Marsut

Harkinnassa on kahden marsun hankinta. Suunnittelin ottavani kaksi tyttöä - ok?

Teen itse häkin. Sopiiko kahdelle naarasmarsulle 120 x 80 x 40 cm - p x l x k kokoinen häkki?

Suositeltavaa marsukirjallisuutta & linkkejä?

Kiitos vastanneille :)!
4142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kaksi tyttömarsua kuulostaa hyvältä!

Häkkikin on ihan kivan kokoinen. Mutta mitä itse olen huomannut, ainakaan vanhemmat marsut eivät uskalla/jaksa/halua juoksennella häkkinsä ulkopuolella, joten jotta marsut saisivat tarpeeksi liikuntaa, niiden häkin on oltava ISO! Ja koppi ja kaksi ruokakuppia vievät yllättävän paljon tilaa!
Eli jos mahdollista, tee vielä suurempi häkki.

Hyviä marsulinkkejähän löytyy hakukoneilla ja kirjoja kirjastoista. Kannattaa lukea kaikki!

Äänestä

...Se suunnitelmasi kuulostaa oikein hyvältä. Häkkikin kuulostaa mielestäni tilavalta. Itselläni on ollut kaksi tyttömarsua neljä kuukautta.(kohta 2-vuotiaita). Tyttömarsujen pitäisi tulla keskenään toimeen oikein hyvin, näin ei kuitenkaan käy aina. Meillä marsuneideistä toinen dominoi toista sen verran paljon, että ostimme käytettynä toisen häkin... säilyy vähän paremmin rauha maassa...
Mutta... kahta en vaihataisi... ihania lemmikkejämme tietty!!!
Hyvää marsutietoa ja marsukeskusteluja löydät www.lemmikkipalstat.net otsikon alta/ jyrsijät.

Äänestä

Häkki tuntuu ainakin olevan hyvän kokoinen ja kaksi naarasta kannattaa tosiaan ottaa, ja mielummin melko nuoria sellaisia, tyyliin luovutusikäisiä.
Kannattaa lukaista ainakin SMY:n sivut läpi, [smyweb.cjb.net]
ja sieltä linkkien kautta vaeltaa erilaisilla marsusivuille ahmimaan tietoa! :)
Siihen marsukirjallisuuteen mitä nyt on olemassa, ei ihan kauheesti ole luottamista, tosin parempiahan nekin ovat kuin ei mitään, mutta aika paljon löytyy rakoja teksteistä...!

Äänestä
  • Kiitokset kaikille vastanneille! SMY:n sivuilta infoa olen saanut, kiitos linkistä! Marsukirjoissa on tosiaan joitain ihmeellisiä juttuja, joihin suhtauduin jo heti alussa varauksella ja kysyinkin hyvä kirjallisuutta, josko kirjastoomme voisi joatin tilata mitä ei ole.

    Jos kaksi naarasta on vähänkin riskialtis yhdistelmä, miten olisi jos hankin ensin uroksen, leikkautan ja haavan parannuttua hankin naaraan kaveriksi? Lähin eläinlääkäri on leikannut mm. rottiani (kaikille riittää kyllä huomiota vaikka marsuja tulisi!), joten häneen voin luottaa. Ja häkistä vielä, että muutamme pian ja uudessa kämpässä on mahdollista rajata marsuille 4 m x 1,5 m kokoinen aitaus, joten tilaa on! Tietysti pääsevät vielä jaloittelemaankin päivittäin. Mutta ei ole kovin suuri vahinko, jos en niitä ehdi ihan joka päivä päästää jaloittelemaan (tällaisia päiviä tulee harvakseltaan, mikään viikonpäivä ei ole sellainen, etten varmasti ehtisi valvomaan marsujen jaloittelua).

    Ja vielä tuli ajatus kuivikkeista... Puruja en voi käyttää eikä pöly ole varmasti marsullekaan kovin terveellistä, mörtsä on todella kallista, mutta enkä kankaat? Olen kuullut niitäkin käytettävän ja esim. pyyhe voisi olla marsulle mieluisa alusta ja nakerreltava. Mielipiteitä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aniliini kirjoitti:

Harkinnassa on kahden marsun hankinta. Suunnittelin ottavani kaksi tyttöä - ok?

Teen itse häkin. Sopiiko kahdelle naarasmarsulle 120 x 80 x 40 cm - p x l x k kokoinen häkki?

Suositeltavaa marsukirjallisuutta & linkkejä?

Kiitos vastanneille :)!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu