Penikseen ilmestyi patti

Anonyymi

Vielä pari päivää aikaisemmin pattia ei näkynyt. Eräänä amuna huomasin että peniksen yläpuolelle terskan reunan lähelle esinahan alle oli ilmestynyt noin puolikkaan herneen kokoinen kova ihonvärinen patti joka ei ole kipeä.

Olen lukenut että tällainen nopeasti ilmestyvä patti voisi aiheutua lymfatukoksesta jollainen tulee helposti hankauksen aiheuttamana. Turvotus saattaa kestää muutamia päiviä tai jopa viikkoja.

Onko kenelläkään kokemuksia tai neuvoja?

4

1035

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      oletko lähiaikona ottanut korona rokotteen? kohta on heppi täynnä patteja sitten se tippuu pois.

    • Anonyymi

      Lymfatukos joka katoaa 1-3 viikossa. Esiintyy juuri siinä terskan ja varren välisellä alueella ja on joko pattimainen tai suonimainen kovalta tuntuva alue ja yleensä ihon värinen ilman punotusta tai hyvin lievä pinkki punotus. Yleensä ensimmäisen viikon aikana ei näytä muuttuvan mihinkään suuntaan. Ei kasva eikä pienene, mutta alkaa sen jälkeen pikkuhiljaa painumaan alas. Pese kevyesti vedellä ja vältä alueen hankausta. Joku turvotusta alentava voide voisi olla hyvä, kuten mieto hydrokortisoni.

    • Anonyymi

      Minulle ilmestyi esinahan alle patti jota hivenen kirvelee. Tämä siis paikkaan joka on juuri hankaukseen joutuneen alueen vieressä. Ollut nyt vajaan viikon. Kuinkahan kauan tätä kannattaisi tarkkailla ennen kuin lääkäriin?

    • Anonyymi

      Minulle kasvoi terska yhtäkkiä varren päähän vaikka olen nainen. Onko syytä olla huolissaan, on kipeä vain kun jää vetoketjun väliin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      10
      3790
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      214
      3707
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      131
      3395
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3362
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      22
      2257
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      32
      1799
    7. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      35
      1569
    8. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1481
    9. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      92
      1423
    10. Haluaisin et

      Pussaisit läpi ja nuolisit
      Ikävä
      15
      1343
    Aihe