Oletteko ostanut tavallisesta kaupasta lannoittamatonta ja kalkitsematonta turvetta aksuillenne? Eläinkaupassa kun on niin kallista kun saisi säkillisen kukkakaupasta josta vois sitten käyttää pihakukillekin. Onko ehdotuksia millä nimikkeellä sitä myydään.
Aksulle turvetta?
Aksuilija
2207
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllä kukkakaupoistakin saa turvetta ja hinnat ovat edullisempia. Käväse jossain kukkakaupassa ja osta lannoittamatonta turvetta. Kannattaa ostaa suht.koht isohko säkki niin tulee halvemmaksi ja pussissa lukee kyllä "lannoittamaton turve". Jos olet epävarma voit asian vielä varmistaa myyjältä ja sanoa, että menee eläimelle. :)
Myös suoraan turvesuolta saa varmasti ihan ilmaiseksi turvetta. Jos hakee turvetta suoraan suolta täytyy se kuumentaa 80 asteessa kuivaksi muut ei tuo varmasti ole niin suuri haitta. mieluummin kuumennan itse kuin maksan kauheasti.