Uutta kaivoslakia odotellessa

Joka viipyy ja viipyy, suuret kansainväliset kaivosyhtiöt kärkyy päästä malmeihimme käsiksi, pelkästään kultaa kaivetaan vuosittain 10 000 kiloa, euroopan suurimman kultakaivoksen Kittilässä omistaa Kanadalainen kaivosyhtiö, yhtiö kaivaa niin kauan kuin malmia riittää ja tuo voittoa yhtiölle. Kun tuotanto loppuu, yhtiö siirtyy seuraavaan kohteeseen ja jäljelle jää jätteet ja pilattu ympäristö.
Jos kaivos toiminta olisi edes omissa käsissämme, kaivoksen ikä on lyhyt ja ympäristö haitta mm. matkailulle voi olla ratkaiseva,. Matkailu on pysyvä elinkeino, järkevää kaivostoimintaa tarvitaan esim. akku-malmit ja kotimaassa valmistetut akut.

https://www.hs.fi/paivanlehti/12122021/

17

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuten sinullekin aikaisemmin olen kirjoittanut.
      Olen kirjoittanut muillekin.
      -
      Puhtaasti vihreää puoluetta ei tarvita.
      Palava-silmäisyys on aina politiikassa pahasta.
      Vaikka olisi palo vihreätäkin.
      Luonto, Magneetti-kenttineen muuttaa ilmastoa silloin ja tällöin.
      Valmistautukaamme, älkäämme tuhlatko voimia ja rahoja turhuuksiin.
      Asioihin joille emme mitään voi.
      -
      Suomessa on kaksi omaa ja arvokasta.
      Ja niitä on riittävästi.
      Metsä ja maa.
      Kaivakaamme ja kaatakaamme siis.
      Tuki-pylväänä meillä on Turve.
      Polttakaamme siisi sitä.
      Mutta ei ihan kaikkea.
      Helle-kesinä me tarvitsemme jokiimme Vettä.
      Turpeen imemää sade-vettä.
      Ja vielä.
      Öljy ei ole kaukana Norjasta.
      Jospa ei ole kaukana meistäkään.
      Poratkaamme jalkojemme alta.
      Keräten samalla talteen kaikki arvokkaat Alku-Aineet sekä mineraalitkin.

      H.

      • Matkailu ja turismi saastuttaa ja tuhoaa eniten.

        H.


      • huruksz kirjoitti:

        Matkailu ja turismi saastuttaa ja tuhoaa eniten.

        H.

        Persu hallitus niin kaik' järjestyy.


    • Anonyymi

      Kolari ja koko lappi on kuin nainen joka istuu pankkinsa päällä ja valittaa rahapulaa.

      • Anonyymi

        Kaikista valtion jakamista tukieuroista menee 70% Itä- ja Pohjois-Suomeen.
        Itä- ja Pohjois-Suomessa asuu 30% väestöstä.


    • Anonyymi

      Hesari tehnyt ison jutun Kolarin kuntaan suunnitellusta isosta avokaivoksesta , ja sen puoltajista sekä vastustajista.
      Luulisi kaivoksen ja matkailun sopivan avaraan maakuntaan , sekä porot paimennettavaksi.

    • Anonyymi

      Poron lihasta maksaa kaikki!Moinen lihatalous on tukien avulla pystyssä pidetty ja lisäksi hallitsee suuria alueita lapissa.Kaivokset tuovat työllisyyttä,unohtamatta sitä,että ympäristö haitat ja riskit pitää minimoida!Ongelmatonta kaivosta ei varmaankaan ole olemassa?
      Sitten tuo saamenkielen suojelu!Kuihtuva kulttuuri ja kieli ei tarvitse erityissuojelua,koska se ei sillä laajene ja kasva,mutta kulunkeja kyllä tulee.!Suomenkielen kanssakin on kohta työtä suojella!

    • Kaivoksia tarvitaan, ulkomaiset kaivosyhtiön kahmii kaivokset isolla rahalla,
      Suomessa onnistuu jos valtio on muka kuten Terrafame, ulkomainen kaivos toimii 10-20 vuotta kun malmi käy vähiin, siirtyy seuraavaan kohteeseen.
      Siilinjärven tuottoisa apatiittikaivos myytiin Norjalaisille.
      Toki sen verran on Suomi kiristänyt ettei kaikki hyöty valu ulkomaille, toisaalta onko järkevää kaivaa kaikkea malmia kiihtyvällä tahdilla.

      Kaivos oltava riittävän kaukana matkailukeskuksista, matkailu ei ole lyhyt kestosta kuten kaivos toiminta.

      • Anonyymi

        ''... ulkomaiset kaivosyhtiön kahmii kaivokset isolla rahalla...''

        Samalla jättävät suomeen isot rahat mm. veroina, Työllistävät paikkakunnalla ym, ym.


    • Kongossakin lapsityövoimalla kaivetaan akkutarpeita.
      Koska ihmiskunta käyttää kaivoksista saatavia metalleja moneen asiaan,, kuten esimerkiksi sähköautoihin ja akkuihin.
      Eikö silloin ole oikein ja kohtuullista, että metalleja kaivetaan myös siellä missä niitä tarvitaan.
      Euroopassa ylvästellään, kuinka me viherrymme ja käytämme puhdasta energiaa.
      Jos yhtään tietää mitä Kiinakin kaivosalueilla tapahtuu, ei oikein jaksa uskoa tuohon vihreyteen.
      Tällä maan kaivamisella varmaan kohta tarvitaan uusi meteorisade.

    • No kaivoslaki aikanaan ja eeuu määrää metsän käytön, määrää päästöjen määrän ilmastolle..näin käy olkaa mitä mieltä haluatte jos haluamme olla eeuussa ja mehän haluamme.

    • Anonyymi

      Suomen taloudella menee hyvin, vaikka esteitä tuotannolle on monia kuten osaava työvoima joka näkyy tuottavuutena.
      Metsäteollisuudella taattu tulevaisuus wc-paperia tarvitaan, miksi tehdä parempia tuotteita, ruotsi tuottaa meille että muille hyviä puukuitu elementtejä, puurakentamiselle hyvää kysyntää euroopassa, meillä vasta opetellaan.

      Kaivannais metalleja, akkutuotanto metallien jalostaminen tuotteeksi on hyvää raa-aineitten käyttöä, samaa mitä ruotsi non tehdyt aina. Hölmöä viedä pelkkää raakainetta.
      Kaivoksia ei voi tehdä ilman kansalaisten hyväksymistä, meillä päin tyrmätty monta kaivoshanketta, par'aikaa on muutama kansalaisliike kaivosten perustamista vastaan.

      Pertikki

      • Anonyymi

        Savossa pitää kovaa meteliä " Saimaa ilman kaivoksia" ja norpat. Pian koko Saimaa on pyhitetty ja viherretty sekä rauhoitettu.
        Savo kuihtuu kovaa vauhtia, ja väki uskoutuu pelkäksi takapajulaksi, kirkonkylät kuihtuu , kun Osuuspankit löivät ovet kiinni.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3538
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      102
      3419
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      93
      2973
    4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      61
      2703
    5. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      70
      2638
    6. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      92
      2505
    7. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      17
      2192
    8. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1454
    9. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      98
      1349
    10. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

      On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
      Luterilaisuus
      392
      1293
    Aihe