parvekelasit

onkos nuo 6mm parvekelasit niin kestäviä kun edustajat kehuu. onkos kellään hajonnut/särkynyt
ollut muuta ongelmaa??
31267
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

tasasivuinen 1m2 6mm karkaistu lasi kestää esimerkiksi yli ihmisen painon hyppiä päällä!
kestävyys onkin eri juttu eli miten ylä/alareuna kulmiin asti on suojattu koska reunakolhua karkaistu ei kestä, merkeillä on yllättävän vähän eroa.

Äänestä

Jos lasien kestävyys arvelluttaa ota Lumonilta 6,8 tai 10 mm karkaistulla lasilla. Lumonin kaikki parvekelasit on reunoistaan C-hiottuja, jolloin särmiä ei ole ja lasien välinen rako ei "vihellä" tuulella.
Lumon lasittaa YIT:n kohteen As Oy Cirruksen. Vuosaareen tulevan 26 krs, yli 100m korkean, Suomen korkeimman asuinrakennuksen kaikki parvekkeet ja kaiteet.
Tuulennopeus kasvaa mitä korkeammalle noustaan (1m.sek/10 metriä) ja meren läheisyys myös nostaa tuulen nopeutta.

Äänestä
  • Käykää tikkurilassa silkkitiellä niin kuulette miten lumonin lasit on hajonneet.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kestävyys kirjoitti:

onkos nuo 6mm parvekelasit niin kestäviä kun edustajat kehuu. onkos kellään hajonnut/särkynyt
ollut muuta ongelmaa??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu