Onko täällä osaavia lukijoita paikalla? Olen päivittämässä BMW 740 hifejä parempiin. Nyt niissä on Harman Kardonin vakiosetti. Kyselin tarjouksia liikkeistä, mutta ei niistä oikein ota selvää. Mitä mieltä olette, että pärjäiskö seuraavalla setillä? Laadukkaat diskantit, keskiäänet ja midbassot 8” eteen. Näillä kajareilla merkistä riippuen yhteishinta noin 700-800€. Kaiuttimia ohjaamaan 6-kanavainen DSP-vahvari hinta noin 500-600€.
Taakse tulisi 10” laadukas subi tod.näk. Gladenin ZeroPro 10” hinta 519€ suljetulla boxilla (takakonttiin). Tälle oma vahvari Moscani Pico1.
Etukajarien merkki ei ole vielä selvillä.
Takapenkkien kajarit jäisi bemarin oman vahvarin nojaan ja niihin ei koskettaisi.
Rahaa tähän menee aika paljon ja mietityttää, että saanko tämmösellä setillä laadukkaasti soivan auton? Subilta hakisin tiukkaa iskua ja rytmissä pysymistä.
Kiitoksia jos jaksatte vastailla.
BMW 7-sarja uudet hifit
14
979
Vastaukset
- Anonyymi
Luettelit pelkästään laitteiden hintoja.
Ei pidä unohtaa, että laadukas asennus, vaimennukset ja dsp:n ym. säädöt ovat merkittävä osa hyvää äänentoistoa autossa. Myös 7-sarjalaisessa, vaikka lähtötaso niissä lieneekin keskimääräistä parempi.
Asennukseen ja säätöihin kuluu rahaa ainakin useita satasia, ellei tonneja. - Anonyymi
Joo sorry unohdin mainita, että asennukset tekee ammattiliike. Vaimennukset tehdään myös.
- Anonyymi
Låhinnä haluaisin varmistuksen, että saadaanko tämmösillä muutoksilla huomattavaa parannusta. Itse olen jo löhes ikämies eikä käytännön tietoa.
- Anonyymi
Jos nykyinen äänentoisto ei tyydytä ( Et tosin kertonut, mikä tai mitkä piirteet siinä eniten häiritsee ), niin ensimmäisenä tulee mieleen aloittaa vaihtamalla kaiutinelementit ja jakosuotimet tmv. parempiin.
Tyypillisesti autotehtaat ovat melko hanakoita säästämään kaiutinelementeissä ja ainakin halvempien bemareiden kaiuttimet ovat melko vaatimattomia. Omakohtaista kokemusta tosin on vain ikivanhasta e90 mallista, mutta kyllä vakiokaiuttimet ainakin siinä ovat varsin kehnot.
Huipputuloksiin pääseminen taitaa lisäksi vaatia kaiuttimien sijoitusten ja suuntausten muuttamista sekä uusien koteloiden rakentamista. Vai onko tarkoitus, että uudetkin elementit asennetaan vakiopaikkoihin?
- Anonyymi
En tiedä 7 sarjasta. Onko siinä penkin alla subbari kuten 5 sarjassa?
Et kerro vuosimallia etkä millä varusteilla kyseinen auto on.
Mielestäni tuhlaat rahaa aika paljon.
Jos et saa muualta vastauksia niin ota yhteyttä tähän kaveriin: https://youtu.be/Ggq6nsNR3f0- Anonyymi
2017 malli ja Harman Kardonit on nyt. Mielestäni ei soi kovin hyvin ja haluaisin paremmat laitteet. Näin eläkeiässä on aikaa nauttia ja tämä olisi yksi nautinnon kohde.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
2017 malli ja Harman Kardonit on nyt. Mielestäni ei soi kovin hyvin ja haluaisin paremmat laitteet. Näin eläkeiässä on aikaa nauttia ja tämä olisi yksi nautinnon kohde.
Pitäis kyllä tietää et mikä osaalue (monta kaiutin elementtiä) ei soi mielestäsi hyvin?
