pilariharkkojen

Onko jossain virallisesti määritelty sitä, pitääkö pilariharkot muurata toisiinsa? Saumat eivät näytä järin kauniilta ja korkojen kanssa tulee ongelmia kun saumapaksuudet vaihtelevat. Voisi kuvitella että pilarin sivuttaiskestävyys heikkenee, mutta tuskin tuo rakennus hirveästi sivuttaisvoimia noihin pilareihin aiheuttaa vai?
22099
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Minusta ei ole mikään pakko muurata harkkoja toisiinsa. Vala harkkojen keskelle betonia, laita 10 - 12 mm harjateräs keskelle. Kestää siinä missä muurauskin. Pilariharkkohan otta vastaan puristusta, joten sisävalu riittää. Käytä kuitenkin valussa kunnon betonia. Hankaa ennen pinoamista harkkojen vastakkain tulevia pintoja toisiinsa, niin sat harkot tiiviisti yhteen ja pysyvät paremmin suorassa.

Äänestä

valmistajan ohjeiden mukaisesti kiinni.

Saumat ei haittaa, ne kuitenkin peitetään ja korot hoituu valettavan pylväsjalan avulla helposti oikeaksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


saumat kirjoitti:

Onko jossain virallisesti määritelty sitä, pitääkö pilariharkot muurata toisiinsa? Saumat eivät näytä järin kauniilta ja korkojen kanssa tulee ongelmia kun saumapaksuudet vaihtelevat. Voisi kuvitella että pilarin sivuttaiskestävyys heikkenee, mutta tuskin tuo rakennus hirveästi sivuttaisvoimia noihin pilareihin aiheuttaa vai?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu