Vaikka riisti vanhapoika ja vanhapiika veroilla yksinäisiltä sodan kokeneilta tienestejä. JR 12:n riveissä jalkansa Tali-Ihantalassa menettänyt 1986 kuollut vanhapoika jänkä maksoi Kekkoslovakiassa 1960-luvulla kovempaa veroa kuin karkuun JR 58:n riveissä juossut ähtäriläinen tukijussi törsäke. Annetaan nääs Lepän törseil vaatimat tuet sitten elossa oleville vanhanpiian ja vanhanpojan veroa maksaneille lotille ja veteraaneille nääs nääs.
Vastaukset 4
- Anonyymi
Mikä juttu? Eikös tuollaiset päätökset tehdä eduskunnassa ja eduskunnan enemmistöllä. Miten tuo liittyy maanviljelijöihin. Kerropa lisää että voin ottaa kantaa.
- Anonyymi
Olen todella kiitollinen heistä lukuisista isänmaallisista miehistä ja naisista sekä suomenhevosista jotka pelastivat rakkaan isänmaamme. Olen myös Kiitollinen maaseudun ihmisille heidän antamistaan muonitustarpeistaan sodan keskellä. Miten meidän maallemme olisi käynyt jos ei maaseudun ihmiset olosi osanneet käsitellä hevosia sota tantereella. Ruoka tuli myös maaseudulta. Kunnioittakaa heidän hienoa työtä.
- Anonyymi
Vanhanpojan ja -piian vero tarkoitti Suomessa kovennettua verorasitusta 24 vuotta täyttäneille naimattomille, lapsettomille kansalaisille.
Vanhanpojan vero tuli voimaan 1935 lailla 392/1935 ja se poistui vuonna 1975 henkilöverotuksen kokonaisuudistuksen yhteydessä.
Puoluejakauma
14.12.1932 Kivimäen hallitus
ammatti/virkamies 4
Edistyspuolue 3
Maalaisliitto 2
RKP 2
Puoluejakauma
14.12.1932
ammatti/virkamies 4
Edistyspuolue 3
Maalaisliitto 2
RKP 2
Valtiovarainministeri
Relander, Hugo Magnus Johannes 14.12.1932 7.10.1936 ammatti/Virkamies
Apulaisvaltiovarainministeri
Furuhjelm, Elis Ragnar 14.12.1932 21.4.1933 RKP
https://valtioneuvosto.fi/tietoa/historiaa/hallitukset-ja-ministerit/raportti/-/r/m1/20#distributionOfParties
Eipä näytä olevan valtio- eikä apulaisvaltioministerinä maalaisliito/keskustan ministeriä
Ja 11 ministeristä vain kaksi oli maalaisliitosta.- Anonyymi
Kivimäki kannatti natsien takaisin maalle-ajattelua. Pummipaska pääsi vähällä Äyräpäätä ja Kiteetä lukuun ottamatta sorassa. Herroiksi eli invalidisoituneiden vanhojenpoikien rahoilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062215- 103886
- 66823
- 46800
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21736Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha517716Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76640- 64615
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23590- 57551