Penikseen ilmestyi patti

Anonyymi

Vielä pari päivää aikaisemmin pattia ei näkynyt. Eräänä amuna huomasin että peniksen yläpuolelle terskan reunan lähelle esinahan alle oli ilmestynyt noin puolikkaan herneen kokoinen kova ihonvärinen patti joka ei ole kipeä.

Olen lukenut että tällainen nopeasti ilmestyvä patti voisi aiheutua lymfatukoksesta jollainen tulee helposti hankauksen aiheuttamana. Turvotus saattaa kestää muutamia päiviä tai jopa viikkoja.

Onko kenelläkään kokemuksia tai neuvoja?

4

1101

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      oletko lähiaikona ottanut korona rokotteen? kohta on heppi täynnä patteja sitten se tippuu pois.

    • Anonyymi

      Lymfatukos joka katoaa 1-3 viikossa. Esiintyy juuri siinä terskan ja varren välisellä alueella ja on joko pattimainen tai suonimainen kovalta tuntuva alue ja yleensä ihon värinen ilman punotusta tai hyvin lievä pinkki punotus. Yleensä ensimmäisen viikon aikana ei näytä muuttuvan mihinkään suuntaan. Ei kasva eikä pienene, mutta alkaa sen jälkeen pikkuhiljaa painumaan alas. Pese kevyesti vedellä ja vältä alueen hankausta. Joku turvotusta alentava voide voisi olla hyvä, kuten mieto hydrokortisoni.

    • Anonyymi

      Minulle ilmestyi esinahan alle patti jota hivenen kirvelee. Tämä siis paikkaan joka on juuri hankaukseen joutuneen alueen vieressä. Ollut nyt vajaan viikon. Kuinkahan kauan tätä kannattaisi tarkkailla ennen kuin lääkäriin?

    • Anonyymi

      Minulle kasvoi terska yhtäkkiä varren päähän vaikka olen nainen. Onko syytä olla huolissaan, on kipeä vain kun jää vetoketjun väliin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      80
      2087
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1279
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      28
      1159
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1048
    5. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      148
      901
    6. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      856
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      737
    8. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      62
      736
    9. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      61
      696
    10. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      682
    Aihe