Penikseen ilmestyi patti

Anonyymi

Vielä pari päivää aikaisemmin pattia ei näkynyt. Eräänä amuna huomasin että peniksen yläpuolelle terskan reunan lähelle esinahan alle oli ilmestynyt noin puolikkaan herneen kokoinen kova ihonvärinen patti joka ei ole kipeä.

Olen lukenut että tällainen nopeasti ilmestyvä patti voisi aiheutua lymfatukoksesta jollainen tulee helposti hankauksen aiheuttamana. Turvotus saattaa kestää muutamia päiviä tai jopa viikkoja.

Onko kenelläkään kokemuksia tai neuvoja?

4

899

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      oletko lähiaikona ottanut korona rokotteen? kohta on heppi täynnä patteja sitten se tippuu pois.

    • Anonyymi

      Lymfatukos joka katoaa 1-3 viikossa. Esiintyy juuri siinä terskan ja varren välisellä alueella ja on joko pattimainen tai suonimainen kovalta tuntuva alue ja yleensä ihon värinen ilman punotusta tai hyvin lievä pinkki punotus. Yleensä ensimmäisen viikon aikana ei näytä muuttuvan mihinkään suuntaan. Ei kasva eikä pienene, mutta alkaa sen jälkeen pikkuhiljaa painumaan alas. Pese kevyesti vedellä ja vältä alueen hankausta. Joku turvotusta alentava voide voisi olla hyvä, kuten mieto hydrokortisoni.

    • Anonyymi

      Minulle ilmestyi esinahan alle patti jota hivenen kirvelee. Tämä siis paikkaan joka on juuri hankaukseen joutuneen alueen vieressä. Ollut nyt vajaan viikon. Kuinkahan kauan tätä kannattaisi tarkkailla ennen kuin lääkäriin?

    • Anonyymi

      Minulle kasvoi terska yhtäkkiä varren päähän vaikka olen nainen. Onko syytä olla huolissaan, on kipeä vain kun jää vetoketjun väliin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      162
      3556
    2. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      21
      3489
    3. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      41
      2911
    4. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      11
      2834
    5. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      126
      2733
    6. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      108
      1818
    7. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      85
      1553
    8. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      4
      1518
    9. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1396
    10. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      21
      1355
    Aihe