Googlen salasanan palautus mahdotonta, apua ?!

Googlen 2-vaihe varmistus kun salasana unohtui lähettää puhelinnumerooni varmistuksen että OK, mutta google-tililläni (pilvipalvelusta maksan) pyydetään tämän jälkeen vahvistusta sähköpostiin jota ei enää ole olemassa.

Eli en pääse palauttamaan google-salasanaani. Googleen ei saa yhteyttä millään keinoin, toisin kuin moneen muuhun sähköpostipalveluun.

Kun Googleen ei saa millään yhteyttä, ja luottokortti jolla maksan meni vanhaksi - ongelma on hankala sillä äskettäin kuolleen ystäväni valokuvat ja videot yms. ovat pilvessä tuon googlen sähköpostiosoitteen takana ja luottokorttini meni vanhaksi joten varmistusnumero muuttui. Oletan että google poistaa tuolla säästössä olevat videot ja valokuvat kun maksu loppuu.

S.

8

1135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sekavaa ja täynnä väärinkäsityksiä.

    • Anonyymi

      On muistettava, että Andoidin ydin on pahamaineinen linux. Se on vakoilualusta käyttäjien profilisoimiseen ja tunnuslukujen murtamiseen brute-force hyökkäyksellä ja käyttäjän perversioiden myyminen eniten tarjoavalle!

    • Anonyymi

      Oma vika. Näistä asioista pitää pitää aina huoli..

    • Anonyymi

      Ei kait muu auta, kuin kirjautua laitteella, joka antaa kirjuatua tilille ja muokkaat kirjautumistiedot.
      Laitteissa kaikissa on om ID (sormenjälki), jonka voit väärentää toiselle laitteille. Yleensä pelkkä MAC-osoitteen muutos hoitaa homman. Kaivele se laite esiin, jolla muistat päässeesi kirjautumaan, ennen tuota tapahtumaa.
      Eipä tuokaan mac-muutos auta, jos saitin koodaus on tehty erin.

    • Sekavaa, aivan. Mutta oma vika kun en poistanut vanhentuneen sähköpostin tietoja Googlen tililtäni, totta.

      Luulin itse tietenkin että puhelinnumeroni on riittävä varmistus, en tiennyt että sen lisäksi vaaditaan sähköpostivarmistus. No, virheistä oppii. Muista sähköposteistani poistan vanhentuneet varmistustiedot mikäli kykenen vielä.

      Lähelle "perfect storm" kun luottokorttini meni samalla vanhaksi niin ei lie paljon aikaa selvitellä asiaa enää.

      Virheistä oppii.

      Muuten, Google ei varmasti katso mac-osoitettani sillä senhän pystyy itsekin muuttamaan haluamakseen eri keinoin, puhumattakaaan että google tarkistaisi tai tallentaisi sitä.
      Koska googlelta en ole löytänyt mitään "hands on" palvelua jolla voisin todentaa olevani ko. sähköpostitilin ja pilvitallenteen omistaja, ja luottokorttinumeroni turvalukuineen eivät ole todiste että juuri minä omistan ko. tilin (enkä löytänyt tuostakaan mitään edes ehdotusta googlen saitilta että maksajalla olisi oikeus pilvessä olevaan dataan)... Harmillista.

      No, pari kaveriani on ainakin nyt poistanut vanhoja sähköposti- ja appletietojaan jotta heille ei käy samoin.

      • Lisään vielä:

        Niin, ilman VPN olen kirjautunut vuosia samasta/lähes samasta IP'stä mutta tuokaan ei paljon paina. Mutta kaksi kaveriani poistanut vanhoja tunnistetietojaan joten jotakin hyötyä tosiaan.

        Ei ole palveluntarjoajan pakko tehdä ylimääräistä, vaikka onhan se mukava asiakkaalle ja mainosta firmalle joskus (vastaava eri palvelussa katsoivat IP'tä ja muutama tunnistuskysymys sekä vanha salasana ja luottokorttitiedot riittivät silloin).


      • Anonyymi

        MAC osoite on muuttunut jo moneen kertaan ennen kuin datapaketti päätyy Googlen koneelle.


    • Anonyymi

      "salasana unohtui lähettää puhelinnumerooni varmistuksen että OK"
      En ihan täysin ymmärrä, mutta jotain on siis aloittaja töpeksinyt, ja sellaisella on aina hintansa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      19
      3355
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      10
      2767
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2404
    4. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      1787
    5. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      46
      1408
    6. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1398
    7. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      41
      1351
    8. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      8
      1315
    9. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      52
      1233
    10. Missikohu edustaa nykyajan monimuotoisuutta

      Puolesta vai vastaan, saako esittää pilkkaavasti jonkun toisen ihmisen syntyperäisiä ominaisuuksia? Kadulla vastaan tule
      Sinkut
      262
      1105
    Aihe