HUSin mukaan tehohoitojaksoista toipuminen vie kuukausia, monessa Euroopan maassa lapsilla tiukemma

Anonyymi

HUSin mukaan tehohoitojaksoista toipuminen vie kuukausia, monessa Euroopan maassa lapsilla tiukemmat koronamääräykset.

Viittä aluetta lukuun ottamatta ravintolarajoitus on voimassa koko maassa 5.12. alkaen. Anniskelu päättyy kello 17, ellei koronapassia oteta käyttöön.
Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto (avi) on päättänyt lisätä Pirkanmaalle rajoituksia. Lounais-Suomen avin päätöksellä koronarajoitukset kiristyvät myös Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa perjantaista alkaen. Vaihtoehtona rajoituksille on koronapassi.
Lue tästä jutusta, mitä omikronista tiedetään nyt, ja miten vaarallinen nopeasti leviävä virusmuunnos on.

1

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      YLE jatkaa:

      Taiwanissa ensimmäiset omikrontapaukset
      Taiwanissa on todettu ensimmäiset koronaviruksen omikrontapaukset, kertovat viranomaiset.

      Omikronmuunnosta on löydetty kolmelta ihmiseltä, jotka ovat matkustaneet Taiwaniin Britanniasta, Swazimaasta ja Yhdysvalloista.

      Lähde: Reuters

      08:16
      Elsa Osipova
      Euroopassa taistellaan kouluissa leviävää koronavirusta vastaan
      Koronavirus leviää vauhdilla varsinkin rokottamattomien lasten keskuudessa eri puolilla Eurooppaa.

      Viime aikoina eri Euroopan maissa koululaisia koskevia rajoitustoimia on harkittu tartuntojen leviämisen estämiseksi.

      Esimerkiksi Belgia aikaistaa joululomaa. Ranska taas määräsi yli 6-vuotiaille maskipakon ja Italia harkitsee lisätoimia lasten keskuudessa leviävän koronan vuoksi.

      Lue koko juttu täältä:

      Koululaisille pikatestit, maskipakko ja joululomalle jo ensi viikolla – Tanska, Viro ja muut maat estävät lasten tartuntoja järeämmin kuin Suomi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      89
      1839
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      277
      1703
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      292
      1470
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      1379
    5. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      957
    6. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      957
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      70
      937
    8. 66
      914
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      901
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      52
      888
    Aihe