Vaikka riisti vanhapoika ja vanhapiika veroilla yksinäisiltä sodan kokeneilta tienestejä. JR 12:n riveissä jalkansa Tali-Ihantalassa menettänyt 1986 kuollut vanhapoika jänkä maksoi Kekkoslovakiassa 1960-luvulla kovempaa veroa kuin karkuun JR 58:n riveissä juossut ähtäriläinen tukijussi törsäke. Annetaan nääs Lepän törseil vaatimat tuet sitten elossa oleville vanhanpiian ja vanhanpojan veroa maksaneille lotille ja veteraaneille nääs nääs.
Törsei puhuu isänmaallisuurest
4
172
Vastaukset
- Anonyymi
Mikä juttu? Eikös tuollaiset päätökset tehdä eduskunnassa ja eduskunnan enemmistöllä. Miten tuo liittyy maanviljelijöihin. Kerropa lisää että voin ottaa kantaa.
- Anonyymi
Olen todella kiitollinen heistä lukuisista isänmaallisista miehistä ja naisista sekä suomenhevosista jotka pelastivat rakkaan isänmaamme. Olen myös Kiitollinen maaseudun ihmisille heidän antamistaan muonitustarpeistaan sodan keskellä. Miten meidän maallemme olisi käynyt jos ei maaseudun ihmiset olosi osanneet käsitellä hevosia sota tantereella. Ruoka tuli myös maaseudulta. Kunnioittakaa heidän hienoa työtä.
- Anonyymi
Vanhanpojan ja -piian vero tarkoitti Suomessa kovennettua verorasitusta 24 vuotta täyttäneille naimattomille, lapsettomille kansalaisille.
Vanhanpojan vero tuli voimaan 1935 lailla 392/1935 ja se poistui vuonna 1975 henkilöverotuksen kokonaisuudistuksen yhteydessä.
Puoluejakauma
14.12.1932 Kivimäen hallitus
ammatti/virkamies 4
Edistyspuolue 3
Maalaisliitto 2
RKP 2
Puoluejakauma
14.12.1932
ammatti/virkamies 4
Edistyspuolue 3
Maalaisliitto 2
RKP 2
Valtiovarainministeri
Relander, Hugo Magnus Johannes 14.12.1932 7.10.1936 ammatti/Virkamies
Apulaisvaltiovarainministeri
Furuhjelm, Elis Ragnar 14.12.1932 21.4.1933 RKP
https://valtioneuvosto.fi/tietoa/historiaa/hallitukset-ja-ministerit/raportti/-/r/m1/20#distributionOfParties
Eipä näytä olevan valtio- eikä apulaisvaltioministerinä maalaisliito/keskustan ministeriä
Ja 11 ministeristä vain kaksi oli maalaisliitosta.- Anonyymi
Kivimäki kannatti natsien takaisin maalle-ajattelua. Pummipaska pääsi vähällä Äyräpäätä ja Kiteetä lukuun ottamatta sorassa. Herroiksi eli invalidisoituneiden vanhojenpoikien rahoilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää372178Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642022Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031631Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821082Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 73905
- 27899