YLE: Hävittäjät (lentokoneet)

Anonyymi

Hävittäjät (lentokoneet)
Kaikkonen: Puolustusvoimien esitys hävittäjähankkeesta valmis – hallitus päättää ennen joulua.

Onko ruotsalainen Gripen mukana kisassa?
Puolustusministeri Antti Kaikkonen ei kerro.
Kuva: Tomi Jokela / AOP


Hallituksen päätös hävittäjistä on kuin joulu. Se tulla jollottaa. Tosin jo ennen joulua.

Puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk.) sanoo, että puolustusvoimat on nyt jättänyt puolustusministeriölle esityksensä.

– Alamme käydä sitä huolellisesti läpi, Kaikkonen sanoo.

Kaikkosen mukaan nyt tehdään vielä jotain tarkistuslaskemia.

– Haluamme varmistua, että kaikki on varmasti huolellisesti tehty.

Tarkkaa päivää päätökselle Kaikkonen ei anna.

– Se tarkentuu myöhemmin.

Millaisen esityksen puolutusvoimat teki?

– Siitä en voi tässä vaiheessa sanoa mitään.


HEIKKI VALKAMA
4.12. 13:26

4

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lentokoulutus
      Autokouluista tutut simulaattorit valtasivat hävittäjälentäjien koulutuksen – Ilmasotakoulu on valmistautunut vuosia uusien hävittäjien tuloon
      Ilmavoiminen hävittäjälentäjäkoulutus on valmistautunut uusien monitoimihävittäjien tuloon jo vuosia. Koulutus on ottanut digiloikan lisäämällä simulaattoriopetusta ja virtuaalipelaamista.

      Oppilas Hawk-lentosimulaattorin ohjaimissa Ilmasotakoulussa Tikkakoskella. Kuvaruudulla näkyy oikeasti ilmassa oleva Hawk-hävittäjä.
      Tikkakosken Ilmasotakoulussa lentokadetit opiskelevat neljällä simulaattorityypillä. Moderni HMT-simulaattori voi liittyä samaan harjoitukseen taivaalla lentävien Hawkien kanssa.
      ARVO VUORELA
      4.12. 12:46

      Tikkakosken Ilmasotakoulussa lentokadettien opetus tapahtuu entistä enemmän simulaattoreissa sisätiloissa.

      Uusi teknologia säästää kalliita lentotunteja ja yhdistää ilmassa lentävät Hawk-harjoitushävittäjät maassa olevien simulaattoreiden kanssa samaan harjoitteeseen. Kalliin mekaanisen simulaattorin rinnalle on tullut edullisempia digitaalisia simulaattoreita ja virtuaalilaseja pelilliseen harjoitteluun.

      – Suomen ilmavoimat kulkee kehityksen etunenässä ja olemme maailman mittakaavassa edistyksellisiä nimenomaan Hawk-ympäristöön rakennetun LVC-järjestelmän kanssa, kertoo Hävittäjälentolaivue 41 komentaja, everstiluutnantti Lauri Suominen.

    • Anonyymi

      Kulaan ei osta ruotsalaista
      Putin valtaa Ruotsin ja varaosat ja huolto jää miehittäjän jalkojen juureen

      Hävittäjät voisi ostaa Kiinasta muttei Ruotsista
      Joten
      siis USA on 100% se valinta

    • Anonyymi

      Tosiasiallisesti tässä ei vaihtoehtoja ole ollut, tiedetään mihin muottiin Suomea valmistellaan ja sen mukaan mennään, muu ei yksinkertaisesti ole mahdollista.

    • Anonyymi

      Kansalaisten maksamia verovaroja pitää käyttää järkevästi. Pitää olla varaa myös lentää niillä koneilla.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      111
      7104
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      32
      4188
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      36
      3655
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      398
      1940
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1457
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1438
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      62
      1337
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1078
    9. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      172
      1055
    10. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      1000
    Aihe