Vanhat rakennukset sileäksi ja uutta homekuutiota päälle.
Kuka korjaa voitot ja kenelle tästä maksetaan meidän verorahoilla?
Kuka korjaa voitot ja kenelle tästä maksetaan meidän verorahoilla?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos Riihimäestä halutaan asukasystävällinen kaupunki, niin pitäisi purkaa kaikki rakennukset kantatie 54:n ja Hyvinkään rajan välisellä alueella. Sitten vaan uutta rakentamaan.
Et ymmärtänyt ollenkaan mistä aloituskommentissa oli kyse.
Kyllä hän ymmärsi .
Ei ymmärtänyt. Ei ainakaan kommentillaan mitenkään sitä osoittanut.
Vanhojen rakennusten suojelu on mennyt liiallisuuksiin, ei tuollaiset sata vuotta vanhat hirsirakenteiset talot enää ole ihmisystävällisiä eikä terveellisiä asua.
Samaa voi sanoa kivistä ja tiilistä rakennetuista taloista.
Jos jonkun talon on joku tunnettu arkkitehti suunnitellut tai että talossa on syntynyt tai asunut joku julkkis, ei se tee siitä yhtään parempaa taloa.
Uusia taloja voisi suunnitella enemmän ihmisystävällisiksi, sillä eihän taloja suunnitella ja rakennella vain sen takia että suunnittelija voittaisi jonkun kilpailun ja saisi siitä nimeä.
Viestisi aloitus on täyttä potaskaa. Eikä se ole mielipideasia, vaan fakta, että monetkin vanhat talot pärjäävät tervellisyydessään uudemmille taloille ja hyvin useat eivät ainoastaan pärjää vaan ovat tervellisempiä. Yksikään Riihimäelle 2000-luvulla rakennettu talo ei tule kestämään lähellekään sataa vuotta mutta ne "satavuotiaat" talot mitä Riihimäellä nyt on, voivat hyvinkin olla sadan vuoden päästä edelleen terveellisessä kunnossa olevia taloja. Ja siinä tämä järjettömyys koko komeudessaan.
Ei sellaista hirsitaloa olekaan, jossa hirret kestävät 100 vuotta tai enemmänkin. Eihän ne kestä edes rakennustarkastajan tekemiä testejä.