Että silleen

Anonyymi

19

1198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun ottaa huomioon kuinka tarkan syynin Windows joutuu käymään läpi, ja siitä huolimatta Debianista löytyy Matti/Liisa Meikäläisen havaintojen perusteella, 3 reikää yhtä Windowsin haavoittuvuutta kohti. Sijalla 2 ja 3 olijat eivät yhdessäkään yllä Debianin lukuihin. Sitä ei saisi jakaa kuin kehitystiimeille, jotka ottavat ja kantavat vastuun edelleen kehitetystä jakelustaan.

      1 Debian Linux
      2 Android
      3 Ubuntu Linux

      • Anonyymi

        Windows on jopa haavoittuvanpi kuin iOS!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Windows on jopa haavoittuvanpi kuin iOS!

        Tietoturvayhtiö Check Point Software päivitti tänään näkemyksiään kyberturvallisuuden tilasta ja ensivuoden kehityksestä. Sähköpostin rooli haittaohjelmien levityksessä kasvaa edelleen. Uutta tänä vuonna on ollut Applen alustoilta löytyvien haavoittuvuuksien kasvu.

        Hyvin pitkään vallalla on ollut uskomus, että Applen laitteisiin on vaikea murtautua. Alustoja pidetään turvallisempana, Applen sovelluskauppaa paremmin suojattuna, jne. Tänä vuonna Applen alustoilta on kuitenkin löytynyt useita 0-päivähaavoittuvuuksia.

        Check Pointin tietoturva-asiantuntija Jarno Ahlströmin mukaan Apple on tänä vuonna joutunut tekemään seitsemän hätäpäivitystä. mitään yksittäistä syytä Ahlström ei kehitykselle näe.


      • Anonyymi

        Windowsnistille tiedoksi että: Eipä se tarkka syyni silti paljasta Microsoftin tuotteissa olevia reikiä ja vaikka kuinka paikattais niin silti niitä jää varsinkin wintoosaan, niin että älkää haukkuko linuxia reikäisyydestä kun teidän firman (Microsoftin) omat tuotteet on silkkaa p*skaa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Windows on jopa haavoittuvanpi kuin iOS!

        Valitettavasti näin on, ja vielä aika reilustikin haavoittuvampi, koska iOS on sijalla:

        47 iOS Cisco


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Windowsnistille tiedoksi että: Eipä se tarkka syyni silti paljasta Microsoftin tuotteissa olevia reikiä ja vaikka kuinka paikattais niin silti niitä jää varsinkin wintoosaan, niin että älkää haukkuko linuxia reikäisyydestä kun teidän firman (Microsoftin) omat tuotteet on silkkaa p*skaa!

        Eikös tuo ole hyvä uutinen, että pienemmällä populalla löytyy enemmän virheitä? Se tarkoittaa kuitenkin, että luultavasti löytyy enemmän kriittisiä virheitäkin ja niitä saadaan paikattua tästä syystä enemmän! Joitakin selaimista löydettyjä virheitä voidaan aivan varmasti tarkistaa samalla löytymisellä myös windows-puolelta ja paikata samalla kertaa.
        Onko mikrobitin serveri korkattu? Kirjoitus ei ole journalistisesti tarpeeksi korkealla tasolla, että sitä voisi ylipäänsä uskoa todeksi!


    • Anonyymi

      Käsittämätön sekoiluavaus, Debianiin saa ihan minkä tasahansa selaimen!

      Taas windows uskovaiset on disaamassa

      • Anonyymi

        Täytyy muistaa että, niin kauan kuin ongelmia ei myönnetä olevan, ei niitä voida korjatakaan, lakaistaan vaan matonalle, näin se on ollut tähän asti. Siinäpähän sitä sitten äimistellään kun jakelun levitys ykskaks jostakin käsittämättömästä syystä kielletään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Täytyy muistaa että, niin kauan kuin ongelmia ei myönnetä olevan, ei niitä voida korjatakaan, lakaistaan vaan matonalle, näin se on ollut tähän asti. Siinäpähän sitä sitten äimistellään kun jakelun levitys ykskaks jostakin käsittämättömästä syystä kielletään.

