Uusi Mint!

Anonyymi

Mikäli joulunpyhinä ei ole muuta tekemistä, voi ajan aina käyttää hyödyksi päivittämällä Linux Mintin sen tuoreimpaan versioon. Mintin kehitystiimin pomo Clement Lefebrve lupailee uutta Linux Mint 20.3:a vielä ennen joulua.

Tarjolla on varsin vähän uusia ominaisuuksia, joskin uudistuksia sitäkin enemmän. Mitään mullistavaa ei kannata odottaa, sillä Linux Mint 20.3 perustuu muiden 20-sarjalaisten tavoin pitkäaikaisesti tuettuun Ubuntu 20.04 LTS:ään, jonka alusta pysyy varsin muuttumattomana koko käyttöjärjestelmän elinkaaren ajan.

Cinnamon-työpöytä on päivittynyt versioon 5.2, minkä lisäksi Lefebrve lupailee käyttäjille yllätystä. Tarjolle tulee täysin uusi sovellus, josta ei paljasteta toistaiseksi muuta kuin sen nimi, Thingy.

12

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On muuten paskin linukskurttaus ikinä.

      • Anonyymi

        Kuinka paha linukskurttaus sinulla oli tänään? Vetikö sängyn pohjalle?


      • Anonyymi

        Linuxit ei ole mitään kurttauksia, wintoosa on kuraa ja kurttaus!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Linuxit ei ole mitään kurttauksia, wintoosa on kuraa ja kurttaus!

        Huomaa että puhuttiin Linuksista elikä tarkoittaa Windowsia!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Linuxit ei ole mitään kurttauksia, wintoosa on kuraa ja kurttaus!

        Aloitus "Mikäli joulunpyhinä ei ole muuta tekemistä" pitäisi olla:
        "Jos ei elämällä ole muuta tarkoitusta"..... ja niin edelleen. Linuks vain silloin, kun kaikki toivo on mennyt muutenkin ja millään ei ole mitään väliä.


    • Anonyymi

      No eipä ole kummoista luvassa, tuo Thingy on vain liittymä joka kerää viimeksi avattujen asiakirjojen polut talteen ja tarjoaa uudelleen avauksen kuvakkeista napsutellen.

      Arch pohjaisissa jakeluissa on versio Thingy 1.0.2-1, enkä löydä ohjelmalle mitään käyttöä.

    • Anonyymi

      Nyt on Windowsin käyttäjillä hymy herkässä, niin pahasti Linuxsia tylytetään, että vetivät verhotkin kiinni.

      • Anonyymi

        Nämä pärisevät parrattomat käyttävät ainoastaan Windowsia ( pelaamiseen ) ja Andoidia älypuhelinräpläämiseen.


    • Anonyymi

      Minullakin on tuossa vastapäätä perhe jotka käyttävät Linuxsia. Elävät, no ainakin pysyvät hengissä yhteiskunnan avustuksien varassa.

      Minä ajattelin yllättää heidät käärimällä vanhat ATK-roinat joulupaketteihin ja viemällä ne tuohon yhteiseen roskakatokseen jota he usein käyvät penkomassa. Mutta minkä linuxsin tuohon vanhaan S652 Notebook kannettavaan heille laittaisi.

      Havaintojeni mukaan ei ainakaan Debiania sovi laittaa, suuttuvat vielä ja särkevät koko roskakatoksen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      188
      10269
    2. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      21
      9682
    3. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      164
      8244
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      284
      7735
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      170
      6636
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      88
      6060
    7. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      66
      5891
    8. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      103
      4957
    9. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      27
      4021
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      115
      2571
    Aihe