Vaikka riisti vanhapoika ja vanhapiika veroilla yksinäisiltä sodan kokeneilta tienestejä. JR 12:n riveissä jalkansa Tali-Ihantalassa menettänyt 1986 kuollut vanhapoika jänkä maksoi Kekkoslovakiassa 1960-luvulla kovempaa veroa kuin karkuun JR 58:n riveissä juossut ähtäriläinen tukijussi törsäke. Annetaan nääs Lepän törseil vaatimat tuet sitten elossa oleville vanhanpiian ja vanhanpojan veroa maksaneille lotille ja veteraaneille nääs nääs.
Törsei puhuu isänmaallisuurest
4
131
Vastaukset
- Anonyymi
Mikä juttu? Eikös tuollaiset päätökset tehdä eduskunnassa ja eduskunnan enemmistöllä. Miten tuo liittyy maanviljelijöihin. Kerropa lisää että voin ottaa kantaa.
- Anonyymi
Olen todella kiitollinen heistä lukuisista isänmaallisista miehistä ja naisista sekä suomenhevosista jotka pelastivat rakkaan isänmaamme. Olen myös Kiitollinen maaseudun ihmisille heidän antamistaan muonitustarpeistaan sodan keskellä. Miten meidän maallemme olisi käynyt jos ei maaseudun ihmiset olosi osanneet käsitellä hevosia sota tantereella. Ruoka tuli myös maaseudulta. Kunnioittakaa heidän hienoa työtä.
- Anonyymi
Vanhanpojan ja -piian vero tarkoitti Suomessa kovennettua verorasitusta 24 vuotta täyttäneille naimattomille, lapsettomille kansalaisille.
Vanhanpojan vero tuli voimaan 1935 lailla 392/1935 ja se poistui vuonna 1975 henkilöverotuksen kokonaisuudistuksen yhteydessä.
Puoluejakauma
14.12.1932 Kivimäen hallitus
ammatti/virkamies 4
Edistyspuolue 3
Maalaisliitto 2
RKP 2
Puoluejakauma
14.12.1932
ammatti/virkamies 4
Edistyspuolue 3
Maalaisliitto 2
RKP 2
Valtiovarainministeri
Relander, Hugo Magnus Johannes 14.12.1932 7.10.1936 ammatti/Virkamies
Apulaisvaltiovarainministeri
Furuhjelm, Elis Ragnar 14.12.1932 21.4.1933 RKP
https://valtioneuvosto.fi/tietoa/historiaa/hallitukset-ja-ministerit/raportti/-/r/m1/20#distributionOfParties
Eipä näytä olevan valtio- eikä apulaisvaltioministerinä maalaisliito/keskustan ministeriä
Ja 11 ministeristä vain kaksi oli maalaisliitosta.- Anonyymi
Kivimäki kannatti natsien takaisin maalle-ajattelua. Pummipaska pääsi vähällä Äyräpäätä ja Kiteetä lukuun ottamatta sorassa. Herroiksi eli invalidisoituneiden vanhojenpoikien rahoilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 966366
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303803törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283180Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701726- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859