        Jep, suljetusta koodista on paha löytää virheitä. Tässähän se näkyy!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jep, suljetusta koodista on paha löytää virheitä. Tässähän se näkyy!

        Että missä se näkyy, monenko ohjelman lähdekoodin olet tarkistanut virheiden varalta. Kyllä se menee niin että ensin virhe havaitaan normaalissa käytössä, ja siitä raportoidaan, ja jos nyt sitten sen virheen löytää ohjelmointitaitoinen, hän saattaa yrittää jäljittää virhettä, tehdäkseen tarkemman raportin kuin muut, tähän ajaa se loputon pätemisen tarve.

        On tosin mahdollista että taitava korjaa paketointivirheen ilman raporteja kun kyseessä on Linux, Windowsissa nämäkin ajautuu kirjanpitoon.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Nyt on syytä välttää asentamasta Debianin paketteja, ennen kuin näkeen aikooko Debian tehdä julkitulleelle mitään korjauksia. Tämä rypeminen näissä otsikoissa tekee Debianille hyvää, näin ne eivät voi ohittaa tilannetta käsiä levitellen.


    • Anonyymi

      Jos olet todellinen Linux-fani, sinun kannattaa tehdä tämä komentokehotteesta käsin itse.

      Alla oleva ohje lataa pääteikkunassa allekirjoitusavaimen, ja lisää pakettilähteen sources.lst-tiedostoon asennusta varten. Lopuksi selain asennetaan.

      Arch Linuxiin pohjautuvissa jakeluissa, selaimen eri versiot löytyvät järjestelmän omasta pakettihallinnasta.


      ## Setup
      curl https://packages.microsoft.com/keys/microsoft.asc | gpg --dearmor > microsoft.gpg
      sudo install -o root -g root -m 644 microsoft.gpg /etc/apt/trusted.gpg.d/
      sudo sh -c 'echo "deb [arch=amd64] https://packages.microsoft.com/repos/edge stable main" > /etc/apt/sources.list.d/microsoft-edge-beta.list'
      sudo rm microsoft.gpg
      ## Install
      sudo apt update
      sudo apt install microsoft-edge-beta

    • Anonyymi

      En kuitenkaan käytä Cromea, Cromiumia enkä FF esr:ää

      Vaan tavallista FF:ää johon tuli päivitys eilen.

      • Anonyymi

        Sinä oikein optimoit tuon haavoittuvuuden, käyttämällä BETA versioita.


      • Anonyymi

        BETA versioiden käyttäjiltä puuttuu kokonaan yksityisyys, asentamalla BETA version olet antanut luvan tehostettuun tietojen keräilyyn.


      • Anonyymi

        Pakko ihmetellä kuinka silmät ummessa touhutaan, tiedostamatta ollenkaan mitä tuli tehtyä.

        Tuo BETA jaettiin 7 päivä ja hätä korjaus tuli eilen 8 päivä, ja sinä puhut niin kuin olisit jonkin turvallisen selaimen asentanut, todellisuudessa menit hommat ojasta allikkoon.


    • Anonyymi

      Kannattaa vaihtaa Chromee???????????:

      "Oletko Chromen suurkuluttaja? Tässä 7 syytä lopettaa käyttö

      4.12.2021 12:36SelaimetYksityisyysTietoturva
      Vaikka Chrome on erittäin suosittu, selaimessa on pitkä lista huonoja puolia"

      Tuollainen oli ainoa selainuutinen mikä yh'äkkiä löytyi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      222
      14826
    2. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      20
      2196
    3. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      38
      1873
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      137
      1242
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      95
      1230
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      25
      1118
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      892
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      77
      802
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      80
      713
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      698
    Aihe