Kaunis musiikki tinnitukseen

Tinnituksia on varmaan erilaisia ja eri syistä, mutta tavalliseen auttaa kaunis musiikki. Sehän tulee pään sisältä, aivot ovat jossakin stressaantuneessa virhetilassa huolien, ahdistuksen ja kiireen ja stressin takia, vaikkei sitä huomaakaan. Tekee itselleen ja ympäristölleen vääriä asioita, ajattelee ja tuntee väärin, ja keho huomauttaa siitä.

Kaunis klassinen musiikki ja muu kaunis musiikki ja kaikki epäitsekäs työ ilman stressiä saa tilanteen aivoissa ja kehossa rauhoittumaan.

Onko tästä kokemuksia, en nähnyt paljoakaan viittauksia musiikkiin. Olen itse huomannut, että näin saa loppumaan. Kännykästä saa kappaleita heti.

3

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei tänään kyllä lähtenyt, vaikka kuuntelin musiikkia. En kai päässyt täysin rauhoittumaan. Täytyy koittaa illalla.

    • Oli pari päivää poissa ja ihmettelin miksi. Nyt yritin taas musiikilla. Ei poistunut. Vaikken katsonut TV:täkään. Olisikohan se se rauha, kun olin metsässä pitkällä lenkillä, ja pois yhteiskunnan oravanpyörästä. Hiljaisuudessa, rauhassa, terveessä elämässä.

      Koitan huomenna.

      Odotin myös jännityksellä toimenpidettä sairaalassa. Se jännityskö vei suhinan pois? Ja valmistautuminen.

      Melusaaste ainakin ajaa valaat rannalle merestä. Niitä ei saisi laittaa takaisin mereen, ne pakenevat kestämätöntä kidutusta. Olisikohan tässä jotain samaa? Jokin nyky- yhteiskunnassa saa korvat soimaan, niin ettei se ole ääni, vaan tulee pään sisältä. Jokin väärä vaihde on mennyt päälle aivoissa. Välillä huomasin, että kun tein hengellistä työtä Jumalan palveluksessa, niin silloin meni pois.

    • Kun lukee tätä palstaa, niin se oikeanlainen hieronta vois olla se paras mikä auttaisi. Jos se on mullakin vaan pään asento yöllä ja turha hakea muuta syytä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      85
      7156
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6235
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      90
      5345
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5130
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      301
      3430
    Aihe