Eläinlääkäriä kohtasi kammottava näky karjatilalla Keski-Suomessa – 41 nautaa muumioitui tunnistamattomiksi.
Syyttäjä kuvasi niin ikään, kuinka nautojen kärsimystä lisäsi niiden eläminen kuukausia ulosteiden ja kuolleiden lajitoverien keskellä.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/8e34e3af-a265-4187-b3c0-cd3604dfc75f
https://yle.fi/uutiset/3-12198527
Törkeästä eläinsuojelurikoksesta ehdollista 1v. 4 kk
24
3687
Vastaukset
- Anonyymi
Luulisi kylällä olleen asiasta tietoa pidempään. Jos kymmeniä raatoja jossain lahoaa, niin kyllä korpit ja muut haaskalinnut alkavat perveilla tilan lähistöllä.
- Anonyymi
Kuka hää on ?
- Anonyymi
Ei oo.
- Anonyymi
Jos sairastuu sille ei mitään voi. Tässä näkee että nykyään ihmiset eivät välitä läheisistä. Ei mennä tervehtimään niin kuin ennen vaan nyhjötetään omissa mökeissä.Surullista.
- Anonyymi
No aivan varmaan, ei ihmiset sokeita ole, mutta........
- Anonyymi
Eikö kirjoittaja esittänyt vain kysymyksen.
- Anonyymi
Nimi lehteen ja sillä selvä.
- Anonyymi
Tilanne on sellanen ettei sitä voi tunnustaa tässä vaiheessa poliiseille, muuten joutuu syytteeseen.
- Anonyymi
Miten voidaan sanoa, että olivat "muumiotuneet tunnistamattomiksi", että olivat juurikin nautoja.
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984832Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143952Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113860Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801376- 1371334
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1691319En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5581216- 531135