Jatkuvasti sauhutaan että pienyritykset työllistää, kai ne työllistää jos koko ajan tuputetaan lisää töitä ja vastuuta siirretään työntekijöille. Itse yrittäjä ei järjestä edes terveydenhuoltoa, kaikessa pihistellään sen kun keksitään ja valitetaan ettei mikään kannata.
Paikallinen
Anonyymi
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Liian paljon lastattu pienen yrittäjän niskoille. Työntekijät voisivat itse maksaa ja hoitaa terveytensä, ay asiansa ja eläkkeensä ja työttömyysvakuutuksensa yms tapaturmat. Se on työntekijöiden juttuja eikä työnantajan tai pienyrittäjän.
Miksi ?
Eikö duunarit osaa hoitaa edes omia juttujaan?
Sen ymmärrän että verot täytyy pidättää palkasta koska muuten jokainen ahne itsekeskeinen duunari tulisi verohuijariksi ja petostehtailijaksi.
Suomessa on omituinen suhde kaikkeen.
Hoitaisivat kaikki omat asiansa niin tilanne olisi ok.
Se sattuu olemaan lakisääteinen , ei siinä pitäis olla mitään arpomista. Se osoittaa kuka arvostaa työntekijöitä
Yrityksen tehtävä onkin tehdä rahaa omistajalle, ei omistajaa kiinnosta kuka sen rahan tekee. Jos on helpompaa ja halvempaa ulkoistaa joku homma niin se varmasti tehdään.
Yritys tekisi vaikka massamurhan jos siitä saa tulosta. Ei yrityksellä ole moraalia.