Huonosti käy törsän. Lumipeitteen pieneminen tarkoittaa kylvöjen aikaistumista. Keväällä ensi vuonna toivottavasti törsä menettää vielä enemmän kuin tänä kesänä. Ei penniäkään kansan rahaa tukina pummipaska tukijussille 'sääolosuhteiden' takia.
Leuto talvi tulossa eli lumipeite pienenee
9
123
Vastaukset
- Anonyymi
Hahhaa. Viljan hinta on tuplaantunut muutamassa kuukaudessa. Antaa tämän jatkua vaan. Naurattaa matkalla pankkiin.
ystävällisin terveisin
Tapio Törsä- Anonyymi
Rehusko? Sehän tarkoittaa vain lihankulutuksen nopeampaa kasvua törsäke.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rehusko? Sehän tarkoittaa vain lihankulutuksen nopeampaa kasvua törsäke.
Siis laskua. Lihankulutus laskee. Kana ei törsää pelasta.
- Anonyymi
Niinhän tuossa voi käydä kuin aloittaja meille kertoo.
” ILMASTO MUUTTUU JO
Lisää lämpöä, pidempiä kasvukausia
Ilmaston lämpeneminen merkitsee Suomelle kasvukau- den asteittaista pitenemistä. Pidempi kasvukausi ja suurempi lämpösummakertymä voivat oikein hyödyn- nettyinä merkitä satojen huomattavaakin nousua. Päin- vastoin kuin monilla muilla maailman tuotantoalueilla, Suomessa ilmastonmuutos voi parantaa maatalouden kilpailukykyä. Onkin ennakoitu, että tuotannon paino- piste Euroopassa siirtyy tulevaisuudessa koilliseen, lä- hemmäksi Suomen rajaa.
Viimeisten 30 vuoden aikana kylvöt ovat aikaistuneet ja sama suuntaus jatkuu.”
https://www.ymparisto.fi/download/noname/{B6F25A73-26D8-4B44-9040-28C5788A42CC}/97059- Anonyymi
Ja meret kun nousee, niin poistuu Itämeri- vähennys käytöstä. Valtameripaatitkin pääsee Raahen satamaan.
- Anonyymi
Mitenkä se pitenee hönö? Törsäke oli itkemässä jo tän vuoren kesällä. Kuumat ilmat ei tarkoita välttämättä hyviä sadekausia törsäke.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitenkä se pitenee hönö? Törsäke oli itkemässä jo tän vuoren kesällä. Kuumat ilmat ei tarkoita välttämättä hyviä sadekausia törsäke.
Kysy ympäristöhallinnolta hönö.
https://www.ymparisto.fi/fi-FI
” Suomen ympäristöhallinto muodostuu ympäristöministeriöstä ja TEM:n hallinnonalalla toimivien alueellisten elinkeino,- liikenne- ja ympäristökeskusten ympäristö- ja luonnonvarat -vastuualueista, aluehallintovirastojen ympäristölupavastuualueista, Suomen ympäristökeskuksesta sekä Asumisen rahoitus- ja kehittämiskeskuksesta. Ympäristöministeriö ohjaa Metsähallitusta ja Metsäntutkimuslaitosta luonnonsuojeluasioissa.”
- Anonyymi
Lumipeitteen puuttuminen ja pakkanen täällä etelärannikolla tekee höböä esimerkiksi puutiaisille, joiden kanta on lisääntynyt saaristossa ja rannikolla.
- Anonyymi
Mutta muuten aikaistaa kylvöt. Luulisi sinun maatalousesperttinä tietävän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591114Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11820Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75785- 53624
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83573Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45522Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36504Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43493Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40487Sinun kanssasi
Kahvilassa tapaaminen olisi jotakin niin outoa. Se ei olisi vain kavereiden tapaaminen, koska ei olla oltu oikeita kaver36476