihtoon vaan tollaset tyypit jotka eivät hoida hommiaan. Samaa ö-luokan sarjaa ovat kuin Helsingin liikennevalosuunnittelijat.
Tampere on päättänyt kaavoittaa 900 pientalotonttia seuraavan parin vuoden aikana. Ehkä Espoo seuraa perässä?
Kun kunnilla on pääosin taloudellisesti tiukat ajat, arvaappa mistä saadaan lisärahoitusta:
Kaavoitetaan pientalotontteja. Hinta vaan ei ole se mitä haluaisit vaan lähentelee markkinahintoja.
Tosiasia on se että jos olet keskituloinen ja haluat välttää liki elinikäisen velkavankeuden, on sinut itse tehtävä töllisi. Tekemällä pitää olla iso lommpakko, nyt ja etenkin tulevaisuudessa.
Tulevausuudessa kansa jakautuu yhä enemmän eri kahteen kastiin, mihin emme suomessa vielä ole tottuneet. Köyhät ja kipeät asuvat lähiöissä betonislummeissa. Varakkaat pientalossa ja haaveena monella on se oma ok-talo. Varsinkin kun tulee tutuksi rt- ja pt-talojen hallinnoinnin ja yhteisten velvoitteiden kanssa ongelmia, kuten yleistä on.
Espoon päättäjät eivät kaavoita yhtään mitään. Täällä on pellot ja metsät ilmeisesti rauhoitettu. Tamperelaisille tuo on myös sikäli hyvä uutinen että jos markkinoille tulee 900 pientalotonttia ei yksityisetkään voi pyytää mitä sattuu omista tonteistaan jos vierestä myydään edullisemmin. Tai pyytäähän voi tietysti....:-)
Perinteisesti kaupunkien tontit olleet selkeästi edullisempia kuin yksityisten, en tiedä miten jatkossa.
Käyppä tilastokeskuksen sivuilla. Näet kuinka hinnat karanneet suhteessa rakennuskustannuksiin samalla tasolle kuin vuonna 89.
Kalliita toki asunnot ovat ja tulee olemaankin.
On tuossa tullut käytyä useammassakin 'itserakennetussa' talossa, jotka rakennettu periaatteella "ei se ole mies joka ei taloa rakenna". Täytyy kyllä sanoa, että mielummin asun Helsingin ytimessä vuonna 2000 valmistuneessa kerrostalossa... :-)
Kannatta ottaa vatupassi mukaan, kun menee katsomaan näitä omia tekeleitä.