Vertaistukea lukio-uupumukseen

Anonyymi

Pyrin kirjoittamaan kertomukseni mahdollisimman tunnistamattomasti. Kärsin siis abivuonna masennuksesta ja jonkin verran koulukiusaamisesta. Minulla oli korkeintaan yksi ystävä luokaltani, ja olin selkeästi silmätikkuna. Silmätikkuna olemisena tarkoitan isomman ryhmän taholta olevaa haukkumista ja eristämistä. Keväällä ennen ylioppilaskirjoituksia jouduin 1.5-2 kuukaudeksi sairaalaan. Olen hakenut ammattiapua ja olen hoidon piirissä.

Suunnittelin lukion alussa pyrkiväni yliopistoon, mutta nyt tuntuu, että useammat suunnitelmat ovat kumoutuneet. Uupumus laski ennen 9-10 tasolla olleet numerot. Mahdollisuuksia on ehkä juuri ja juuri ammattikorkeakouluun. Toivoisin tähän keskusteluun vertaistukea.

3

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      itseluottamus ja omanarvontunto kulkevat käsi kädessä. Sinun on tehtävä asioita jotka nostavat omanarvontuntoasi eli itsetuntoasi. Ilman omanarvontuntoa itseluottamuksesi ei kehity. Liiku ulkona,kuntoile, voimaile ja syö paremmin. Ne ovat yksinkertaisia temppuja joilla saat ainakin kroppasi, ryhtisi ja fysiikkasi paremmaksi. Et ole enää se pieni hiiri.

    • Anonyymi

      Näyttää siltä, että 9-10 tasoon pyrkiminen vei voimasi. Eli se ei ole sinulle oikea taso.
      7-8 taso on sinulle sopivampi, ei uuvuta. Olet hyvä sellaisena. Ammattikorkeakoulu voi olla sinulle parempi kuin yliopisto. Elämässä joutuu usein tarkistamaan suunnitelmiaan ja muuttamaan suuntaa.

      Täydellinen ei ole kukaan eikä tarvitse ollakaan. Ihmisiä vaan ollaan!

    • Anonyymi

      Eniten harmittaa pysyvät jäljet, esimerkiksi viiltelyarvet ja masennuksen vaikutus keskittymiseen ja muistiin. Kiitos silti molemmille ehdotuksista,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      85
      2197
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      43
      1790
    3. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      72
      1544
    4. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      76
      1326
    5. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      26
      1194
    6. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      77
      1181
    7. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      48
      1173
    8. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      59
      1071
    9. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      38
      1004
    10. Olet vain kiltimpi

      Ja rauhallisempi ja rakastavampi. Se vetoaa
      Ikävä
      37
      953
    Aihe