Millä talopaketti vrt. liukuhihnatehtaalla on mielestänne parhaat pohjaratkaisut/ mallit?
Siis sellaisia, joista näkyy mielestänne ammattilaisen kädenjälki.
Siis sellaisia, joista näkyy mielestänne ammattilaisen kädenjälki.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Olisipa noin yksinkertaista.
koska mitoitetaan samalla tavoin.
Ensinnäkään ei mitoiteta, ja toisekseen talotyypeissä on tarjolla koko kirjo surkeista tekeleistä todella näppäriin ratkaisuihin.
tuumaa nimimerkki Kokemusta riittää näistäkin
No, joka tapauksessa railakasta Valpuria ;o)
Itselläni uniikkiratkaisu, jollaista yhdestäkään valmispaketista olisi löytynyt (ilmansuunnat, sisäänkäynnin sijoitus, hlökoht.arvostus tilajaolle jne jne). Mieti vielä ennen kuin valitset paketin.
jokaiselle tontille, ota huomioon että kaikki pohjat saa myös peilikuvana ja tarvittaessa sisäänkäynnin voi talopaketissakin laittaa mihin kohtaan tahansa.
Voihan sitä ottaa talopaketin 1278 ja kääntää se suuntaan Af°. On varmasti paras ja toimii aina. Saharassa tai alpeilla.
Ei vaan.. kyllä esitteitä saa selata, vaikka kuinka kauan ja hartaasti, jos aikoo täydellisen löytää. Sellainenkin varmasti on, mutta talomyyjät ei sitä sinulle etsi. Tarpeet muuttuu ja nekin pitäisi osata ottaa huomioon.
Kyllä tuo pohjaratkaisu pitäisi aina saada yksilöllisesti perheen tarpeen ja tontin mukaan suunnitelluksi. Sen verran kallis hankinta OK-talo on ja sen verran helppo homma timpurilta lätkiä väliseinät haluttuun järjestykseeen että on suoranaista kiusantekoa talotehtaalta kieltää että pohjaa "ei saa muuttaa".
rakennetaan, et tee vain itsellsi taloa, se rakennetaan yhteiskunnan tuella ja valvonnassa kaikille perheille sopivaksi.
Siinä on invalidien, vanhusten ja siitolaisten voitava asua kun rakentajasta aika jättää.
Eli periaatteessa perupakettitalo sopii kaikille.
Yksilöllinne suunnittelu sallitaan vain arkkitehtien sivutyölisyyden turvaamiseski.
Jotka ei käytännössä salli juuri mitään muuntelua. Älvsbyhus on toinen niistä ja se toinen on Avainkoti.
Käytännössä Älvärikin sallii mm. tiettyjen väliseinien (pitkittäisten) poisjättämisen.
Muutoin suomalaiset talopaketit ovat hyvin joustavia tai helvetin hyvin joustavia, joten on paskapuhetta niuhottaa, ettei muutokset onnistu.
Tietysti se kannattaa muistaa, että useimmilla talotehtailla jigien asetusväli on 30 senttiä. Ts. seinien jatkamiset, ulokkeet jne kannattaa mitoittaa 30 sentin moduleihin.
Nyt tietysti tänne ampuu jostain joku vitun millimetri-Martikainen, joka haluu siirtää talopaketin seinää 5 milliä, "muuten ei tuu yksilöllinen" just just joo, ampukaa ittenne jos ei normaalielämä kelpaa.
Mistähän olet keksinyt nämä kaksi talotoimittajaa jotka ei muka tee muutoksia? Meillä on avainkoti työn alla ja, se on muunneltu meidän perheelle ja harrastuksille sopiviksi, enkä tarkoita mitään 5 mm sienän siirtoa...