Gibraltarin tapaus ihmetyttää, mutta nyt tehosterokote todella toimii

Anonyymi

Aikuisista yli 99 % täysrokotettuja, mutta korona ryöpsähti silti – Gibraltarin tapaus ihmetyttää, mutta nyt ”tehosterokote todella toimii”
1.12.2021 15:
Pienen Gibraltarin koronatilanne nousee tällä hetkellä toistuvasti esiin rokotekeskusteluissa, koska maa on täysin rokotettu mutta tartunnat lähtivät silti eksponentiaaliseen kasvuun. Nyt maassa on kuitenkin jo näyttöä tehosterokotusten vaikutuksesta, ja yksi asia on selvä: rokotukset vähentävät merkittävästi koronakuolleisuutta.

3

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Täysi rokotuskattavuus. Britanniaan kuuluva Gibraltar
      ehti ensimmäisenä maana rokottamaan käytännössä koko aikuisväestönsä kahdesti.

      Tästä huolimatta korona lähti jälleen leviämään syksyllä.

    • Anonyymi

      HUS-johtaja paljastaa tehohoidon karun korona-arjen: ”Tämä on nollasummapeliä”
      2.12.202115:41päivitetty 2.12.202116:00
      TERVEYDENHUOLTO
      KORONAVIRUS
      INFEKTIOSAIRAUDET
      LÄÄKKEET
      KUNNAT
      Teholle joutuvat koronapotilaat syövät tehokapasiteettia etenkin sydänleikkauksilta, joita on jouduttu siirtämään. Linjajohtaja HUSin erityisvastuualueelta kertoo, millaista on poikkeuksellinen arki, jota tällä hetkellä teholla eletään koronapotilaiden kanssa. ”Kyllä kriittinen raja on ylittynyt”, hän sanoo haastattelussa.

      Tehohoito. Tehohoitopaikkojen kokonaismäärä HYKS-ervassa vaihtelee päivittäin 44:stä 46:een hoitajien määrän perusteella. Siitä peräti puolet on muunnettu eristyspaikoiksi koronapotilaille, kun kriittisenä rajana on pidetty 20 prosenttia.

    • Anonyymi

      Matkustelun myötä virus leviää. Hyvin yksinkertaista. Jos matkustaa paikallisesti, niin virus leviää paikallisella tasolla. Jos matkustaa yli maan rajojen, niin virus leviää maasta toiseen.

      Islannin ensimmäinen omikrontartunta on kolmesti rokotetulla miehellä, joka ei ole käynyt missään

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/06f3d443-8086-4627-98bd-d90e516d3527

      Joku on sen virusmuunnoksen islantiinkin jo tuonut tuliaisena.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      74
      7369
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      212
      7204
    3. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      67
      5216
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      130
      4959
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      73
      4764
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      109
      4591
    7. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      39
      4510
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      82
      4216
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3988
    10. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      157
      1630
    Aihe