Seikkailin Tiavan sivustoilla, jonka piti olla virusvapaa vyöhyke. Mutta kuitenkin tuli kaksi virusta samasta paikasta. JS/Illwill ja Trojan horse Proxy.16.Z Mitähän nuo ovat? AVG siirsi ne virusvaultiin, mutta koska mulla on ilmaisversio, AVG ei suostunut antamaan enemmän tietoa niistä, vaan kehotti ostamaan AVG Pron. Kiinnostais tietää mitä pahaa nuo tekisivät, jos virusturvaa ei olisi ollut?
JS/Illwill
beee
3255
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ryhtyis postittelemaan osoitteistostasi löytyviin osoitteisiin, mitä, en tiedä.
Tuolta löytyy lisätietoa:
https://cits.gov.bc.ca/popt/Security_Services/Vert_Data/VA-2004-0027.htm
No pysyvätkö nuo virukset varmasti tuolla virusvaultissa, että ne eivät lähde omavaltaisesti seikkailemaan Windows ympäristössä?
Kovinkaan pitkään. katsohan sen vaultin sisältöä,niin huomaat, että valitsemalla jonkin "eristetyn" kohteen, voit hiiren kakkosnapilla valikosta esim. poistaa (deletoida) nuo kohteet.
Kiitos muistutuksesta, kävin katsomassa ja pari troijalaista siellä on säilössä ollut jo kohta pari kuukautta. Sinä aikana konetta on skannailtu monesti, mutta ei ole edes eScan niitä sieltä löytänyt. Hyvä tyrmä tuo vault.
Tarkoitus on kai pitää niitä siellä hetken aikaa, ja jos kone hyytyy noiden kohteiden puuttumisen takia, voi ne sieltä palauttaa, etenkin jos ne on todettu syyttömiksi.