moi!
oon 16-vuotias tyttö ja oon nyt viimeaikoina huolestunut mun silmien käytäksestä. joka viikko lähes joka päivä, kun katson vaikka vasemmalle ilman että liikutan niskaa, koko kehossani tai jossain kohtaa (kädessä, päässä, jalassa) tunnen inhoittavasti sellaisen "sähköshokin?" ja ns. kuulen ja tunnen sydämensykkeeni siellä. välillä tää tulee kun käännän niskani. tunne tulee varsinkin jos katson sivulle nopeasti
tuo on erittäin vaikea selittää, jonka takia en netistä löydä tietoa. vähän taustatietona, niskani ja hartiani on jumissa, ja mielestäni tämä tunne tulee enemmän silloin, kun niska on erittäin jumissa. öisin hampaiden narskuttaminen on kovaa, ja minulla on tähän hammassuojat ettei olisi järkyttävää pääkipua aina. tätä ihme tunnetta on tullut jo reilusti yli vuoden, varmaankin yli 3 vuotta. olen myös hyvin ahdistunut, jonka takka muisti heittelee.
jossain vaiheessa mietin onko tämä tunne pahempi talvisin, varsinkin jos en ole korvia suojannut, ja ehkä se vähän pahentaa.
oon ihan hukassa ja huolestunut tästä. puhelinaikani on tietenkin lähelle 8 tuntia, mutta en tiedä voiko sekään aiheuttaa tätä.
onko kellään mitään hajua oonko nyt kuolemassa?
silmän oudot oireet
2
285
Vastaukset
- Anonyymi
No kuule täältä ei kannata vaivaasi parannuksia kysellä, kyllä se on ihan oikean lääkärin vastaanotolle mentävä, jos olet vielä koulussa niin käypä terkkarin juttusilla ensin niin voitte sitten yhdessä miettiä jatkoa.
- Anonyymi
Silmät voivat sairastua älypuhelimen tuijottamisesta niinkin vakavasti että tulee esimerkiksi silmänpohjan rappeuma ja muita vakavia silmäsairauksia/ongelmia, muutakin kuin näön huononeminen.
Kannattaa siis suosiolla jättää puhelimen tuijottaminen pimeässä kokonaan väliin, ja säätää puhelimen valo mahdollisimman pieneksi päiväaikaankin, ja poistaa kokonaan käytöstä sininen valo toiminnosta 'sinisen valon suodatin'. (Sininen valo on kaikista vahingollisinta silmille ja sitä on nykyaikana kaikkialla rasittamassa silmiä).
Mene myös lääkäriin!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann3532537Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel912045Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys161920- 1021517
Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2301481Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1861200Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1451072Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak1791045TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p201030Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v601013