Itse olen jo muutaman vuoden tehnyt laattahommia aliurakkana omalla firmalla ja nyt kiinnostaisi lähteä urakoimaan suoraan rakennusliikkeille. Minkälaista katetta omalla firmalla urakoimalla voi saada? Jos lähdetään tes-urakkahinnoista ja laitetaan sivukulut päälle 1,72 rakennusalan tessin mukaan niin paljonko tuohon päälle voi yrittäjä saada katetta?
Rakentamista laatoilla
Anonyymi
2171
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
"Itse+olen+jo+muutaman+vuoden+tehnyt+laattahommia+aliurakkana+omalla+firmalla+ja+nyt+kiinnostaisi+lähteä+urakoimaan+suoraan+rakennusliikkeille.+Minkälaista+katetta+omalla+firmalla+urakoimalla+voi+saada?+Jos+lähdetään+tes-urakkahinnoista+ja+laitetaan+sivukulut+päälle+1,72+rakennusalan+tessin+mukaan+niin+paljonko+tuohon+päälle+voi+yrittäjä+saada+katetta?"
Tuota+noin.....
Muutaman+vuoden+tehnyt+omalla+firmalla+aliurakointia,+niin+ei+se+laskutus+siitä+muutu,+teki+kenelle+vain.+Itse+asiassa+isoille+firmoille+kun+tekee,+niin+laskutus+on+TES+sisältäen+sivukulut+ja+alvin,+eli+käteen+jää+noin+30+%+siitä+mitä+palkkatyössä+oleva+saa.
Aika kusisia hommia haet. 30e / tunti alv0 on hyvä palkaksi, jos saat laskuttaa erikseen erikoisemmat jutut kuten kuljetukset ja tuolla katat vain oman työn ja sen sivukulut. Ehkä pakun saa vielä mukaan että jää palkkaakin.
Yksinyrittäjänä sinua pallotellaan rankasti ja vaaditaan ties mitä. Härskeimmät sanoo että korjaa tuo ongelma ilmaiseksi tai tee tuo lisätyö ilmaiseksi niin saat loput laskut maksuun. Siinähän haastat jotain 100 miljoonan firmaa oikeuteen.