Ilmeisesti haluat bassoa lisää mutta en välttämättä luottais siihen et tohon autoon riittää yksi 10" lisäämään riittävästi bassoa. kannattaa ehkä mittauttaa auto ensin ja miettiä budjettia valmiiksi mitä kaikkea haluaa parantaa. Noin isoon autoon saa upotettua helposti monta kymppitonnia laitteisiin mutta väärin asennettuina ne ei kuitenkaan soi niin hyvin kuin pitäisi. Ei tosiaan maailman helpoin auto laittaa hifit uusiksi. kannattaa miettiä aika tarkkaan mitä tekee. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pitäis kyllä tietää et mikä osaalue (monta kaiutin elementtiä) ei soi mielestäsi hyvin?
Ilmeisesti haluat bassoa lisää mutta en välttämättä luottais siihen et tohon autoon riittää yksi 10" lisäämään riittävästi bassoa. kannattaa ehkä mittauttaa auto ensin ja miettiä budjettia valmiiksi mitä kaikkea haluaa parantaa. Noin isoon autoon saa upotettua helposti monta kymppitonnia laitteisiin mutta väärin asennettuina ne ei kuitenkaan soi niin hyvin kuin pitäisi. Ei tosiaan maailman helpoin auto laittaa hifit uusiksi. kannattaa miettiä aika tarkkaan mitä tekee.Kiitos asiallisista kommenteista.
Monella varmasti riittäisi 7-sarjan Harman Kardonit. Haluan selkeämpää ääntä sekä voimakkaampaa bassoa. Penkin alla on bassot, mutta ei taida olla kovin laadukkaat. Tai sitten auton vahvistimessa ei ole riittävästi voimaa.
Kauittumia on todella paljon. Tästä linkistä näkee missä mikäkin sijaitsee.
https://www.harmankardon.co.uk/bmw.html - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos asiallisista kommenteista.
Monella varmasti riittäisi 7-sarjan Harman Kardonit. Haluan selkeämpää ääntä sekä voimakkaampaa bassoa. Penkin alla on bassot, mutta ei taida olla kovin laadukkaat. Tai sitten auton vahvistimessa ei ole riittävästi voimaa.
Kauittumia on todella paljon. Tästä linkistä näkee missä mikäkin sijaitsee.
https://www.harmankardon.co.uk/bmw.htmlHerää epäilys, että näinköhän noita kaiuttimia on jo liikaakin.
Sotkevat ja sekoittavat toinen toistensa ääntä ja saavat toiston kuulostamaan epätarkalta.
Tämä tosin pelkkä arvaus, mutta tuommoisen kaiutinmäärän hallitseminen ei liene helppoa edes Harman Kardonille. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Herää epäilys, että näinköhän noita kaiuttimia on jo liikaakin.
Sotkevat ja sekoittavat toinen toistensa ääntä ja saavat toiston kuulostamaan epätarkalta.
Tämä tosin pelkkä arvaus, mutta tuommoisen kaiutinmäärän hallitseminen ei liene helppoa edes Harman Kardonille.Täs laitetaan eteen 10" joka saa äänen sopiman yhteen todella hyvin.
ja kun kaikki korjattuna soi samassa vaiheessa se auttaa huimasti.
Ehkä kannattais jotain vastaavaa systeemii miettii?
https://youtu.be/450OlXGY8go
- Anonyymi
Täs BMW mitä säädetään paremmaksi.
https://youtu.be/ulpDvrVz9ac - Anonyymi
Kiitos kaikille kommentoijille.
Auto on nyt valmis. Parannus on huomattava. Aika kallis projektihan tämä oli mutta mielestäni sen arvoinen. Äänentoisto on ihan eri luokkaa laadukkaan erillissarjan sekä subwooferin sekä vahvistimien johdosta. - Anonyymi
Itselläni on kotona 1m 3m putkibasso Monarcon 12" tuumaisella elementillä (Fr 19Hz) ja sillä Reckhornin vahvistin portaattomine aktiivisuotimineen. Mutta se ei taida mahtua autoon.
Pääkaiuttimet ovat umpikotelot itse rakennettu suotimineen. Elementteinä Ground zero ja Gas. Vahvistimena ihan normi Sonyn 5.1 Mutta tämähän nyt ei liity autohifiin. Anteeksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1193277Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville522843Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122374Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1111922- 1681554
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa301258- 521104
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih15916Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois111888Polvinen hylkäsi Persut
Polvinen teki ratkaisun, lähti Persujen paraati paikalta. Moni on jättänyt puolueen tavallisten kansalaisten joukosta.146842